Skierowanie na badania lekarskie





Skierowanie na bezpłatne badania lekarskie

Każdy ubezpieczony ma prawo do korzystania z darmowej diagnostyki, jeśli badania zostaną zlecone przez lekarza: podstawowej opieki zdrowotnej lub innego, udzielającego świadczeń w ramach ważnej umowy z NFZ. Na niektóre z nich wyśle Cię lekarz pierwszego kontaktu.

Lista dostępnych badań lekarskich jest ograniczona i wyliczona w koszyku świadczeń gwarantowanych przez NFZ. Możesz dostać skierowanie na podstawowe badania laboratoryjne, np. hematologiczne (jak morfologia krwi, OB), biochemiczne i immunochemiczne (m.in. sprawdzenie poziomu żelaza, kreatyniny, cholesterolu, TSH), mikrobiologiczne (np. posiew moczu).

Lekarz podstawowej opieki ma prawo zlecić badania moczu, kału, układu krzepnięcia oraz EKG w spoczynku, USG (np. tarczycy), spirometrię, RTG (np. klatki piersiowej).
Uwaga! Lekarz pierwszego kontaktu może wystawić też skierowanie na badania endoskopowe przewodu pokarmowego (gastroskopię i kolonoskopię), ale już nie na diagnostykę bardziej kosztowną, jak rezonans magnetyczny czy tomografia.

Czy lekarz POZ może nie dać skierowania na badania lub do specjalisty?

Tak. Jeśli uzna, że badanie, które chciałbyś zrobić, nie jest niezbędne do postawienia diagnozy i leczenia. Czyli: np. zgłaszasz się z konkretnym problemem zdrowotnym, ale chcesz profilaktycznie się przebadać.

Lekarz POZ nie ma też obowiązku skierować Cię do specjalisty, jeśli dojdzie do wniosku, że przypadek pacjenta, sposób leczenia, nie budzą wątpliwości.
Uwaga! Jeżeli przesłanki medyczne istnieją, a lekarz mimo tego odmawia zlecenia badań, możesz się domagać, by zasięgnął opinii innego lekarza lub zwołał konsylium lekarskie. Nawet gdy nie będzie chciał tego zrobić, Twoje żądania i tak powinny być odnotowane w dokumentacji medycznej. Pamiętaj też, że zawsze masz prawo zmienić takiego lekarz pierwszego kontaktu. Nie obowiązuje rejonizacja. Wystarczy w dowolnej przychodni wypełnić i złożyć tzw. deklarację wyboru.

Do jego specjalisty bez skierowania na badania?

Nie będzie Ci ono potrzebne, gdy chcesz się zapisać do ginekologa i położnika, wenerologa, onkologa, psychiatry lub dentysty. Skierowania w ogóle nie muszą przedstawiać inwalidzi wojenni i wojskowi, osoby represjonowane, kombatanci, niewidome cywilne ofiary działań wojennych.

Także: osoby chore na gruźlicę, zakażone wirusem HIV czy uzależnione od alkoholu, środków odurzających i substancji psychotropowych, które leczą się odwykowo.
Uwaga! Jeśli nie posiadasz wymaganego skierowania, a świadczenie zostanie Ci udzielone, NFZ może Cię obciążyć jego kosztami.

Na jakie badania ambulatoryjne wysyła specjalista?

Może Cię posłać na wszystkie badania diagnostyczne, które są potrzebne do rozpoznania choroby i ustalenia odpowiedniej terapii. Również te bardziej kosztowne (rezonans, tomografię, scyntygrafię). Ma prawo wystawić skierowanie do innego specjalisty, jeśli konieczna jest taka konsultacja, ale możesz o nią też wystąpić sam.
Uwaga! Obowiązkiem lekarza z poradni specjalistycznej jest poinformowanie na piśmie lekarza rodzinnego o przebiegu terapii, lekach i ich dawkowaniu.




Nieodpłatne korzystanie z profilaktycznych badań lekarskich

Nieodpłatnie z badań profilaktycznych mogą korzystać przede wszystkim te osoby, do których kierowane są programy w ramach NFZ, np. profilaktyki raka szyjki macicy (dla kobiet w wieku 25-29 lat), raka piersi (dla kobiet w wieku 50-69 lat) czy profilaktyki chorób odtytoniowych (w tym przewlekłej obstrukcyjnej choroby płuc) albo chorób układu krążenia.
Uwaga! W przychodniach, prasie można znaleźć ogłoszenia o bezpłatnych badaniach organizowanych np. przez firmy farmaceutyczne.

Skierowanie na badania: ważne!

Jeśli pacjent wymaga leczenia szpitalnego i dodatkowych badań, skierowanie do szpitala może wystawić dowolny lekarz, nawet przyjmujący w przychodni prywatnej. Skierowanie nie jest oczywiście wymagane w przypadku nagłego zagrożenia życia lub zdrowia.

Pacjent, który opuszcza szpital i ma kontynuować leczenie u specjalisty, też powinien mieć skierowanie (od lekarza z ubezpieczenia). Takim dokumentem nie jest np. karta informacyjna z leczenia szpitalnego.

Komentarze

Czytaj także...