Umowa darowizny nieruchomości wzór

Jak napisać umowę darowizny nieruchomości?

Na podstawie sporządzonej umowy darowizny możesz przekazać nieodpłatnie zarówno rzeczy ruchome (np. samochód, meble, biżuterie), jak i nieruchomości lub udział w nich (np. parcele, lokal, który stanowi odrębną własność).

Darować możesz także m.in.:
  • prawo użytkowania wieczystego;
  • własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu;
  • przedmioty, które darczyńca wniósł do spółdzielni tytułem wkładu.
Przysporzenia mogą dotyczyć rzeczy istniejących, a także tych, które mają dopiero powstać w przyszłości (np. przyszłe prawo do lokalu, jakim jest ekspektatywa odrębnej własności lokalu).





Świadczenie darowizny może również polegać na zapłacie określonej sumy pieniężnej, zwolnienia osoby obdarowanej z długu, zniesienia hipoteki, ustanowieniu praw majątkowych (np. służebności osobistej), przeniesieniu majątkowych praw autorskich.
Uwaga! Darowizny nie stanowią następujące bezpłatne przysporzenia:
  • gdy zobowiązanie do bezpłatnego świadczenia wynika z umowy, którą regulują inne przepisy Kodeksu cywilnego (np. nieodpłatne zlecenie lub przechowanie, umowa użyczenia, bezodsetkowa pożyczka, poręczenie);
  • gdy ktoś zrzeka się prawa, którego jeszcze nie nabył w taki sposób, że w razie zrzeczenia się prawo uważane jest na nienabyte (np. w przypadku odrzucenia spadku).

Forma umowy darowizny nieruchomości

Darczyńca swoje oświadczenie powinien złożyć w formie aktu notarialnego, ale nawet jeśli taka forma nie zostanie zachowana, umowa darowizny i tak będzie ważna, pod warunkiem że przyrzeczone świadczenie zostało spełnione.
Uwaga! Nie dotyczy do jednak nieruchomości. Zawsze, gdy przedmiotem darowizny jest nieruchomość (np. dom, mieszkanie, parcel, lokal stanowiący odrębną własność), a także prawo użytkowania wieczystego lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, umowa musi być zawarta w formie aktu notarialnego. Jeśli wymóg ten nie zostanie spełniony, umowa nie będzie ważna.

Wzór umowy darowizny mieszkania  





Odwołanie darowizny

Najczęściej darowiznę przekazujemy bliskim - dzieciom, wnukom, rodzeństwu. Niestety, nie wszyscy potrafią docenić ten gest i zdarza się, ze po fakcie zachowują się wobec darczyńcy w sposób urągający wszelkim zasadom.
Uwaga! W takiej sytuacji prawo zezwala na odwołanie darowizny.
Zadeklarowałeś na piśmie lub ustnie ofiarowanie darowizny, ale nie doszło jeszcze do jej przekazania? Możesz wycofać się ze swojej decyzji, jeżeli Twój stan majątkowy uległ znacznemu pogorszeniu.

Przekazałeś już rzecz? W takim razie masz prawo wycofać się z decyzji tylko, gdy obdarowany zachował się wobec Ciebie rażąco niewdzięcznie. Np. odmówił pomocy z trudnych chwilach, znęcał się fizycznie i psychicznie nad Tobą lub kimś Ci bliskim.
Uwaga! Gdy mu wybaczysz, odwołanie darowizny nie będzie już możliwe. To ważne - nie możesz odwołać darowizny po upływie roku - licząc od dnia, w którym dowiedziałeś się o niewdzięczności osoby obdarowanej.

Cofnięcie darowizny

O zamiarze cofnięcia darowizny należy poinformować obdarowanego na piśmie, wskazując, w jakim terminie ma być zwrócona dana rzecz.
Uwaga! W przypadku darowanej nieruchomości trzeba sporządzić umowę o powrotne przeniesienie prawa własności nieruchomości, użytkowania wieczystego lub też spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Umowa musi mieć formę aktu notarialnego.
Gdy obdarowany nie zastosuje się do wezwania i nie zwróci daru, pozostanie Ci wystąpienie na drogę sądową.
Uwaga! Również spadkobiercy darczyńcy mają prawo odwołać uczynioną przez niego darowiznę. Należy to zrobić w ciągu roku od dnia, w którym dowiedzieli się o rażącej niewdzięczności obdarowanego wobec darczyńcy. 

Komentarze

Czytaj także...