Pełnomocnictwo do konta bankowego - jak sporządzić?

Pełnomocnictwo do konta bankowego i inne pełnomocnictwa

Pełnomocnikiem może być dowolna osoba, niekoniecznie spokrewniona, np. sąsiad, przyjaciel. Warunek jest tylko taki, by była to osoba pełnoletnia i miała zdolność do czynności prawnych (nie może być ubezwłasnowolniona).






Uwaga! Oczywiście trzeba mieć do niej zaufanie, bo jej podpis złożony dokumencie w ważnej dla Ciebie sprawie będzie traktowany tak samo jak Twój. 

Pełnomocnictwo, by uzyskać dostęp do konta bankowego

Takie pełnomocnictwo przyda się, jeśli chcesz mieć pewność, że w razie Twojej nieobecności lub choroby ktoś bliski będzie miał dostęp do konta bankowego.
Uwaga! Pełnomocnictwo do konta bankowego musi być sporządzone na odpowiednim druku bankowym. Najwygodniej ustanowić pełnomocnictwo stałe. Może być ono ogólne (bez ograniczeń) lub rodzajowe, czyli do określonych czynności, np. przelewów do wyznaczonej kwoty.
Możesz też udzielić pełnomocnictwa jednorazowego (np. do jednej wypłaty). Ustanawiając pełnomocnictwo właściciel konta bankowego musi podpisać się w obecności pracownika banku.
Uwaga! Możesz też zrobić to korespondencyjnie, ale wtedy pełnomocnictwo musi być poświadczone notarialnie.

Pełnomocnictwo w sądzie

To pełnomocnictwo przydaje się, gdy jako uczestnik postępowania nie możesz (nie chcesz) chodzić do sądu. Konieczne jest specjalne pełnomocnictwo, tzw. pełnomocnictwo procesowe, które pozwala upoważnionej osobie na występowanie przed sądem w Twoim imieniu.
Uwaga! Pełnomocnik może być profesjonalny (adwokat lub radca prawny) albo nieprofesjonalny (możesz np. wskazać członka najbliższej rodziny).
Wzór pełnomocnictwa procesowego otrzymasz w sądzie w Biurze Obsługi Interesanta. Pełnomocnik profesjonalny sam je sporządzi, wystarczy podpisać.

Pełnomocnictwo, aby sprzedać np. samochód

Przydaje się, jeśli nie możesz uczestniczyć w rozmowach z nabywcą (choćby w związku z wyjazdem) lub nie chcesz (bo np. nie znasz się na samochodach).

Tutaj wystarczy zwykłe pełnomocnictwo z informacją, że wskazana osoba jest upoważniona do określonego działania (sprzedaży samochodu). Osobne upoważnienie (na specjalnym formularzu) jest wymagane do wyrejestrowania pojazdu w urzędzie.
Uwaga! W przypadku rzeczy szczególnie wartościowych warto pełnomocnictwo poświadczyć notarialnie (złożyć podpis w obecności notariusza). Do reprezentowania w sprawach związanych ze sprzedażą nieruchomości (np. mieszkania, domu, działki) konieczne jest pełnomocnictwo sporządzone w formie aktu notarialnego.

Pełnomocnictwo, żeby wynająć komuś mieszkanie

Takie pełnomocnictwo przyda się w sytuacji, gdy właściciel mieszkania nie może lub nie jest w stanie sam znaleźć najemców, podpisać z nimi umowy, odbierać należności itp.

Wystarczy pełnomocnictwo ogólne, w którym napiszesz, że upoważniasz wyznaczona osobę do "wszelkich czynności w zakresie zarządu nieruchomością" (tzw. do pobierania czynszu, płatności za media, napraw).

Jeśli pełnomocnik ma Cie reprezentować podczas podpisywania umowy najmu, przed urzędami (np. skarbowym), wspólnota mieszkaniową albo przy rozwiązywaniu umowy, potrzebne jest pełnomocnictwo szczegółowe, w którym wszystkie czynności zostaną wymienione.
Uwaga! Osoba upoważniona będzie bardziej wiarygodna w oczach najemców, jeśli będzie miała pełnomocnictwo poświadczane notarialnie (notariusz poświadcza tożsamość i podpis mocodawcy).

Pełnomocnictwo do pobierania listów i przesyłek

Przyda się, jeśli spodziewasz się listu poleconego, korespondencji z sądu lub pism urzędowych czy emerytury lub renty, a nie możesz odebrać ich od listonosza osobiście ani zgłosić się po ich odbiór na pocztę.

Należy wypełnić odpowiedni druk na poczcie, tzw. pełnomocnictwo pocztowe i podpisać się na nim w obecności pracownika. Upoważnia ono wskazaną osobę (krewny, sąsiad, itp.) do odbioru wszystkich lub tylko wybranych przesyłek (np. tylko listów poleconych, paczek, przekazów pieniężnych albo przesyłek sądowych). Można ustalić termin jego obowiązywania lub udzielić pełnomocnictwa bezterminowo.
Uwaga! Jeśli pełnomocnictwo chce złożyć np. osoba obłożnie chora, może to zrobić w domu w obecności listonosza.

Pełnomocnictwo, gdy trzeba złożyć reklamację

To pełnomocnictwo przyda się, jeśli konieczne jest wyjaśnienie kwestii rozliczeń z firmą telekomunikacyjną, elektrownią, dostawcą gazu itp., a Ty nie możesz lub nie chcesz (bo czujesz niepewność czy lęk) przyjść do biura obsługi.

Tutaj powinno wystarczyć zwykłe pisemne pełnomocnictwo, ale niektóre firmy (np. PGNiG) mają swoje formularze, na którym znajduje się dodatkowo zgoda osoby upoważnionej na przetwarzanie danych osobowych. Druki dostępne są w biurach obsługi klienta oraz na stronach internetowych firm.
Uwaga! Niektóre firmy wymagają podpisania pełnomocnictwa na miejscu, w obecności pracownika. Można to ominąć, jeśli osoba upoważniona przedstawi pracownikowi firmy pełnomocnictwo oraz umowę z daną firmą (podpisy na obu dokumentach powinny być takie same). 

Komentarze

Czytaj także...