Jak zaczać i skutecznie sprzedawać w internecie?

Jak sprzedawać w internecie?

Dobrze wykonana strona WWW firmy to dzisiaj konieczność, a już szczególnie w przypadku firmy specjalizującej się w usługach (np. branża budowlana).

Firm wykonujących strony internetowe nie brakuje. Można trafić na oferty już od kilkudziesięciu złotych, jednak w pełni profesjonalna witryna (tzw. CMS), gdzie sam możesz zarządzać treścią Będzie Cię kosztować ok. 1 tys. zł. 

Sprzedaż w internecie: informacje na stronie internetowej firmy

Strona WWW Twojej firmy powinna zawierać przede wszystkim konkretny, zwięzły opis tego czym się zajmujesz lub co sprzedajesz, a ponadto nazwę Twojej firmy, jej dane teleadresowe (to konieczność!), mapkę (jak do niej dojechać), namiar na osobę, z którą internauta może się skontaktować.
Uwaga! Koniecznie musi tam być cennik Twoich usług. Możesz też zamieścić referencje od innych firm, dyplom mistrzowski, świadectwa ukończenia różnych kursów lub zdobycia uprawnień itp.
Jeżeli prowadzisz firmę z punktem usługowym, to możesz pokazać go na zdjęciach, a gdy zajmujesz się sprzedażą produktów - pokaż je.
Uwaga! Zawierając umowę z firmą, która wykona dla Ciebie firmową stronę WWW pamiętaj o zapisie, że po zrobieniu strony wszelkie prawa własności do serwisu przechodzą na Ciebie.

Sprzedaż w internecie: domena internetowa

Ważnym elementem strony WWW jest jej adres. To tzw. domena i będziesz musiał za nią zapłacić. Adres strony możesz wymyślić samodzielnie.
Uwaga! Pamiętaj, że adres strony WWW powinien mieć końcówkę:
  • „pl”, wskazuje na to, że firma jest polska,
  • natomiast końcówka „com”, używana jest zwykle przez duże firmy działające na wielu rynkach (krajowy oraz zagraniczny),
  • np. „waw.pl”, „opole.pl” (domeny regionalne) – przydadzą się, gdy działalność prowadzisz na terenie jednego miasta. To najtańszy rodzaj domeny internetowej.
Domenę będziesz musiał zarejestrować. W tym celu wpisz w wyszukiwarkę słowo "domeny" i otrzymasz wyniki firm, które zajmują się rejestracją domen. Jest ich wiele.
Uwaga! Przed wykupieniem domeny - porównaj kilka ofert, bo możesz trafić na promocję (w tej branży ich nie brakuje) i może uda Ci się kupić domenę na kilkanaście, a nie za kilkadziesiąt albo kilkaset złotych. Za domenę płaci się za rok. To tzw. odnowienie domeny. Gdy nie zapłacisz, utracisz do niej prawo.

Sprzedaż w internecie: serwer dla firmowej strony internetowej

To następny krok, który musisz wykonać. Musisz wykupić miejsce na serwerze.
Uwaga! Najlepszym (zazwyczaj najtańszym) rozwiązaniem będzie wykupienie miejsca na serwerze w firmie, w której wykupiłeś domenę. Usługa to tzw. hosting. Jeżeli chodzi o koszt, to dla początkującej firmy będzie to ok. 150-300 zł za rok. Jeśli zdecydujesz się na stronę internetową firmy musisz o nią dbać. Nieaktualne informacje na stronie - to jest to, co najbardziej denerwuje i zniechęca potencjalnego klienta.

Jak zacząć sprzedawać przez internet?

Możesz wykorzystać do tego serwisy aukcyjne np. Allegro.pl, Swistak.pl, Ebay.com.

Sprzedaż na aukcjach internetowych

Załóż sobie konto w serwisie aukcyjnym i wystawiaj to, co chcesz sprzedać.
Uwaga! Sprzedaży możesz dokonać za z góry ustaloną cenę (opcja "kup teraz") bądź licytacji (w tym przypadku wygrywa ten, kto da więcej).

Sprzedaż poprzez stronę internetową

Sprzedawać możesz też poprzez swoją stronę internetową. Będzie to po prostu sklep internetowy, gdzie klient klika w towar, umieszcza go w wirtualnym koszyku i następnie otrzymuje |twój numer konta do zapłaty.
Uwaga! Możesz połączyć jedno z drugim. Mieć sklep internetowy i sprzedawać np. poprzez serwis aukcyjny Allegro. To najlepsze rozwiązanie.

Buduj listę adresową

Zbieraj adresy e-mail swoich klientów, bo będziesz mógł wtedy wysyłać do nich wiadomości informujące o nowościach w Twojej ofercie. 

Podatki przy sprzedaży przez internet

Jeżeli sprzedajesz jako osoba prywatna dużo rzeczy przez internet, to powinieneś dowiedzieć się, czy nie łamiesz przepisów podatkowych, bo kara za to może być naprawdę dotkliwa.
Uwaga! Od kilku lat celem nadrzędnym dla urzędów skarbowych jest przeprowadzanie kontroli w e-handlu. Mówią o tym wytyczne przesyłane przez Ministerstwo Finansów do wszystkich urzędów skarbowych.

