Jak bezpiecznie korzystać z bankowości internetowej?

Bezpieczna bankowość internetowa

Z internetowego konta bankowego można przelać pieniądze w dowolnej chwili lub dokonać płatności w dogodnej dla siebie porze dnia i nocy.


Starając się chronić swoich klientów banki stale wzmacniają i modyfikują systemy zabezpieczeń, a tworzący je specjaliści lubią mówić, że to nieostrożni użytkownicy są najsłabszym punktem ich systemów obronnych.
Uwaga! Dlatego zostały opracowane zasady bezpiecznego korzystania z bankowości internetowej, które niemal do zera zmniejszają ryzyko kradzieży z konta osobistego.

Zasady bezpiecznego korzystania z bankowości internetowej

Przede wszystkim należy na swoim komputerze zainstalować program antywirusowy i dbać o jego aktualizację. Wchodząc na stronę banku, trzeba zwrócić uwagę na pasek adresu.
Uwaga! To ważne, bo oszuści często tworzą nakładki do złudzenia przypominające strony banku.
Adres strony serwisu transakcyjnego powinien się zaczynać od https://, a dodatkowo widoczny powinien być symbol zamkniętej kłódki, bo to oznacza, ze połączenie jest zweryfikowane, a przesyłane dane są szyfrowane.

Jeżeli chcemy wykonać operacje bankowe, używamy do tego własnego komputera podłączonego do domowej sieci.
Uwaga! Unikamy łączenia się przez Wifi raz w miejscach publicznych. Jeśli mamy w domu router, wyłączamy możliwość zdalnego dostępu do niego.
Trzeba też pamiętać o tym, że bank nigdy nie prosi o podanie danych do logowania lub kodu jednorazowego, jeśli sami nie zainicjujemy kontaktu lub nie przeprowadzimy właśnie operacji na koncie bankowym.
Uwaga! Dlatego należy ignorować wszelkie e-maile z prośbą o logowanie się do banku lub aktualizację certyfikatu bezpieczeństwa.
Za każdym razem po zakończeniu sesji bankowej wylogowujemy się z serwisu bankowości internetowej.

Hasło trzymamy w ukryciu. Nie korzystamy z oferowanych przez przeglądarkę opcji zapamiętywania haseł. zamiast tego kodujemy je w kalendarzu.

Uważnie sprawdzamy numery rachunków. Rachunki stałych kontrahentów zapisujemy na stałe. Oszuści próbują wyłudzić pieniądze, przesyłając faktury za prąd lub gaz z podmienionym numerem konta. 

Płatności z wykorzystaniem bankowości internetowej

Przelew przez internet (tzw. płatność online) jest dużo wygodniejszą formą przekazywania pieniędzy od przelewów tradycyjnych. Aby z niego korzystać, należy poprosić bank, w którym mamy konto osobiste, o dostęp do konta przez internet lub po prostu założyć internetowe konto bankowe

Jak wykonać bezpieczny przelew wykorzystując bankowość internetową?

Po zalogowaniu się na swoje internetowe konto bankowe należy kliknąć w numer rachunku bankowego, jakim chcemy się w danej płatności posługiwać (jeśli mamy ich kilka). Jeśli rachunek jest jeden, to należy kliknąć właśnie w niego, a następnie w menu wybieramy hasło "przelewy".

Na ekranie powinien wówczas pojawić się formularz przelewu, w którym wpisujemy dane odbiorcy przelewu oraz numer jego konta bankowego i sumę przelewanej kwoty. Wszystkie miejsca na wpisanie tych danych są opisane, zatem nie jest to czynność trudna.

W dalszej kolejności system może nas poprosić o tzw. autoryzowanie płatności, czyli wpisanie odpowiedniego, znanego nam hasła (może być ono nadesłane SMS-em bądź spisujemy je z otrzymanej od banku "karty haseł"). Przelew zostaje wysłany.

Kiedy wykonuje się tą operację po raz pierwszy, to może się nam ona wydać skomplikowana, ale każdy bank ma instrukcje bankowości internetowej, w której krok po kroku przedstawiono postępowanie.
Uwaga! Dodatkowo w każdej chwili możemy zatelefonować na infolinię bankową i spytać o radę lub wyjaśnić wątpliwość.
Dlatego najlepiej na początku poświęcić nieco więcej czasu, by opanować sprawną obsługę swojego konta internetowego. Za kolejnym razem dokonanie przelewu będzie już dużo łatwiejsze. Osoby, które przekonały się do internetowego konta bankowego chwalą go za to, że pozwala oszczędzać im nie tylko czas, ale i pieniądze.
Uwaga! Z reguły bowiem za przelew zlecany przez internet nie pobiera się opłat lub są one bardzo niewielkie.

Wspólne konto bankowe czy pełnomocnictwo?

Jeśli chcesz, aby z Twojego konta bankowego mógł korzystać partner (lub inna pełnoletnia osoba, możesz go ustanowić współwłaścicielem rachunku. Takie rozwiązanie ma wiele zalet.

Oznacza niższe opłaty niż w przypadku oddzielnych rachunków, a bilans wszystkich miesięcznych wpływów i wydatków ułatwia zarządzanie domowym budżetem. Czasem znacząco polepsza historię kredytową i zwiększa szansę na otrzymanie kredytu hipotecznego.
Uwaga! Podjęcie decyzji o założeniu wspólnego konta bankowego lub przekształcenie konta indywidualnego we wspólne musisz dobrze przemyśleć, bo to rozwiązanie dla osób, które darzą się pełnym zaufaniem.
Współwłaściciele mają bowiem takie same prawa, jak i obowiązki. Oboje mogą dysponować środkami na koncie osobistym, udzielać pełnomocnictw, wnioskować o limit kredytowy, wydanie kart płatniczych, składać wniosek o blokadę środków.

Innym sposobem na wspólne dysponowanie pieniędzmi na koncie bankowym jest udzielenie pełnomocnictwa, które może być ogólne - wówczas pełnomocnik będzie miał prawo do takich samych operacji i składania zleceń dotyczących pieniędzy, które są zgromadzone na rachunku jak jego posiadacz. Może też być zawężone, np. do zlecenia przelewów pieniężnych do określonej kwoty.
Uwaga! Pełnomocnikowi nie wolno zamknąć konta osobistego czy zmieniać warunków umowy z bankiem.
Pełnomocnictwo chroni posiadacza konta bankowego przed niepożądanymi dyspozycjami ze strony pełnomocnika, a z drugiej strony jest ono również ochroną dla pełnomocnika, ponieważ za powstałe zadłużenie odpowiada wyłącznie właściciel rachunku.
Uwaga! Pełnomocnictwa ogólnego można udzielić nie więcej niż dwóm osobom.
Pełnomocnictwo wygasa w kilku przypadkach:
  • z chwila przyjęcia przez bank dyspozycji posiadacza rachunku o odwołaniu upoważnienia;
  • gdy umowa rachunku zostanie rozwiązana lub gdy bank zostanie powiadomiony o śmierci posiadacza rachunku lub pełnomocnika.
Jeśli chcesz zapewnić bliskiej osobie możliwość korzystania z pieniędzy zgromadzonych na koncie bankowym na wypadek śmierci, powinieneś udzielić bankowi specjalnych dyspozycji.

Porównywarka kont bankowych 

Komentarze

Czytaj także...