Jakie podatki w Irlandii?





Podatki w Irlandii

W Irlandii płatnikiem podatków jest każda osoba, która osiągnęła dochód (jego źródło może pochodzić spoza Irlandii). Musisz go uiścić w danym roku podatkowym. W latach podatkowych, w których nie byłeś rezydentem, zapłacisz tylko za zobowiązania podatkowe powstałe na terenie Irlandii.

Dodatkowymi obciążeniami są: ubezpieczenie społeczne („Pay-Related Social Insurance” lub PRSI) oraz w pewnych przypadkach 2% składka zdrowotna. Są one odciągane od Twojego wynagrodzenia za pracę i wpłacane do Urzędu Skarbowego (The Revenue Commissioners) przez pracodawcę lub wpłacasz je bezpośrednio, gdy pracujesz na własny rachunek.
Uwaga! Twój status pobytowy dla celów podatkowych określony zostanie na podstawie ilości dni przebywania na terenie Irlandii w danym roku podatkowym.
Status rezydenta uzyskasz w dwóch przypadkach:
  • jeśli w danym roku podatkowym przebywałeś na terenie Irlandii co najmniej  183 dni;
  • jeśli w ciągu dwóch kolejnych lat podatkowych spędziłeś na terenie Irlandii łącznie, co najmniej 280 dni (jeśli jednak w którymkolwiek z tych lat przebywałeś w Irlandii przez okres krótszy niż 30 dni, czas ten nie wlicza się do całości okresu).
Uwaga! Podatek obejmuje wszelkie dochody z pracy (włączając na przykład premie, nadgodziny, substytuty niepieniężne czy też dodatkowe profity - tzw. „benefit-in-kind” - tj. możliwość używania samochodu firmowego, napiwki, prezenty świąteczne od firmy itd.). Nie opodatkowane są: stypendia naukowe, zyski z papierów i bonów oszczędnościowych oraz programu oszczędnościowego Poczty Irlandzkiej (An Post) - National Instalment Savings.

Podatek dochodowy od osób fizycznych w Irlandii

Większość osób płaci w Irlandii podatki za pośrednictwem  systemu zwanego PAYE (Pay As You Earn), który polega na tym, że pracodawca odciąga kwotę podatku bezpośrednio od Twoich zarobków, po czym odprowadza ją do Urzędu Skarbowego (The Revenue Commissioners).
Uwaga! Jeżeli rozpoczynasz prace w Irlandii, upewnij się  że pracodawca odprowadza właściwe kwoty na poczet płaconych przez Ciebie podatków.
Powinieneś:
  • dostarczyć pracodawcy numer PPS; numer ten jest niepowtarzalnym identyfikatorem dla usług publicznych w Irlandii - pracodawca poinformuje wtedy urząd skarbowy  o rozpoczęciu u niego pracy;
  • złożyć podanie o certyfikat podatkowy (certificate of tax credits). W tym celu wypełniasz specjalny formularz aplikacyjny 12A (Application for a Certificate of Tax Credits and Standard Rate Cut-Off Point); uzyskasz go u pracodawcy lub w każdym urzędzie skarbowym.
Uwaga! Dla pewności, że pracodawca i urząd skarbowy zdążą załatwić wszystkie formalności przed datą pierwszej wypłaty, zrób wszystko zaraz po zaakceptowaniu oferty pracy (nawet jeśli jest to tylko praca wakacyjna lub na pół etatu).

Kwoty zwolnione od podatku (tzw. Tax Credits) w Irlandii

W Irlandii podatek pobierany jest dopiero od pewnej kwoty, a jej wysokość zależy  od kwoty przysługującego zwolnienia podatkowego (Tax Credits).
Uwaga! Przed rozpoczęciem każdego roku podatkowego otrzymasz powiadomienie z urzędu skarbowego na temat kwot zwolnień, jakie przysługują oraz tzw. tabelę podatkową, która będzie miała zastosowanie w Twoim przypadku.
Zmiany wynikające z Ustawy Budżetowej stosowane są automatycznie. Wraz z powiadomieniem otrzymasz specjalny formularz TFA 1 (Revision of Tax-Free Allowances), który musisz wypełnić w celu wprowadzenia ewentualnych zmian, domagania się należnych dodatkowych zwolnień, powiadomienia urzędu skarbowego o zmianie okoliczności mogących mieć wpływ na zawartą w zawiadomieniu tabelę oraz kwoty zwolnień.

Formularz ten otrzymasz także w każdym oddziale urzędu skarbowego.




Progi podatkowe w Irlandii

Obowiązuje tutaj dwustopniowa skala podatkowa.  Dochody osób fizycznych opodatkowane są od 20% do 40%. 

Skala podatkowa w Irlandii 


Komentarze

Czytaj także...