Jak wyegzekwować alimenty od ojca dziecka?





Alimenty od ojca dziecka

Gdy nie otrzymujesz ich co najmniej od trzech miesięcy, zawiadom komornika. Za uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego dłużnik może trafić do aresztu.

Alimenty od ojca dziecka: wniosek do komornika

Jeśli masz przyznane alimenty, ale od co najmniej trzech miesięcy ich nie otrzymujesz, złóż u komornika wniosek o wszczęcie egzekucji. To warunek, aby odzyskać pieniądze. 


Komornicy działają przy sądach. Adresy i telefony kancelarii otrzymasz w biurze obsługi interesantów sądu właściwego dla miejsca zamieszkania dłużnika. Wniosek o wszczęcie egzekucji alimentów możesz złożyć również u komornika sądy właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania.

Wzór wniosku o egzekucję alimentów  


Jak skutecznie wyegzekwować świadczenia alimentacyjne wraz z wzorami pism sądowych i egzekucyjnych...  

Masz zasądzone alimenty, ale nie wiesz, jak je wyegzekwować? Oto eBook, który Ci w tym pomoże! Znajdziesz tu nie tylko informacje, jak walczyć o egzekucję swoich alimentów, ale również wszystkie potrzebne pisma, m.in.: pozew o alimenty, wniosek o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności czy skargę na czynność komornika. Nie poddawaj się bez walki – te pieniądze Ci się należą! 

Kliknij i sprawdź»

Alimenty od ojca dziecka: surowsze kary za niepłacenie

Zaległości w przekazywaniu alimentów traktowane są ja zaniedbywanie dzieci.
Uwaga! Od czerwca 2017 r. grożą za to surowsze konsekwencje. Wcześniej więzieniem karani byli tylko Ci, którzy uporczywie uchylali się od płacenia. Jednak uporczywość bardzo trudno było udowodnić i dłużnicy pozostawali bezkarni. Na szczęście ten warunek już nie istnieje. Obecnie za niepłacenie alimentów co najmniej przez trzy miesiące można trafić do więzienia nawet na rok. Jeśli z powodu uchylania się od płacenia alimentów nie są zaspokajane podstawowe potrzeby dziecka, kara więzienia może wzrosnąć nawet do dwóch lat.

Alimenty od ojca dziecka: jak wybrać komornika?

Prawo zezwala na wybranie komornika z terytorium całego kraju, z wyjątkiem spraw o egzekucję z nieruchomości (art. 8 ust. 5 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji).
Uwaga! Alimentów nie wolno ściągać z nieruchomości. Dlatego nie musisz ograniczać się do kancelarii w najbliższej okolicy. Wskazany przez Ciebie komornik nie może odmówić przyjęcia wniosku, chyba że zaległości alimentacyjne są duże (przekraczają należność za sześć miesięcy). Musisz jednak pamiętać, że jeśli zdecydujesz się na komornika z odległego miejsca, będziesz musiał pokryć koszty jego dojazdów oraz ewentualnych noclegów.

Alimenty od ojca dziecka: za to nie płacisz

Złożenie wniosku o egzekucję alimentów jest bezpłatne. Nie ponosisz też kosztów związanych z ustaleniem, jakim majątkiem dysponuje ojciec dziecka. Pokryje je Skarb Państwa.

Komornik ściągnie pieniądze przede wszystkim z pensji dłużnika. Od zajęcia wolna jest kwota równa minimalnej płacy (2100 zł). Ale nie w tym wypadku. Dłużnikowi alimentacyjnemu komornik może zostawić na życie mniej.

Alimenty od ojca dziecka: majątek dłużnika

Wprawdzie nie musisz się martwić z czego komornik ściągnie alimenty, ale ułatwisz mu zadanie, podając we wniosku dane o majątku dłużnika.

Pomocne będą informacje o posiadanych samochodach, innych cennych przedmiotach, kontach w bankach (jeśli wiesz, napisz, gdzie je ma).

Podaj również nazwę firmy, w której ojciec dziecka jest zatrudniony. Komornik nie będzie musiał sam ustalać tych danych i czas oczekiwania na wyegzekwowanie alimentów znacznie się skróci.

Alimenty od ojca dziecka: prezenty się nie liczą

Zdarza się, że ojciec dziecka nie płaci alimentów lub przekazuje mniej niż zostało zasądzone. Tłumaczy, że wydał na dziecko pieniądze, bo kupił mu drogi prezent lub ofiarował jakąś kwotę.
Uwaga! Sąd nie uzna takiej argumentacji. Alimenty służą bowiem zaspokojeniu bieżących potrzeb dziecka i trzeba płacić je regularnie. Okazjonalne wręczanie prezentów albo pieniędzy nie spełnia tej roli.

Komentarze

Czytaj także...