Formy opodatkowania działalności gospodarczej - jaką wybrać?
Jaką formę opodatkowania działalności gospodarczej wybrać?
Jednoosobowa działalność gospodarcza może być opodatkowana na jeden z czterech sposobów. Decyzje podejmuje właściciel firmy, a do wyboru ma on:
Forma opodatkowania działalności gospodarczej: karta podatkowa
Ta forma opodatkowania działalności gospodarczej polega na comiesięcznym płaceniu z góry określonej kwoty.Stawki zależne są od branży, w której się działa, wielkości miasta oraz liczby zatrudnionych osób.
Jest to metoda prosta i tania (nie potrzebna jest tutaj księgowa), ale ma ona też swoje wady, bo podatek płaci się zawsze, nawet w tych miesiącach, kiedy się nic nie zarobi.
Uwaga! Poza tym nie można sobie niczego wrzucić w koszty (np. ZUS).Z karty podatkowej mogą korzystać tylko osoby, które pracują w blisko 100 branżach, a ich listę oraz wysokość stawek można znaleźć w załączniku do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Forma opodatkowania działalności gospodarczej:ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
Podatkiem jest tutaj określony procent naszych przychodów (czyli wszystkich pieniędzy, jakie się dostaje, bez względu na ponoszone koszty).Każda branża ma inną stawkę podatku (np. handel - 3%, wynajem samochodów - 17%). Ryczałt to bardzo ciekawe rozwiązanie, gdy ma się niskie koszty działalności.
Uwaga! Podobnie jak przy karcie podatkowej tylko niektóre zawody mogą płacić podatek ryczałem.
Forma opodatkowania działalności gospodarczej: podatek progresywny
Tutaj podstawą opodatkowania są dochody firmy, czyli to, co zostanie po odjęciu kosztów. Im firma ma wyższe koszty, tym niższa jest podstawa i automatycznie fiskusowi oddaje się mniej.Uwaga! Bardzo duże znaczenie ma tutaj wiedza na temat tego, co można zaliczyć do kosztów, a co nie.W tej formie opodatkowania działalności gospodarczej są dwa progi podatkowe:
- 18 i 32%.
Forma opodatkowania działalności gospodarczej: podatek liniowy
Działa na tej samej zasadzie co podatek progresywny, ale w tym wypadku stawka podatku to 19% i to bez względu na wysokość dochodu.Jest to dobre rozwiązanie dla firm o wyższych dochodach.
Uwaga! Przy podatku liniowym nie można korzystać z ulg (np. na dzieci) ani rozliczać się wspólnie z małżonkiem.
Forma opodatkowania działalności gospodarczej:trzeba wiedzieć
Zaliczki na podatek dochodowy i składki ZUS za dany miesiąc płaci się do określonego dnia następnego miesiąca.Dla przykładu: w lutym płaci się za styczeń.Do 7. każdego miesiąca - do tego dnia należy opłacić podatek, gdy płacony on jest w formie karty podatkowej.
Do 10 . każdego miesiąca - to termin opłacania składek ZUS, w przypadku kiedy nie zatrudnia się pracowników i składki płaci się tylko za siebie.
Do 20. każdego miesiąca - to termin opłacenia podatku, gdy płacony on jest w formie ryczałtu, podatku progresywnego lub liniowego.
Do 25. każdego miesiąca - to termin dla podatku VAT (jeśli jest opłacany).
Książki, które warto przeczytać
Książki, które mogą Ci pomóc w rozwinięciu swojego biznesu:1. Jak wygrać w biznesie?»
Poznaj fachową instrukcję od A do Z realizacji własnej działalności, tak by cieszyć się niesłabnącymi dochodami.2. Grow Your Business - Powiększ swój biznes»
Dostaniesz gotowy przepis, jak poukładać Twoją firmę w taki sposób, aby mieć więcej wolnego czasu dla siebie i dla rodziny.3. Zwycięska przewaga w biznesie»
Jak budować trwałe relacje z klientem w taki sposób, aby wracał do Ciebie po więcej? Na czym polega zwycięska przewaga w biznesie?4. Strategia sukcesu firmy»
W jaki sposób prowadzić coraz bardziej dochodowy biznes i mieć więcej czasu dla rodziny, przyjaciół i na własne przyjemności?5. Program Rozwoju Firmy»
Dowiedz się, dlaczego Przyjazne Firmy zarabiają więcej i przynoszą więcej satysfakcji ich właścicielom.
Komentarze