Jakie ubezpieczenie wybrać?





Jakie ubezpieczenie?

Ubezpieczenia turystyczne

Jest to typ polisy ubezpieczeniowej, której celem jest zabezpieczenie nas przed niepożądanymi konsekwencjami zdarzeń, jakie mogą nas czekać podczas wyjazdu. Ubezpieczenie turystyczne szczególnie warto wykupić, kiedy planujesz wyjazd za granicę bądź aktywny wypoczynek w górach czy na jeziorze. Tam zajście niepożądanego zdarzenia statystycznie jest dużo bardziej możliwe niż np. podczas wypoczynku na plaży.

Ubezpieczenie turystyczne wiąże się ze wszystkimi aspektami podróżowania. Możesz zatem ubezpieczyć się na wypadek leczenia choroby lub nieszczęśliwego wypadku podczas podróży czy też kradzieży, zniszczenia bądź zagubienia bagażu lub sprzętu turystycznego, odwołania lotu lub noclegu.
Uwaga! Warto zdecydować się na takie ubezpieczenie turystyczne, bo pozwoli to uniknąć dodatkowego stresu i ewentualnych kosztów.

Jaką polisę ubezpieczeniową wybrać?

Decyduje o tym to, gdzie wyjeżdżasz oraz w jaki sposób zamierzasz spędzić czas. Jeśli planujesz aktywny wypoczynek, to musisz zwrócić uwagę, czy konkretne ubezpieczenie obejmuje zdarzenia, jakie mogą wynikać z podejmowanej aktywności (np. przy wyjeździe na narty - skutki następstw nieszczęśliwych wypadków na stoku czy koszty leczenia urazów).
Uwaga! Dobre ubezpieczenie turystyczne wcale nie musi być drogie. Musi jednak spełniać podstawowe wymogi, na które należy zwrócić uwagę podczas uważnego czytania umowy przed jej podpisaniem:
  • czy i w jakim stopniu polisa ubezpieczeniowa pokrywa koszty leczenia za granicą;
  • czy zabezpiecza pomoc prawną, gdy popadniesz w kolizję z prawem za granicą lub zgubisz dokumenty;
  • czy zabezpiecza wartość bagażu.
Ubezpieczenie turystyczne zawiera się na czas trwania imprezy turystycznej (wraz z dojazdami), a składkę opłaca zwykle jednorazowo.

Dokument, który potwierdzi zawarcie umowy (polisę) warto mieć w podróży ze sobą lub też zanotować dokładnie jej numer, bo będzie on konieczny w momencie zgłaszania szkody. Warto też zanotować numer telefonu infolinii ubezpieczyciela i mieć go w czasie wyjazdu przy sobie, szkodę możemy bowiem zawsze głosić telefonicznie.

Ubezpieczenie komunikacyjne

Ten rodzaj ubezpieczeń chroni nas od niespodziewanych skutków wypadków drogowych oraz innych zdarzeń, które mogą być powodem strat finansowych (np. kradzież auta) bądź zdrowotnych (wypadek, potracenie).

Istniej kilka rodzajów ubezpieczeń komunikacyjnych, z których obowiązkowe jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu - OC komunikacyjne.

Ubezpieczenie OC

Forma tego ubezpieczenia zdefiniowana jest w przepisach prawa, zatem u każdego z ubezpieczycieli taka polisa ubezpieczeniowa powinna wyglądać tak samo. Oferta jednak może się różnić dodatkowymi pakietami bądź zniżkami (np. za bezwypadkową jazdę).

Ubezpieczenie to chroni posiadacza auta przed różnymi konsekwencjami wypadków i kolizji drogowych.
Uwaga! Warunki ubezpieczenia OC u różnych ubezpieczycieli są podobne, dlatego najczęściej wyznacznikiem wyboru jest cena ubezpieczenia. Oferty mogą różnić się dodatkowo oferowanymi usługi bądź zróżnicowaniem kwot w zależności od wieku kierowcy lub też miejsca zarejestrowania auta.
Według niektórych ubezpieczycieli wyższa wypadkowość w dużych miastach jest powodem zwiększenia ryzyka, a co za tym idzie - żądają wyższej kwoty składki. Niekiedy składki mogą być niższe, gdy klient zdecyduje się dodatkowo na wykupienie ubezpieczenia AC (autocasco).

Ubezpieczenie AC

To kolejne ubezpieczenie komunikacyjne. Jest ono dobrowolne i chroni przed skutkami kradzieży bądź zniszczenia auta.

Do ubezpieczeń komunikacyjnych zaliczamy  ponadto ubezpieczenie NNW – od następstw nieszczęśliwych wypadków komunikacyjnych, które jest wypłacane, jeśli do uszczerbku na zdrowiu bądź śmierci doszło wyłącznie w następstwie zdarzenia komunikacyjnego (np. wypadku drogowego).
Uwaga! Przed podpisaniem umowy na takie ubezpieczenie warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego zakres i tzw. „wyłączenia” oraz wspomniane wyżej dodatkowe pakiety pomocy technicznej, medycznej itp. (assistance).

