Leczenie depresji NFZ - jak leczyć depresję?
Leczenie depresji w ramach NFZ
W przypadku depresji u młodych ludzi już pierwsze sygnały skłaniają lekarza do zajęcia się problemem. W starszym wieku objawy depresji często są mylone (i przez chorych, i przez lekarzy) z pierwszymi oznakami starzenia się organizmu.
Uwaga! Kłopoty z pamięcią i z koncentracją, osłabienie, zaburzenia snu, bóle mięśni, utrata lub nagły wzrost wagi - to często symptomy rozwijającej się depresji. Nie można jej lekceważyć, gdyż nieleczona depresja będzie się tylko pogłębiać. Warto wiedzieć, czego możesz domagać się wtedy od lekarzy.
Leczenie depresji: lekarz POZ
Lekarz POZ może nie dostrzec depresji i wtedy leczy każdy z jej objawów oddzielnie, np. osobno zalecając tabletki na problemy ze snem, osobno preparaty, które mają pomóc na zmęczenie i osłabienie itp.
Chociaż takie działania często przynoszą doraźną ulgę, to nie wystarczy do wyleczenia depresji.
Uwaga! Musisz powiedzieć lekarzowi o wszystkich objawach, które są dla Ciebie uciążliwe, i wyjaśnij, od jak dawna Ci towarzyszą.
U dojrzałych osób depresji często towarzyszą niedobory lub anemia, ważne jest wykonanie podstawowych badań z krwi i moczu, przeprowadzenie wywiadu pod katem niedoborów oraz zlecenie preparatów. Nie leczy to depresji, ale poprawia funkcjonowanie organizmu.
Masz także prawo, by lekarz POZ skierował Cię:
- do psychologa;
- na rehabilitację;
- do sanatorium (ale ze wskazaniem innym niż psychiatryczne, np. na choroby, które często towarzyszą depresji, np. dróg oddechowych, alergię, ortopedyczne).
Leczenie depresji: psychiatra
Do lekarza psychiatry nie jest potrzebne skierowanie. Wystarczy, że zgłosisz się do poradni. Wielu lekarzy psychiatrów ma własne gabinety, w których przyjmują również w ramach NFZ. Listę okolicznych placówek uzyskasz na infolinii NFZ (jej numer dostaniesz np. w każdej przychodni).
Uwaga! Psychiatra to jedyny lekarz, który może leczyć depresję z zastosowaniem leków nowej generacji. Dlatego powinieneś się do niego zgłosić już przy pierwszych objawach. Leczenie depresji jest wtedy bardziej skuteczne i trwa krócej.
Ponieważ depresja może być nasilona, a nawet wywołana przez niektóre leki (np. przyjmowane w cukrzycy, bezsenności czy nadciśnieniu a nawet przez naturalne substancje) - koniecznie powiedz lekarzowi psychiatrze o wszystkich lekach oraz preparatach i ziołach, które stosujesz. Nie zapomnij powiedzieć, jeśli używasz tabletek przeciwbólowych lub preparatów nasennych.
Dzięki temu psychiatra wypisze leki, które nie wejdą w interakcje z pozostałymi lekami (w przypadku leków na depresje to bardzo ważne).
Psychiatra może także (i powinien) zlecić Ci odpowiednie badania oraz jeśli Twój lekarz POZ tego nie zrobił, wypisać skierowanie na rehabilitacje.
Rehabilitacja w leczeniu depresji
Przyjmowanie leków na depresje czy wizyty u psychologa (u którego będziesz mógł się "wygadać', na co psychiatra zwykle nie ma czasu), to nie wszystko. W leczeniu depresji pomóc może także rehabilitacja.
Co ci przysługuje w ramach NFZ?
1. Zabiegi fizjoterapii (prądami, wodą, polem magnetycznym itp.).
2. Masaże (ręczne, wodne).
2. Masaże (ręczne, wodne).
Uwaga! Każde z tych świadczeń jest ze skierowaniem bezpłatne, a cykl rehabilitacji trwa do 10 dni zabiegowych (po 5 zabiegów dziennie).
Jak otrzymać skierowanie?
Skierowanie wypisze Ci dowolny lekarz (POZ lub specjalista).
Chociaż lekarz nie może wskazać depresji jako powodu skierowania, to przecież niemal każda osoba w dojrzałym wieku ma problemy zdrowotne - bóle kręgosłupa itp., a na to rehabilitacja z NFZ Ci przysługuje.
Jak pokonać depresję?
Lekarz mówi, że wyniki są znakomite, ale Ty nie masz energii i chęci do życia? Jesień dawno minęła, a ponury nastrój nadal Cię nie opuszcza? Jeżeli też bezskutecznie zmagasz się z depresją, poznaj historię człowieka, który pokonał tę chorobę. Bez lekarstw. Bez pomocy lekarzy....
Komentarze