Jak założyć firmę przez internet krok po kroku?

Jak założyć firmę przez internet?

Założenie tzw. profilu zaufanego

Osoba, która nie posiada podpisu elektronicznego, musi założyć profil zaufany, który służy do podpisania wniosku o założenie firmy.


W tym celu trzeba wejść na stronę http://epuap.gov.pl (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej), zalogować się i założyć bezpłatnie profil zaufany (wypełnia się wniosek).

Po założeniu profilu należy udać się do tzw. punktu potwierdzającego z dowodem. Lista punktów znajduje się na tej samej stronie internetowej w zakładce profil zaufany. Wizyta jest jednorazowa.

Dane niezbędne do założenia firmy przez internet

Na stronie GUS (http://www.stat.gov.pl) trzeba odnaleźć kod działalności gospodarczej, jaką chce się założyć (np. salon kosmetyczny).

Taki kod działalności, według Polskiej Klasyfikacji Działalności, należy wpisać we wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej.

Potrzebne będą numery:
  • PESEL;
  • NIP;
  • REGON.
Uwaga! Gdy nie posiada się numeru NIP lub REGON, to dane z wniosku o wpis do ewidencji zostaną automatycznie przesłane w celu nadania tych numerów firmie.

Wypełnienie i wysłanie wniosku o wpis firmy do ewidencji

Na stronie internetowej: http://firma.gov.pl wybiera się sposób, w jaki będzie podpisywany wniosek, tzn. czy przy użyciu profilu zaufanego, czy podpisu elektronicznego.

Zakłada się konto przedsiębiorcy (czynność jednorazowa) i wypełnia wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej (kreator wypełniania wniosku przeprowadza nas przez wszystkie etapy).

Wniosek należy wysłać.

Jeśli wniosek o wpis działalności gospodarczej będzie wypełniony poprawnie, to otrzymuje się potwierdzenie na wskazany adres mailowy, a gdy będzie zawierał błędy, to otrzymuje się informację, co należy poprawić, by wpis firmy został zarejestrowany w ewidencji.

Posiadam podpis elektroniczny potrzebny do założenia firmy przez internet

Firmę możesz zarejestrować przez internet także za pomocą podpisu elektronicznego, który zastępuje podpis odręczny i jest zaszyfrowany.

Ale taki podpis jest płatny, w przeciwieństwie do profilu zaufanego, za który nie trzeba nic płacić.

Więcej informacji, gdzie kupić podpis elektroniczny: http://www.mg.gov.pl

Jak wybrać najlepszy bank dla firmy?

Każdy z przedsiębiorców zakładając nową firmę stoi przed koniecznością wyboru firmowego konta bankowego, przez które będzie obsługiwał swoją bieżącą działalność.

Jak dokonać trafnego wyboru, skoro parametrów do porównania jest tak dużo? Jak skupić się na tych najbardziej istotnych?

Najlepszy bank dla firmy

Trzeba tu zwrócić uwagę na trzy podstawowe elementy, którymi kierują się przedsiębiorcy dokonują wyboru kont dla firm.

Przede wszystkim są to koszty, które wiążą się z prowadzeniem rachunku oraz koszty związane z obsługą firmy (np. przelewy, wpłaty, wypłaty w kasie, czy prowadzenie karty debetowej).

Kolejnym argumentem, na który należy zwrócić uwagę wybierając bank jest przede wszystkim dopasowanie jego oferty stricte pod nasz profil działalności.
Dla przykładu: np. dla firmy handlowej niezmiernie ważną usługą jest możliwość dokonywania wpłat i wypłat w kasie.
Kolejnym, trzecim argumentem, na który warto zwrócić uwagę jest przede wszystkim dostępność produktów kredytowych na start. Na dzień dzisiejszy część banków jest  w stanie zaoferować swoim klientom firmowe konto bankowe wraz z niewielką linią kredytową, która umożliwi pozyskanie kapitału na początkowe kroki przedsiębiorstwa.

Wygodne firmowe konto bankowe

W momencie, kiedy zostaną przeanalizowane już wszystkie koszty związane z obsługą danej instytucji, warto zwrócić uwagę na kwestie swojej wygody, wygodę obsługi.

Przede wszystkim należy sprawdzić dostępność placówek, które będą obsługiwać nasze firmowe konto bankowe oraz bankowość mobilną, która na dzień dzisiejszy stanowi nierozłączny aspekt obsługi bankowej dla większości firm (zwłaszcza tych prowadzących działalność mobilną).

Przy tak ważnej decyzji warto również skorzystać z porady fachowca, właśnie w tej dziedzinie. 

Kredyt dla nowej firmy

Osoba, która prowadzi własną firmę powinna zapomnieć o doświadczeniach z okresu, kiedy była klientem banku jako osoba fizyczna.

