Jak załatwić sanatorium?

Jak korzystnie załatwić sanatorium?

Do sanatorium może pojechać każda osoba ubezpieczona (czy pracująca, na emeryturze lub na rencie), ale tylko wyjazd, na który skieruje Cię ZUS, jest całkowicie bezpłatny. Natomiast ze skierowaniem z NFZ ponosisz cześć kosztów zakwaterowania i wyżywienia. 

Płać mniej za wyjazd do sanatorium z NFZ

Zawsze zapłacisz za tzw. opłaty uzdrowiskowe (stawka w każdym sanatorium jest inna, do 4.32 zł dziennie) oraz za podróż.
Uwaga! Mało kto wie, że wysokość dopłat do kosztów pobytu jest zależna od sezonu. Taniej jest w I sezonie rozliczeniowym, który trwa od 1 października do 30 kwietnia - stawka maksymalna to 28,80 zł za dobę. Od 1 maja do 30 września będziesz dopłacał za dobę o ok. 10 zł więcej.
Wysokość dopłat do kosztów pobytu zależy też od standardu. Zgłoś, że wolisz pokój wieloosobowy - dopłata będzie sporo niższa.
Uwaga! Sanatoria pobierają rożne dopłaty, np. za czajnik lub telewizor w pokoju. Kiedy już będziesz miał skierowanie i  zadzwonisz do sanatorium, by potwierdzić pobyt, zapytaj o to. Telewizora ze sobą nie zabierzesz, ale czajnik możesz.

Jak ubiegać się o leczenie w sanatorium z NFZ?

Idź po skierowanie do sanatorium, które wystawi Ci lekarz POZ, jeśli uzna, że jest ono celowe. Na skierowaniu wskazuje sugerowane uzdrowisko oraz termin, dlatego przez wizytą sprawdź, dokąd chcesz jechać.

Dostarcz je do Twojego oddziału NFZ (o adres możesz zapytać w przychodni), pocztą lub osobiście. Skierowanie do sanatorium możesz też dostarczyć lekarz. Wraz ze skierowaniem możesz dostarczyć również wniosek, np. z prośbą o ustalenie pobytu w określonym terminie lub chęcią wyjazdu z małżonkiem.

NFZ dokona kwalifikacji i nada Ci indywidualny numer.
Uwaga! Jeśli skierowanie do sanatorium wymaga uzupełnienia (np. pieczątki) Fundusz poprosi o to lekarza, który je wystawił. Skierowanie zostanie też ocenione przez lekarza zatrudnionego przez NFZ.
Informacje o kwalifikacji otrzymasz pocztą. Jest to jednoznaczne z tym, że Twoje skierowanie zostało wpisane do kolejki.

Kiedy nadejdzie twoja kolej, zostaniesz powiadomiony listownie. Zawiadomienie jest wysyłane nie później niż 14 dni przed terminem wyjazdu.

Do sanatorium z małżonkiem

Odpłatnie możesz pojechać w każdej chwili, ale jeżeli małżonek też ma skierowanie do sanatorium, spróbujcie jechać razem, na NFZ.

1. Złóżcie wnioski do NFZ tego samego dnia.

2. Poproście lekarza, by na skierowaniach wpisał te same dane dotyczące terminu i miejsca.

3. Profile leczenia nie mogą się wykluczać. Najlepiej, aby jednostki chorobowe były podobne.

4. Dołącz do oby wniosków pisemną informację o chęci wspólnego wyjazdu.
Pula zwrotów wyjazdów do sanatorium

Jeśli ktoś zrezygnował z wyjazdu do sanatorium, skierowanie trafia do tzw. puli zwrotów. Korzystać z nich mogą osoby, które czekają w kolejce, czyli:
  • ich skierowanie rozpatrzono już pozytywnie i otrzymały numer na liście oczekujących oraz informację o kwalifikacji;
  • nie były w sanatorium od min. 18 miesięcy. 
Uwaga! NFZ nie zawiadamia, że zwolniło się miejsce w sanatorium. Zadzwoń do swojego oddziału NFZ i zapytaj o zwroty z puli skierowań zgodnych z Twoim skierowaniem (jeżeli cierpisz na astmę, nie skorzystasz z wyjazdu dla osób z dolegliwościami stawowo-kostnymi). Musisz liczyć się z tym, ze termin wyjazdu będzie bardzo bliski.

Kto może pojechać za darmo do sanatorium z ZUS?

Osoby uprawnione do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego.

Renciści pobierający rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy.

Osoby zagrożone niezdolnością do pracy.

Skierowanie do sanatorium wystawia lekarz POZ (potem ZUS wezwie Cię na badania) lub orzecznik ZUS, np. podczas kontroli w sprawie orzeczenia. 

Komentarze

Popularne posty