Sprzedaż na aukcjach internetowych a podatki

Na aukcjach internetowych obowiązują takie same zasady dotyczące podatków jak przy zwyczajnej sprzedaży rzeczy używanych (np. na giełdzie czy komisie samochodowym).
Uwaga! Bez żadnych konsekwencji podatkowych i powiadamiania fiskusa można komuś sprzedaż rzeczy używane, z których kiedyś się korzystało. Dodatkowym warunkiem jest to, że byliśmy ich właściciel dłużej niż pół roku.
Tak naprawdę fiskus nie będzie tego kontrolował, jeśli raz na jakiś czas wystawimy na aukcji np. buty, rowerek dziecięcy czy też jakieś ubranie.
Uwaga! Jeśli jednak sprzedajemy naprawdę dużo rzeczy, możemy mieć kłopoty. Dotyczy to np. ubrań używanych w zestawach. Urzędnicy nie uwierzą w to, że co miesiąc pozbywamy się dziesiątek albo setek ubrań w różnych rozmiarach z własnej prywatnej szafy. Nawet, gdy na aukcji napiszemy, że rzeczy te pochodzą od osoby prywatnej i należały do nas dłużej niż sześć miesięcy.
Dla urzędników może to być nie działalność osoby prywatnej, ale przedsiębiorcy i powinniśmy mieć zarejestrowaną firmę. Działalność gospodarczą powinien zarejestrować każdy uczestnik aukcji, który zarabia na nich w sposób zorganizowany, ciągły i kieruje się chęcią zysku.
Uwaga! Osoba, która regularnie sprzedaje (np. różny sprzęt AGD albo w ilościach hurtowych odzież używaną), prawdopodobnie zostanie uznana przez fiskusa za handlowca, a już zwłaszcza wtedy, gdy jego działalność wygląda tak, jak funkcjonowanie firmy - ma oddzielne konto bankowe do takich transakcji, stałych kontrahentów albo się reklamuje.

Konsekwencje niezgodnej z przepisami podatkowymi sprzedaży w internecie

W pierwszej kolejności trzeba będzie się rozliczyć z fiskusem - zazwyczaj z tytułu podatku dochodowego i VAT.
Uwaga! To mogą być naprawdę spore kwoty, bo urząd skarbowy ma prawo do kontroli transakcji nawet do 5 lat wstecz. Może też grozić grzywna albo sprawa karna skarbowa.
Niektóre osoby handlujące na Allegro próbują chronić się przed fiskusem i nie podają w serwisie aukcyjnym swojego numeru konta bankowego. To niestety nic nie da, bo jeśli ktoś działa w sieci, nigdy nie jest anonimowy, bo zostawia chociażby ślad w postaci adresu IP, a fiskus ma naprawdę bardzo szerokie uprawnienia. 

Może uzyskiwać dane nie tylko od serwisów aukcyjnych (o użytkowaniach, sprzedawanych towarach, transakcjach, prowizjach), ale takie z banków (o liczbie kont i przepływie pieniędzy) oraz z Poczty Polskiej i firm kurierskich (wykazy zrealizowanych dostaw, zestawień pobrań, wykaz listów przewozowych).

Jeśli ktoś ma wątpliwości czy i ewentualnie jaki podatek powinien zapłacić albo czy powinien zarejestrować działalność gospodarczą, to może zadzwonić na bezpłatną infolinię Krajowej Informacji Podatkowej 0-801 055 055

Jak fiskus kontroluje sprzedaż w internecie?

Specjalny referat do spraw handlu internetowego Izby Skarbowej  w Bydgoszczy, który analizuje transakcje internetowe w całym kraju jest niezwykle skuteczny.
Uwaga! 90% osób prywatnych i przedsiębiorców uznanych przez pracowników tego referatu za nierzetelnych podatników rzeczywiście łamało przepisy i popełniało przestępstwa karno-skarbowe.
Najczęstsze wykroczenia to prowadzenie niezarejestrowanej działalności gospodarczej oraz zaniżanie przychodów przez niewskazywanie sprzedaży dokonywanej za pośrednictwem portali aukcyjnych i sklepów internetowych, a także dokonywanie sprzedaży z wykorzystaniem kont zarejestrowanych na inne osoby. 

Książki o sprzedaży w internecie, które warto przeczytać 

Te książki powinieneś przeczytać:

1. Biblia e-biznesu 2. Nowy Testament»
Cała wiedza o e-biznesie w jednym miejscu!” – to marzenie zrodziło się kilka lat temu. Maciej Dutko, przedsiębiorca, szkoleniowiec i audytor, głowił się wówczas, jak zebrać możliwie cenną i praktyczną wiedzę dla e-sprzedawców, która pomoże im szybko i sprawnie zwiększyć zyski przy minimalnym nakładzie czasu i pieniędzy.

2. Biblia e-biznesu 3.0»
Pierwsze wydanie Biblii e-biznesu zdobyło prestiżową nagrodę Economicus 2014 dla najlepszego poradnika ekonomicznego, przyznawaną przez „Gazetę Prawną” i kapitułę wybitnych polskich ekonomistów. Druga edycja zyskała tytuł Najlepszej Książki Roku 2016 oraz Oscara Czytelników 2017.

3.  Grow Your Business - Powiększ swój biznes»
Dostaniesz gotowy przepis, jak poukładać Twoją firmę w taki sposób, aby mieć więcej wolnego czasu dla siebie i dla rodziny.

Komentarze

Czytaj także...