Jak dostać odszkodowanie za błędy medyczne?
Odszkodowanie za błędy medyczne
Jesteś ofiarą błędu medycznego? Możesz dochodzić odszkodowania lub zadośćuczynienia bez udziału sądu.Często zdarza się, choć ktoś zostanie poszkodowany przez szpital, rezygnuje z walki o odszkodowanie. Wydaje mu się, że błąd medyczny to wyłącznie zdarzenia zakończone tragicznie. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że za błąd można uznać także zakażenie wirusem czy bakterią lub uszkodzenie ciała. Obawiają się też, że proces sądowy będzie długi, a koszty wysokie.
Uwaga! Odszkodowanie można uzyskać również bez sądu. Świadczeń mogą dochodzić pacjenci, ich przedstawiciele oraz spadkobiercy (jeśli doszło do śmierci pacjenta w wyniku błędu medycznego). Do złożenia wniosku kwalifikują się osoby, w przypadku których do błędu medycznego doszło w szpitalu po 1 stycznia 2012 r.
Termin składania wniosków o ustalenie zdarzenia medycznego
Wniosek można złożyć w ciągu roku od dnia, w którym dana osoba dowiedziała się o chorobie wynikającej z błędu medycznego.Uwaga! Trzeba to jednak zrobić nie później niż 3 lata od daty wystąpienia zdarzenia medycznego. Spadkobiercy pacjenta mogą rozpocząć te procedurę po zakończeniu postępowania spadkowego.
Ile to kosztuje?
Złożenie wniosku o ustalenie zdarzenia medycznego wiąże się z wniesieniem opłaty 200 zł na poczet postępowania przed komisją. Pieniądze należy przelać na rachunek urzędu wojewódzkiego właściwego dla miejsca zamieszkania pacjenta.Uwaga! Jeśli komisja orzeknie, że pacjent padł ofiarą błędu medycznego, otrzyma on zwrot wniesionej opłaty po zakończeniu postępowania.
Jak wypełnić wniosek o ustalenie zdarzenia medycznego?
Prawidłowo wypełniony wniosek powinien zawierać dane pacjenta oraz szpitala, w którym doszło do błędu medycznego. We wniosku powinien być zawarty:- opis błędu medycznego;
- opis wynikającej z tego błędu szkody majątkowej (np. wydatki na leki i rehabilitację ) lub niemajątkowej (np. trwały uszczerbek na zdrowiu).
Poszkodowany powinien zaproponować również wysokość odszkodowania, które go usatysfakcjonuje:
- w przypadku zakażenia, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia kwota świadczenia powinna wynosić nie więcej niż 100 tys. zł;
- natomiast jeśli doszło do śmierci pacjenta - maksymalna kwota, o którą mogą wnioskować spadkobiercy, to 300 tys. zł.
Co dołączyć do wniosku o ustalenie zdarzenia medycznego?
Dowody na to, że doszło do zdarzenia medycznego, np.:- wyniki badań;
- opinie lekarzy;
- skierowania na badania i zabiegi.
- postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku;
- pełnomocnictwo do reprezentowania pozostałych spadkobiorców, o ile tacy istnieją.
Uwaga! Do dokumentów należy dołączyć potwierdzenie wniesienia opłaty na rzecz urzędu.Formularze wniosków można pobrać ze stron internetowych urzędów wojewódzkich. Niekompletny lub nieopłacony wniosek nie będzie rozpatrywany.
Procedura przyznania odszkodowania za błędy medyczne
Wniosek o ustalenie zdarzenia medycznego składa się do wojewódzkiej komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych. Siedziby komisji mieszczą się w urzędach wojewódzkich.Komisja zbada, czy pacjent faktycznie padł ofiarą błędu medycznego i wyda na ten temat orzeczenie z uzasadnieniem.
Uwaga! Komisja ma 4 miesiące od dnia wpłynięcia wniosku na wydanie orzeczenia.Jeśli orzeczenie potwierdzi błąd medyczny, ubezpieczyciel może:
- wypłacić pacjentowi kwotę, o którą wnioskował;
- przedstawić pacjentowi własną propozycję ubezpieczenia (w ciągu 30 dni).
Uwaga! Pacjent będzie miał 7 dni, żeby przyjąć propozycję ubezpieczenia lub ją odrzucić.Powinien jednak rozważyć, który wariant będzie dla niego korzystniejszy, ponieważ:
- zgoda pacjenta na kwotę zaproponowaną przez ubezpieczyciela oznacza przyjęcie pieniędzy i jednocześnie zamyka drogę do dochodzenia dodatkowych roszczeń finansowych z tytułu błędu medycznego;
- odrzucenie propozycji ubezpieczyciela oznacza dla pacjenta już tylko dochodzenia odszkodowania na drodze sądowej.
Odwołanie
Komisja może zakwestionować zdarzenie medyczne i w takim przypadku pacjent ma prawo złożyć w ciągu 14 dni wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy.Potrzebujesz pomocy prawnika?
Komentarze