Jeżeli ma się obroty na koncie, to banki same proponują karty kredytowe, limity w rachunkach czy kredyty gotówkowe.

Osobie, która prowadzi firmę znacznie trudniej dostać finansowanie. Jednak po pewnym czasie działalności firmy (jeśli dobrze prosperuje) zgłosi się do właściciela firmy doradca banku i zaproponuje np. kredyt obrotowy w rachunku firmowym czy też kartę kredytową.
Uwaga! Na zaufanie banku trzeba jednak zapracować.

Jaki kredyt dla firmy wybrać?

Najpopularniejszym kredytem wśród małych firm jest kredyt obrotowy w rachunku na finansowanie bieżącej działalności firmy. Taki kredyt to bufor bezpieczeństwa, który pozwala utrzymać płynność finansową. Środki z kredytu można wykorzystać na zakup materiałów, towarów czy też płatności dla kontrahentów.

Kredyt w rachunku bieżącym umożliwia firmie zadłużenie się do ustalonego limitu i każda wpłata na konto zmniejszy automatycznie saldo kredytu.
Uwaga! Gdy pieniądze firmowe na koncie będą się kończyć, można natychmiast sięgnąć po pożyczkę.
Innym rozwiązaniem jest linia debetowa. Przypomina ona swoją konstrukcją kredyt na rachunku bieżącym, ale jest ona dostosowana do potrzeb mniejszych firm, szczególnie tych, które nie prowadzą pełnej księgowości.
Uwaga! Firma, która chce mieć debet, zwykle przechodzi przez uproszczoną procedurę. 
Coraz częściej właściciele małych firm i mikroprzedsiębiorstw sięgają po kartę kredytową. Nie jest ona zwykle kojarzona z kredytem, a raczej z możliwością transakcji z odroczonym terminem płatności. Ma to szczególne znaczenie dla młodych firm, bo zwykle maja one na początku swojej działalności przejściowe kłopoty z płynnością i potrzebują zewnętrznego wsparcia.

Kiedy można liczyć na pierwszy kredyt dla firmy?

W kilku bankach firma może go już potrzymać na starcie, ale nie ma co liczyć na kokosy.

W mBanku, Multibanku oraz Getin Noble Banku wedle zapewnień, firma, która założy w tych bankach konto, dostanie kredyt już pierwszego dnia.

W Multibanku można liczyć na kwotę do 10 tys. zł na karcie kredytowej lub w formie debetu, podobnie rzecz się ma w mBanku (kredyt w koncie).
Uwaga! Najlepszym rozwiązaniem jest złożenie wniosku o pierwszy kredyt po roku prowadzenia firmy. Trzeba też wiedzieć, że kilka banków w tej kwestii ma jeszcze większe wymagania (np. Deutsche Bank PBC oraz Nordea Bank dają kredyty firmom z dwuletnim stażem a w Raiffeisen Bank z półtorarocznym stażem).
W banku Millenium standardowo o kredyt mogą się starać firmy z co najmniej rocznym stażem, ale gdy aktywnie korzysta się z innych produktów bank przyzna kredyt już po sześciu miesiącach.

Jeżeli Twoja firma ma krótszy staż, to możesz sięgnąć po inne produkty. Bardzo dobrym rozwiązaniem może okazać się faktoring, który jest specyficznym rodzajem finansowania.

Następna alternatywą dla kredytu może też być leasing, bo firmy leasingowe łagodniej podchodzą do klientów niż banki, a to dlatego, ze cały czas są właścicielami leasingowanego przedmiotu.

W leasing można wziąć niemal wszystko, co jest potrzebne firmie:
  • samochody;
  • maszyny;
  • wyposażenie biura;
  • sprzęt IT;
  • nieruchomości.  

Książki, które warto przeczytać

Książki, które mogą Ci pomóc w rozwinięciu swojego biznesu:

1.  Jak wygrać w biznesie?»
Poznaj fachową instrukcję od A do Z realizacji własnej działalności, tak by cieszyć się niesłabnącymi dochodami. 

2. Grow Your Business - Powiększ swój biznes»
Dostaniesz gotowy przepis, jak poukładać Twoją firmę w taki sposób, aby mieć więcej wolnego czasu dla siebie i dla rodziny.

3. Zwycięska przewaga w biznesie»
Jak budować trwałe relacje z klientem w taki sposób, aby wracał do Ciebie po więcej? Na czym polega zwycięska przewaga w biznesie?

4.  Strategia sukcesu firmy»
W jaki sposób prowadzić coraz bardziej dochodowy biznes i mieć więcej czasu dla rodziny, przyjaciół i na własne przyjemności?

5. Program Rozwoju Firmy»
Dowiedz się, dlaczego Przyjazne Firmy zarabiają więcej i przynoszą więcej satysfakcji ich właścicielom.

Komentarze

Czytaj także...