Jak napisać umowę darowizny kwoty pieniężnej?

Umowa darowizny kwoty pieniężnej 

Jeżeli przekazywana jest darowizna na rzecz bliskiej osoby, to wtedy taka darowizna nie jest opodatkowana, bez względu na ich wartość. Trzeba tylko dopełnić formalności.


Podatku od darowanych sobie pieniędzy, rzeczy oraz nieruchomości nie muszą płacić osoby, które należą od I grupy podatkowej. Należą do niej: małżonkowie, dzieci, rodzice, wnuki, dziadkowie, rodzeństwo.
Uwaga! Warunkiem zwolnienia podatkowego jest zgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego. Jeżeli darowizną jest nieruchomość, to zrobi to notariusz.
Obdarowany zgłasza darowiznę w ciągu 6 miesięcy od daty jej otrzymania. Jeżeli są to pieniądze, to trzeba to udokumentować poświadczeniem przelewu na konto bankowe obdarowanego oraz umową z darczyńcą.

Trzeba wypełnić w urzędzie skarbowym formularz SD-Z2, w którym podaje się swoje dane, włącznie z NIP oraz informacje o darowiźnie.
Uwaga! Do urzędu skarbowego nie trzeba zgłaszać niewysokich kwot darowizny. Nie trzeba informować o darowiźnie, jeżeli otrzymano od bliskiej osoby (I gr. podatkowej) kwotę, która nie przekracza 9 637 zł (łącznie w okresie 5 lat). Dalsi krewni ( z II gr. podatkowej, np. ciocia, wujek, siostrzeńcy) mogą sobie podarować, bez konieczności zgłaszania do urzędu, do 7 276 zł.
Podstawa prawna: Art. 4a, 9, 14 ustawy o podatku od spadków i darowizn (DzU 93/09, poz. 768).

Wzór umowy darowizny kwoty pieniężnej 

Umowę rozpoczyna się od podania daty jej zawarcia oraz danych - osoby darującej pieniądze, a także obdarowanej: imiona, nazwiska, adresy, NIP (konieczne przy zgłoszeniu do urzędu skarbowego).

W punkcie 1. umowy darowizny wskazuje się, jaka kwota została podarowana, a w punkcie 2. osoba obdarowana musi oświadczyć, że otrzymała pieniądze i zostały one przelane na jej konto bankowe (pkt.3).
Uwaga! Darczyńca i obdarowany muszą mieć po identycznym egzemplarzu umowy.
Na końcu umowy darowizny musi podpisać się i darczyńca, i obdarowany. 


Kiedy nie płaci się podatku od darowizny?

Jeżeli przekazałeś darowiznę na rzecz kogoś z najbliższej rodziny, to nie musisz płacić z tego tytułu podatku (podobna zasada dotyczy spadków). Ale muszą być spełnione dwa warunki.
Uwaga! W ciągu szczęściu miesięcy musisz powiadomić o darowiźnie urząd skarbowy składając druk SD-Z.
Poza tym, gdy daje się komuś bliskiemu pieniądze, to trzeba wysłać je przekazem pocztowym lub przekazać na rachunek bankowy lub SKOK-u. Według urzędów skarbowych w przypadku przekazania pieniędzy na konto trzeba zrobić to przelewem.

Jednak zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) jest to nieprawda.
Dla przykładu: Sprawa sądowa. Dotyczyła ona córek, które zostały obdarowane przez rodziców. Rodzice, by uniknąć opłat bankowych, wypłacili pieniądze ze swojego rachunku i przekazali je swoim córkom i to one wpłaciły je na swoje konto.
Zdaniem fiskusa należy zapłacić podatek od darowizny. Jednak Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że urząd skarbowy źle interpretuje przepisy i się myli, bo pieniądze rzeczywiście należy przekazać na rachunek bankowy, ale nie musi to być koniecznie zrobione przelewem.
Uwaga! Podatnik ma prawo do skorzystania ze zwolnienia także wtedy, gdy najpierw darczyńca wypłacił pieniądze ze swojego konta, a następnie obdarowany wpłacił je na swoje (podstawa prawna: sygn. akt II FSK 1394-1395/09).
Trzeba też pamiętać, że zwolnienie z podatku od darowizn i spadków, dotyczy osób z tzw. zerowej grupy podatkowej, do której należą: małżonkowie, zstępni (np. dzieci, wnuki), wstępni (np. rodzice, dziadkowie), pasierbowie, rodzeństwo, ojczym i macocha. 

Komentarze

Czytaj także...