Jakie podatki obowiązują w Niemczech?

Podatki w Niemczech

W Niemczech obowiązują podatki majątkowe (Besitzsteuern), podatki od obrotu handlowego (Verkehrsteuern) oraz akcyza. Podatki majątkowe to grupa podatków, które są związane z wynikiem przedsiębiorstwa, jego dochodem i mieniem lub z dochodami, które osiągają osoby fizyczne.





Podatki od obrotu handlowego (VAT) płacą podmioty gospodarcze, które dokonują wymiany towarowej lub sprzedaży usług. Natomiast akcyza dotyczy w szczególności takich towarów jak: wyroby tytoniowe, alkohol, kawa i paliwa.

Podatki stanowią dochody federalne, landowe lub gminne.

Podatek dochodowy od osób fizycznych w Niemczech

Podatek ten (Einkommensteuer) odnosi się tylko do osób fizycznych.  Powstaje z łącznej kwoty wszystkich dochodów, które osiągnąłeś w danym roku podatkowym pomniejszonych o zwolnienia.
Uwaga! Podlegają mu dochody z gospodarki leśnej i rolnej, prowadzenia działalności przemysłowej, pracy samodzielnej i niesamodzielnej, dzierżawy  i najmu. Płacą go także udziałowcy spółek cywilnych, komandytowych i handlowych (od przypadających im udziałów w zysku). W przypadku osób zatrudnionych podatek dochodowy zwany jest podatkiem od wynagrodzeń („Lohnsteuer”).

Elektroniczny system poboru podatku od wynagrodzenia w Niemczech

Funkcjonuje on od 2012 r. Ewidencją danych zajmuje się Centralny Urząd Podatkowy (Bundeszentralamt für Steuern). Dzięki temu dane pracownika, które są potrzebne do naliczenia odpowiedniego podatku są przekazywane pracodawcom wyłącznie przez odpowiednie instytucje administracji podatkowej.
Uwaga! W momencie, gdy w Niemczech podejmujesz pracę na nowym stanowisku pracy i powstanie obowiązek odprowadzenia podatku dochodowego od wynagrodzeń, pracodawca ściągnie niezbędne dane z tego urzędu.
Podajesz jedynie swój numer identyfikacyjny (ID-Nummer) i datę urodzenia. Od pierwszych 8.354 EUR, które zarobisz w roku nie zapłacisz podatku dochodowego (małżeństwa nie płacą podatku do kwoty 16.708 EUR). Przy wyższych dochodach podatek zaczyna się od 14% i rośnie wg skali zmiennej do wysokości 45% dla dochodu, który przekracza 250.731 EUR rocznie.

Stopy podatku od dochodów osobistych w Niemczech 


Zaliczki na poczet przyszłego podatku pracodawca pobiera od Twojego wynagrodzenia brutto i odprowadza do urzędu skarbowego.
Uwaga! Od podstawy opodatkowania możesz odliczyć wydatki związane z wykonywaniem pracy. 
Do tzw. kosztów produktywnych należą:
  • koszty dojazdów do pracy;
  • środki robocze (np. narzędzia, specjalistyczne książki i czasopisma);
  • ubrania robocze; 
  • składki na związki zawodowe.
Możesz też odpisać sobie od podstawy podatku koszty nie związane bezpośrednio z pracą w pośredni sposób.
Uwaga! Jeśli np. w drodze do pracy ulegniesz wypadkowi, możesz odpisać sobie koszty leczenia. Podobnie wydatki związane ze szkoleniami zawodowymi lub podróżami służbowymi (jeśli kosztów nie pokrył pracodawca).
Jeśli byłeś zmuszony zmienić miejsce zamieszkania ze względu na obowiązki służbowe, możesz zaliczyć sobie wydatki z tym związane do kosztów produktywnych.
Uwaga! Będziesz musiał jednak przedłożyć w urzędzie skarbowym wyjaśnienie, że posiadanie dwóch mieszkań jest koniecznością do wykonywania obowiązków pracowniczych.

Klasy podatkowe w Niemczech

W Niemczech wysokość podatku dochodowego jest uzależniona od klasy podatkowej, do jakiej należy dana osoba. Klasy podatkowe ustala się corocznie na podstawie wypełnionych przez podatników kart podatkowych:

Klasa I – osoby stanu wolnego, osoby rozwiedzione i owdowiałe, jeżeli nie klasyfikują się do klasy II i II.,

Klasa II – osoby stanu wolnego w gospodarstwie, w którym zameldowane jest co najmniej jedno dziecko, za które otrzymuje kwotę pomniejszenia podatku na dziecko lub zasiłek rodzinny (Kindergeld).
Uwaga! Dla pracowników owdowiałych przynależność do tej grupy podatkowej następuje tylko wtedy, gdy nie byli w klasie III.
Klasa III – pracownicy zamężni lub żonaci, jak i również osoby, które owdowiały w trakcie roku kalendarzowego, w którym nastąpił zgon małżonka.

Klasa IV – małżonkowie, jeżeli oboje uzyskują dochody z pracy.
Uwaga! Kombinacja klas IV/V korzystna jest dla osób, które zarabiają prawie jednakowo, w wypadku większych różnic w zarobkach (zasada 40/60) korzystniejsza jest wersja III/V.
Klasa V – dla jednego z małżonków zamiast klasy IV, jeżeli drugi wybrał klasę III.

Klasa VI – do tej klasy zakwalifikowani są pracownicy, którzy jednocześnie pobierają wynagrodzenie  z kilku źródeł zatrudnienia, tzn. w wypadku posiadania dwóch lub więcej klas podatkowych.

Gdzie rozliczać podatek?

Jeśli mieszkasz w Polsce i pracujesz w Niemczech (przebywasz tam więcej niż 183 dni w roku, albo pracodawca nie mieszka i nie ma siedziby w Niemczech i wynagrodzenie wypłacane jest przez siedzibę firmy w Polsce i do Polski są odprowadzane składki - to obowiązek podatkowy masz tylko w Polsce.

W pozostałych przypadkach podatek płacisz tam, gdzie pracujesz.
1. Jeśli mieszkasz  i pracujesz w Niemczech, to w Polsce rozliczasz ewentualne dochody uzyskane np. z posiadanych w Polsce nieruchomości.

2. Jeśli mieszkasz w Polsce, a pracujesz w Niemczech, to podatek od pracy w Niemczech płacisz w Niemczech, a w Polsce zgłaszasz tylko wysokość dochodu w rozliczeniu rocznym (służy to jedynie do ustalenia stawki podatku od dochodów uzyskanych w Polsce). 

Komentarze

Czytaj także...