Dotacje unijne dla małych firm - jak dostać?





Dlaczego warto sięgnąć po dotacje unijne dla małych firm?

Głównym kierunkiem programów finansowych z funduszy unijnych są badania i rozwój firm. Na właścicieli głownie małych firm - czekają naprawdę duże pieniądze, dzięki którym można sfinansować nawet 80% kosztów przedsięwzięcia.

W przyszłości może to zapewnić bardzo duże zyski. 

Jak uzyskać dotacje unijną dla małej firmy?

Przede wszystkim musisz znaleźć odpowiedni program. Taki, który jest korzystny dla Twojej firmy. Nie jest to proste, bo tego typu programów jest bardzo dużo.
Uwaga! Konkursy, w których przedsiębiorcy mogą uzyskać wsparcie są ogłaszane przez województwa oraz instytucje ogólnopolskie. Jak znajdziesz informacje na ich temat? Najprościej w najbliższym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich.
Ich listę znajdziesz na stronie www.funduszeeuropejskie.gov.pl w zakładce "Punkty informacyjne" (wystarczy, ze wpiszesz tam województwo i miejscowość. Ta strona to prawdziwa skarbnica informacji na temat funduszy europejskich.

Warto zajrzeć do zakładki "Często zadawane pytania" (na dole strony), gdzie znajdziesz np. odpowiedzi na pytania: "Planuje założenie własnej działalności gospodarczej. Jak mogę starać się o dofinansowanie an ten cel?", "Prowadzę działalność gospodarczą i chciałbym się rozwijać - zakupić nowe maszyny i wprowadzić nowe usługi. Czy mogę otrzymać dofinansowanie na ten cel?".

Centrum Dotacji Unijnych Idea Banku

To inne źródło informacji. Najmniejsze firmy mogą uzyskać tam także wsparcie przy przygotowaniu wniosku.
Uwaga! Jeżeli chcesz wziąć udział w konkursie ogłaszanym w ramach regionalnych programów operacyjnych musisz pamiętać o dwóch sprawach.
Po pierwsze: do udziału zazwyczaj są dopuszczane wyłącznie firmy czy instytucje, które działają na terenie poszczególnych województw, ewentualnie zamierzają na ich teren się przenieść czy zbudować zakład.

Po drugie: to tzw. inteligentne specjalizacje - inwestycje w centra badawczo-rozwojowe muszą bezpośrednio lub pośrednio wiązać się z tymi branżami, na rozwój których postawiły regiony.
Uwaga! Dla przykładu: taką inteligentną specjalizacją dla województwa małopolskiego mogą być technologię informacyjne i komunikacyjne oraz chemia.

Dotacje unijne dla małych firm w internecie i infolinii

Niedawno uruchomiono nową wyszukiwarkę, która pozwoli właścicielom mikro, małych i średnich firm znaleźć dotacje z funduszy unijnych na szkolenia dla pracowników.  Baza jest dostępna pod adresem: usługirozwojowe.parp.gov.pl. Znalezienie interesujących Cię informacji jest bardzo proste dzięki filtrom - możesz wybrać województwo oraz typ szkoleń.

Warto też skorzystać z infolinii Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości - telefon: 801 808 108. Infolinia jest bezpłatna i czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8-18. Pytania można też przesyłać e-mailem na adres: info_uslugirozwojowe@parp.gov.pl.

A może kredyt dla małej firmy z gwarancją de minimis?

Z gwarancji kredytowych, które udziela Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) mogą skorzystać mikroprzedsiębiorstwa (firmy, które zatrudniają do 10 pracowników) oraz firmy małe (do 50 pracowników).
Uwaga! Gwarancja jest zabezpieczeniem dla banku na wypadek, gdyby ktoś nie spłacił kredytu w terminie. To bardzo przydatne rozwiązanie, zwłaszcza dla nowych firm albo takich, które chcą się rozwijać, ale nie mają dużych dochodów albo majątku. Tacy przedsiębiorcy nie mogą liczyć na kredyt bez poręczenia.

Warunki kredytu z gwarancją de minimis udzielanego przez BGK

Są w zasadzie identyczne zarówno dla kredytów obrotowych (np. na opłacenie bieżących faktur, składek  an ZUS czy podatków) i inwestycyjnych (np. na zakup samochodów, różnych urządzeń i maszyn).

Różnica jest tylko jedna. Okres na jaki są udzielane. W przypadku kredytów obrotowych jest to maksymalnie okres 27 miesięcy, przy kredycie inwestycyjnym - maksymalnie 99 miesięcy.

Gwarancja de minimis BGK:
  • zabezpiecza do 60% kwoty kredytu;
  • nie obejmuje odsetek oraz innych kosztów związanych z kredytem (np. prowizji pobieranej przez bank);
  • jest zabezpieczona wekslem własnym in blanco przedsiębiorcy;
  • prowizja za jej udzielenie wynosi 0,5% kwoty gwarancji i jest naliczana co roku.
Uwaga! Kredyty, które są zabezpieczone gwarancją de minimis BGK nie mogą być przeznaczone na spłatę innych zobowiązań finansowych (poza spłatą kredytu obrotowego w innym banku).

Kwota gwarancji de minimis BGK

Nie może przekroczyć 3,5 mln zł, ale trzeba pamiętać że jest to tzw. pomoc de minimis i łączna wartość takiej pomocy dla jednej firmy w okresie trzech kolejnych lat podatkowych nie może być wyższa niż 200 tys. zł euro lub 100 tys. euro (dla firm, które zajmują się przewozem towarów).

Procedura przyznania kredytu z gwarancją de minimis BGK

1. Wniosek o udzielenie gwarancji należy złożyć wraz z wnioskiem kredytowym w jednym z 22 banków, które mają podpisaną umowę z BGK. Ich listę znajdziesz na stronie internetowej BGK.

2. Na stronie tej, w zakładce "strefa przedsiębiorcy", znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące gwarancji de minimis, m.in. jak należy wypełnić wniosek. 

Wszystko co potrzebne do prowadzenia firmy 

Komentarze

Czytaj także...