Wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego
Jak złożyć wniosek o wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego?
Jeśli pojedziesz na wczasy organizowane przez biuro podróży, to jego obowiązkiem jest zapewnienie Ci ubezpieczenia w czasie organizowanej imprezy turystycznej.
Uwaga! Będzie to jednak najtańsza polisa, która zapewni Ci bardzo podstawową ochronę.W zasadzie żadna z nich nie zagwarantuje Ci np. bezpłatnego medycznego powrotu do kraju. Zazwyczaj suma ubezpieczenia (transport i leczenie) wynosi 2-3 tys. euro - to zdecydowanie za mało, jeśli np. ulegniesz wypadkowi, który wymaga natychmiastowej operacji.
Uwaga! Wykupując dodatkowe ubezpieczenie będziesz miał gwarancję, ze w razie wypadku albo choroby będziesz pod ochroną i nie pozostaniesz po urlopie z długami. A mogą być one naprawdę duże.
Koszt ubezpieczenia
Patrząc na koszt całego wyjazdu - nie jest wysoki. Będzie Cię to kosztowało dosłownie kilka złotych dziennie - 60-120 zł za dwutygodniowy wyjazd. Suma ubezpieczenia powinna wynieść ok. 200 tys. zł.To powinno pokryć koszt 3-tygoddniowego leczenia szpitalnego w większości krajów.
Uwaga! Jeśli masz choroba przewlekłą, koniecznie musisz poinformować o tym ubezpieczyciela.
Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę ubezpieczeniową?
Najlepiej skorzystać z internetowych porównywarek. Przez internet możesz także wykupić wybraną polisę.EKUZ Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego
Karta potwierdza prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie Twojego tymczasowego pobytu na terenie innego państwa członkowskiego UE lub EFTA (Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria).Na tej podstawie w nagłych przypadkach (np. uraz, zawał, wypadek) będziesz mógł zasięgnąć porady lekarza, ale tylko w szpitalach i przychodniach, które działają w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia.
Uwaga! NFZ nie pokryje kosztów leczenia w prywatnej placówce, będziesz musiał to zrobić sam. W większości państw członkowskich UE lub EFTA obowiązuje system współpłacenia przez pacjenta, a wie pokrywa on część kosztów leczenia z własnych pieniędzy.
Jak wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ?
Karta wydawana jest wyłącznie osobom z prawem do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych w Polsce. Wniosek o wydanie karty EKUZ należy złożyć w oddziale wojewódzkim lub wybranej delegaturze NFZ właściwej dla Twojego miejsca zamieszkania.Uwaga! Wzór wniosku otrzymasz w NFZ lub znajdziesz na jego stronie internetowej.Wypełniony wniosek wraz z aktualnym dokumentem, który potwierdza Twoje prawo do ubezpieczenia możesz:
- zanieść do NFZ osobiście;
- wysłać e-mailem (po uprzednim jego zeskanowaniu albo za pomocą Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP).
- osobiście w oddziale lub delegaturze NFZ lub przez pełnomocnika;
- na poczcie, o ile wcześniej we wniosku zaznaczysz taką ewentualność.
Uwaga! Za wydanie karty nic nie zapłacisz. Każdy ubezpieczony otrzymuje własną kartę EKUZ. Jeśli wiec wyjeżdżasz za granicę z dzieckiem, ono także musi ją mieć.
Ważność Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ
W zależności od tego, kto występuje o kartę EKUZ, ma ona określony czas ważności, który wynosi:- 5 lat - dla emerytów;
- 6 miesiecy - dla osób ubezpieczonych, czyli zatrudnionych, prowadzących pozarolniczą i rolniczą działalność gospodarczą, pobierających rentę, studentów zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego przez uczelnie, członków rodziny.
- 2 miesiące - dla bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy i nie wymienionych wcześniej osób ubezpieczonych;
- 90 dni - dla osób spełniających kryteria dochodowe do świadczeń z pomocy społecznej i otrzymały decyzję np. wójta, burmistrza;
- 42 dni - dla kobiet w okresie połogu, mających obywatelstwo polskie i miejsce zamieszkania na terenie naszego kraju.
Uwaga! EKUZ wydawana jest także osobom niewidomym i niedowidzących. Jest wtedy dodatkowo oznakowana napisem EKUZ w alfabecie Braille'a. Odpowiednia naklejka jest umieszczana na rewersie karty w jej prawej górnej części.
Brak Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ
Jeśli będziesz potrzebował pomocy, a nie wyrobiłeś karty EKUZ, skontaktuj się telefonicznie lub faksem ze swoim oddziałem NFZ. Ten wystawi tzw. certyfikat zastępczy i prześle go na wskazany adres, a w razie potrzeby nawet do szpitala.Uwaga! W razie braku tego certyfikaty, będziesz musiał zapłacić za pomoc lekarza. W takiej sytuacji zachowaj rachunki i dowody zapłaty. Po powrocie będą one podstawą do starania się o zwrot pieniędzy.
Komentarze