Opieka medyczna w domu





Jak zapewnić opiekę medyczną w domu?

Pielęgniarka zaopiekuje się niedołężnymi i chorymi, którzy nie muszą leżeć w szpitalu.

Opieka pielęgniarki w domu

Jeśli chory wymaga w domu opieki pielęgniarskiej, musi otrzymać od lekarza skierowanie, a potem on sam lub ktoś inny (np. rodzina), powinien dostarczyć je do przychodni.
Uwaga! Wraz ze skierowaniem należy dostarczyć wypełnioną w czasie wizyty u lekarza kartę oceny sprawności pacjenta według tzw. skali Barthel. Pozwala ona na określenie stopnia samodzielności, np. możliwości poruszania się, ubierania, jedzenia itp. Od tej oceny zależy, czy zostanie przydzielona pielęgniarka. Chory musi być ubezpieczony. 

Komu się należy opieka medyczna w domu?

Bezpłatna długoterminowa opieka medyczna należy się osobom w podeszłym wieku, przewlekle chorym, ale niewymagającym hospitalizacji.
Uwaga! Wizyty pielęgniarki są finansowane przez NFZ i trwają do pół roku. Potem można się starać o opiekunkę z ośrodka pomocy społecznej.

Wsparcie z ośrodka pomocy społecznej

Osoby samotne, którym rodzina nie jest w stanie zapewnić potrzebnej opieki, mogą się starać o opiekunkę z OPS, która pomaga w pielęgnacji, przygotowywaniu posiłków, zamawianiu wizyt lekarskich, dotarciu do przychodni lub innej placówki medycznej oraz załatwianiu spraw urzędowych.

Plan opieki medycznej i pielęgniarskiej

W czasie pierwszej wizyty pielęgniarka ustali z pacjentem lub jego opiekunem plan opieki medycznej i pielęgniarskiej. Odwiedza starszą osobę minimum 4 razy w tygodniu od poniedziałku do piątku, między godz. 8.00 a 20.00.
Uwaga! W wyjątkowych, uzasadnionych sytuacjach, może przyjść także w weekend, w święta i dni ustawowo wolne. 

Nie tylko opieka medyczna

Pomoc pielęgniarki polega nie tylko na zajmowaniu się chorym, wykonywaniu zabiegów medycznych i pielęgnacyjnych, ale także na szkoleniu bliskich w tych czynnościach.

Pielęgniarka podpowie też, jak się starać o sprzęt rehabilitacyjny, środki pielęgnacyjne oraz dofinansowanie ich zakupu.

Jak się starać o opiekunkę z ośrodka pomocy społecznej?

Aby uzyskać pomoc opiekunki z OPS, musisz zgłosić się do ośrodka. Jeśli to niemożliwe, zadzwoń lub wyślij prośbę listownie. Potem pozostaje czekać na wizytę pracownika ośrodka, który przyprowadzi wywiad z zainteresowanym, oceni jego stan, zapyta o dochody.

Na tej podstawie zostanie wydana decyzja o przyznaniu usług i ich odpłatności - od 0 do 100%, w zależności od dochodów. Stawki ustalane są w każdej gminie indywidualnie.




Pobyt w domu pomocy społecznej 

Przepisy mówią o tym, że dzieci powinny pomagać starszym nierzadko schorowanym rodzicom, ale przecież zdarzają się sytuacje, gdy rodzic latami nie wywiązuje się ze swoich obowiązków (nigdy nie interesował się swoimi dziećmi, nie płacił na nie alimentów, a czasami wręcz się nad nimi znęcał i został pozbawiony władzy rodzicielskiej).
Uwaga! Według przepisów takiemu rodzicowi też należy się wsparcie. A konkretnie - dzieci muszą płacić za pobyt rodzica w domu pomocy społecznej (DPS), jeśli ojca lub matki nie stać na uiszczenie opłat. 

Ile kosztuje miesiąc pobytu w domu opieki społecznej?

Miesiąc pobytu w domu opieki społecznej kosztuje ok. 3 tysiące złotych. Opłaty te powinien uiszczać (w podanej kolejności):
  • mieszkaniec domu;
  • współmałżonek (ale to rzadko się zdarza, bo do domów opieki społecznej najczęściej trafiają osoby samotne, wdowy, wdowcy);
  • dzieci i wnuki, a w dalszej kolejności rodzice lub dziadkowie;
  • gmina.
Uwaga! Gmina albo rodzina nie mają obowiązku wnoszenia opłat, jeżeli mieszkaniec domu opieki społecznej ponosi pełną odpłatność. Ale to raczej rzadki przypadek, bo opłaty są wysokie, a według przepisów seniorowi po ich uiszczeniu powinno zostać 30% jego dochodów, np. jeśli opłata za DPS wynosi 3,5 tys. miesięcznie, żeby w całości ją opłacić potrzebny jest dochód (emerytura lub renta) w wysokości 5 tys. netto - czyli na rękę. Takie dochody ma niewielu emerytów i rencistów. 

Obowiązek opłat za pobyt rodzica w domu opieki społecznej

Obowiązek opłat za pobyt rodzica w domu opieki społecznej mamy tylko wtedy, gdy dochód na osobę w rodzinie przekracza 300% kryterium dochodowego.

Wynosi ono:
  • 1902 zł - to 300% kryterium dochodowego na osobę samotną;
  • 1542 zł - to 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie. 
Po wzniesieniu opłat na rzecz domu opieki społecznej muszą nam zostać do dyspozycji powyższe kwoty.

Odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego

Od każdej decyzji gminy - np. o konieczności podnoszenia kosztów pobytu rodzica w domu opieki społecznej można się odwołać do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.
Uwaga! Jeśli on podtrzyma wcześniejszą decyzję, sprawę kierujesz do sądu. Przytaczasz wszystkie okoliczności, które wskazują na to, ze ponoszenie opłat jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.
Należy też dołączyć dowody, które to potwierdzają, np. wyroki sądów rodzinnych sprzed lat i inne dokumenty (dotyczące braku opieki ze strony rodzica czy niepłacenia alimentów). Mogą być to także zeznania świadków.  

Komentarze

Czytaj także...