Sanatorium za granicą





Jak starać się o sanatorium za granicą?

Oczekiwanie na wyjazd do krajowego sanatorium trwa nawet dwa lata! Możesz wyjechać szybciej, wybierając kurort na Litwie, w Czechach, na Węgrzech...

Wyjazd do sanatorium za granicą: sam lub z biurem

Do sanatorium możesz wyjechać samodzielnie lub przez pośrednika (np. biuro podróży). Jeśli jedziesz na własną rękę, sam musisz zapłacić za pobyt, a rachunek przedstawić w NFZ. Gdy skorzystasz z usług pośrednika, firma zarezerwuje dla Ciebie termin, przetłumaczy dokument na obcy język, pokryje koszty pobytu, a następnie w Twoim imieniu wystąpi do NFZ o refundację.
Uwaga! Ty dopłacasz różnicę. Zwykle jest to ok. 500 zł, podobnie jak za pobyt w sanatorium krajowym, na który czekałbyś w długiej kolejce. 

Wyjazd od sanatorium za granicę: wybierz ośrodek

Pamiętaj, że różnicę w kosztach między kuracją w kraju a za granicą musisz pokryć z własnej kieszeni. Wybierz więc ośrodek, w którym ceny będą porównywalne z tymi w sanatoriach krajowych.

Wiele schorzeń można leczyć na Litwie, w Czechach, na Słowacji oraz na Węgrzech. Sprawdź, czy wybrana miejscowość jest zakwalifikowana jako uzdrowisko, bo tylko w takiej może odbywać się kuracja. 

Wyjazd do sanatorium za granicą: potrzebne skierowanie

Wystawia je lekarz ubezpieczenia zdrowotnego. Powiedz mu, dokąd chciałbyś jechać. Lekarz sprawdzi, czy możesz się leczyć w wybranym sanatorium
Uwaga! Wybór musi jeszcze zaakceptować specjalista z NFZ.
Aby skorzystać z leczenia uzdrowiskowego, musisz mieć aktualne badania:
  • analizę krwi (OB, morfologię) i moczu;
  • RTG klatki piersiowej;
  • EKG.
Całą dokumentację wraz ze skierowaniem należy potwierdzić w oddziale wojewódzkim NFZ. Zwykle przesyła ja tam lekarz, ale możesz zawieźć dokumenty osobiście lub wysłać pocztą. Skierowanie powinno zostać rozpatrzone w ciągu30, dni od daty wpłynięcia do NFZ. 

Wyjazd do sanatorium za granicą: miejsce w kolejce

Po przesłaniu skierowania do NFZ lekarz specjalista (balneolog, rehabilitant) potwierdzą zasadność wysłania Cie do sanatorium i wybór ośrodka.

Czekając na wyjazd, możesz sprawdzić swoje miejsce w kolejce przez internet: www.skierowania.nfz.gov.pl. Na stronie wpisz numer skierowania nadany przez NFZ. Potwierdzenie terminu wyjazdu powinieneś otrzymać najpóźniej 14 dni przed planowaną datą rozpoczęcia kuracji. 

Wyjazd do sanatorium za granicą: ile zapłaci NFZ?

NFZ pokryje część kosztów kuracji w krajach UE. Tak jak w przypadku wyjazdu do polskiego sanatorium, zwraca średnio ok. 70 zł za dobę. 
Uwaga! Gdy cena pobytu jest wyższa, różnicę musisz pokryć z własnej kieszeni. Jeśli sam organizujesz wyjazd, pamiętaj, że rachunek wystawiony przez sanatorium dla NFZ musi być przetłumaczony na język polski (nie jest wymagane tłumaczenie przysięgłe). 




Wyjazd do sanatorium za granicą: dodatkowe koszty

Pobyt w sanatorium, nawet ze skierowaniem i w tanim ośrodku, jest częściowo odpłatny. Wszyscy kuracjusze muszą uiścić:
  • za przejazd do uzdrowiska i z powrotem;
  • opłatę uzdrowiskową (nie więcej niż 4,33 zł/dzień);
  • za dodatkowe zabiegi (fundusz płaci tylko za 3 dziennie).
Wysokość opłat uzależniona jest m.in. od:
  • sezonu, w którym odbywasz kurację (okresy urlopowe zwykle są droższe);
  • standardu ośrodka;
  • liczby osób w pokoju.
Płacisz przed rozpoczęciem pobytu lub pierwszego dnia.  

Komentarze

Czytaj także...