Uciążliwy sąsiad porady prawne

Jak sobie poradzić z uciążliwym sąsiadem?

Nocne hałasy, zaśmiecanie klatki schodowej, głośna muzyka w ciągu dnia... Jak możesz się bronić przed naruszaniem spokoju?

Uciążliwy sąsiad: pies bez smyczy

Właściciele psów często tłumaczą, że są one niegroźne i puszczają psa samopas na klatce schodowej i pod blokiem. Za takie postępowanie grozi nagana albo grzywna do 250 zł. Pies nawet łagodny może zaatakować. Jeśli prośby o nałożenie mu smyczy lub kagańca nie skutkują, zadzwoń do straży miejskiej (986) albo na policję (112).
Uwaga! Ukarany może zostać nie tylko właściciel psa. Każdy, kto w danym momencie opiekuje się zwierzęciem i nie dopełnił obowiązku, może zapłacić grzywnę.

Uciążliwy sąsiad: nocne imprezy

Jeżeli Twoi sąsiedzi często zapraszają gości i do późnej nosy słychać odgłosy biesiady, a potem pożegnań na klatce schodowej, najpierw z nimi porozmawiaj. Niektórzy (zwłaszcza młodzi), mogą nie zdawać sobie sprawy, że przeszkadzają innym.

Jeśli to nie pomoże, złóż skargę do zarządcy budynku lub wspólnoty. Do dokumentu warto dołączyć nagrania z telefonu komórkowego.
Uwaga! Ale najlepszym sposobem jest zebranie pod dokumentem podpisów wszystkich niezadowolonych sąsiadów. Powtarzające się skargi są podstawą do eksmisji uciążliwych lokatorów.

Uciążliwy sąsiad: budowa lub zakład pracy

Także hałasującymi w pobliżu zakładami lub budowami można walczyć. Według prawa na terenie zabudowy mieszkalnej wielorodzinnej, zamieszkania zbiorowego oraz mieszkaniowo-usługowej hałas w ciągu dnia nie może przekroczyć poziomu 55 dB, a w nocy 45 dB.

O ustalenie, czy nastąpiło przekroczenie dopuszczalnych norm, wystąp na piśmie do wydziału ochrony środowiska urzędu gminy. We wniosku wskaż źródło hałasów, podaj nazwę zakładu i adres oraz poproś o pomiary.

Uciążliwy sąsiad: parkowanie pod blokiem

Samochody stojące pod blokiem z włączonym silnikiem to zmora. Ich właściciele wnoszą lub wynoszą bagaże, słuchając przy tym ogłuszającej muzyki.
Uwaga! Przepisy zakazują zatrzymywania pojazdów w strefie zamieszkania w innym miejscu niż wyznaczone. Jeśli dodatkowo, zostanie zniszczona roślinność, np. trawnik, sprawy grozi grzywna. Należy to zgłosić straży miejskiej (986), także policja (112) powinna interweniować.

Uciążliwy sąsiad: zagracony korytarz

Niektórzy lokatorzy powiększają swój metraż, wykorzystując korytarz do przechowywania rowerów, niepotrzebnych mebli itp. Nie wolno tego robić, ponieważ zalegające rzeczy utrudniają działania ratownicze, np. w czasie pożaru, i blokują drogę ewakuacji.
Uwaga! Za stan bezpieczeństwa w blokach odpowiadają spółdzielnie albo wspólnoty. Do nich należy zgłaszać przypadku zagracenia części wspólnych budynku. Jeśli zarządcy nic nie zrobią, aby udrożnić korytarze i przejścia, mogą zapłacić mandat.

Uciążliwy sąsiad: dopilnuj formalności

Gdy jesteś nękany powtarzającymi się libacjami w sąsiedztwie, warkotem silnika pod oknem lub obawiasz się psa puszczanego bez smyczy i kagańca, możesz wezwać policję lub straż miejską.

Dopilnuj, aby funkcjonariusze spisali protokół z interwencji lub notatkę służbową. Za pierwszym razem  sprawca zwykle zostaje upomniany, ale kolejne skargi mogą skończyć się dla niego karą. 

Komentarze

Czytaj także...