Ubezpieczenie majątkowe 

Jest to ubezpieczenie, które ma na celu ochronić nas przed konsekwencjami utraty bądź zniszczenia naszych dóbr, majątku - to ubezpieczenia mienia. Są to także ubezpieczenia, które mają na celu ochronę przed roszczeniami (pretensjami) osób, którym wyrządziliśmy szkodę - to ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (potocznie nazywane OC)

Ubezpieczenie mienia

Ubezpieczenie to zabezpiecza Twoje mienie przed takimi wydarzeniami, jak kradzież, szkody spowodowane żywiołami (deszcz, ogień, itp.) bądź wypadek. W razie uszkodzenia bądź utraty ubezpieczonego mienia otrzymasz zapisaną w umowie kwotę rekompensaty.

Najbardziej typowe ubezpieczenia to ubezpieczenia mieszkania od zalania, pożaru, kradzieży, a także samochodu przed kradzieżą bądź zniszczeniem  (tzw. AC - autocasco). Możesz też ubezpieczyć inne budynki (np. dom letniskowy + jego wyposażenie) oraz maszyny, sprzęt itd.

Z reguły, to Ty sam możemy ocenić, na jaką kwotę chcesz ubezpieczyć swój domowy majątek.
Uwaga! Jeśli doszło do włamania z kradzieżą, to ciąży na Tobie obowiązek udowodnienia, że określone dobra faktycznie były w Twoim posiadaniu. Dlatego najlepiej nie wyrzucaj rachunków czy instrukcji obsługi sprzętów.
Zanim podpiszesz umowę ubezpieczenia mienia musisz dokładnie przeczytać, czy zawiera ona wszystkie rodzaje ryzyka, jakie chcesz uwzględnić w ubezpieczeniu i czy suma ubezpieczenia spełnia Twoje oczekiwania.
Uwaga! Szczególnie trzeba dokładnie zapoznać się z załącznika "wyłączenia").
Jeśli dojdzie do szkody, to należy niezwłocznie zawiadomić o tym ubezpieczyciela, by ten wysłał do Ciebie rzeczoznawcę, który wyceni wartość szkody. Po tym fakcie ubezpieczyciel powinien na bieżąco Cię informować o przebiegu likwidacji szkody, która zmierza do  wypłaty odszkodowania.

Ubezpieczenie OC

Jeżeli to Ty sam wyrządziłeś szkodę i jesteś zobowiązany do jej naprawienia, z pomocą przyjdzie Ci ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC). To dzięki niemu ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanej przez Ciebie osobie odszkodowanie. 

Szkodą może być uszkodzenie lub doprowadzenie do straty mienia (dóbr, majątku) będącego własnością innej osoby lub uszkodzenie ciała czy spowodowanie śmierci innej osoby.
Uwaga! Bezwzględny obowiązek naprawienia szkody będzie na Ciebie nałożony, gdy działanie bądź zaniechanie spowodowało szkodę i istnieje związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy tym działaniem a jego skutkiem (np. Twój niedopilnowany pies pogryzł sąsiada).  

Ubezpieczenie na życie

Jest grupa ubezpieczeń osobowych, których przedmiotem jest życie lub zdrowie. Zdarzeniem losowym, które spowoduje wypłatę świadczenia od ubezpieczyciela, jest śmierć osoby ubezpieczonej lub dożycie przez nią określonego wieku. 
Uwaga! Jego główną funkcją jest zabezpieczenie swoich bliskich na wypadek swojej śmierci lub też zapewnienie nam dodatkowych środków w starszym wieku.

Ubezpieczenie na wypadek śmierci

W tym przypadku ubezpieczyciel wypłaci świadczenie, jeśli śmierć nastąpiła w czasie trwania umowy polisy, dlatego nierzadko ubezpieczyciele proponują zawarcie takiej polisy dożywotnio, a nie na określony czas.

Ubezpieczenie na dożycie

W ubezpieczeniu na dożycie określonego wieku ubezpieczyciel wypłaci Ci umówione świadczenie w przypadku, gdy dożyjesz określonego wieku.
Uwaga! Jeśli nie dożyjesz tego wieku, to ubezpieczyciel powinien zwrócić zapłacone składki.
Ten rodzaj ubezpieczenia ma charakter oszczędnościowy.

Wybór ubezpieczyciela na życie

Przy wyborze konkretnej ubezpieczyciela weź pod uwagę przede wszystkim czas, na jaki chcesz zawrzeć umowę oraz wysokość świadczenia. Natomiast samą składkę możesz opłacać wedle wyboru (np. miesięcznie, kwartalnie, rocznie). Jest to tzw. składka regularna. Należy ją opłacać terminowo.

W przypadku ubezpieczenia na dożycie konkretnego wieku najlepiej wybrać dłuższy okres składkowy, bo wtedy pieniądze będą miały czas, by "pracować". W przypadku polisy na wypadek śmierci długość trwania umowy nie jest już istotna, bo wtedy uposażeni otrzymają wypłatę bez względu na to, kiedy przydarzyła się śmierć ubezpieczonego.
Uwaga! Naturalnie jeśli zdarzyło się to podczas trwania umowy.

Oferta ubezpieczeń  

Komentarze

Czytaj także...