Jak zmienić dostawcę prądu lub gazu?





Zmiana dostawcy prądu lub gazu

Rachunki za tzw, media (np. prąd, gaz), są znacznym obciążeniem dla domowego budżetu. Dlatego warto wiedzieć, jak powinny być rozliczane. Zdarza się, że płacimy więcej niż się od nas należy (np. wspólnota mieszkaniowa lub zarząd budynków komunalnych nieprawidłowo rozliczają dostawy mediów lub zawyżają stawki). Bywa, że dopłacamy za tych... co kradną prąd lub wodę.

Również gdy masz indywidualną umowę, np. dostawę prądu lub gazu, mogą zdarzyć się nieprawidłowości. Warto zatem wiedzieć, jak się w tym zorientować. 

Dostawa prądu i gazu

Stawki za gaz ustalane są przez przedsiębiorstwa dostarczające gaz, natomiast stawki za prąd ustalają przedsiębiorstwa energetyczne. W obu przypadkach zatwierdza je Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE). 
Uwaga! Aktualne stawki obowiązujące u Twojego dostawcy prądu lub gazu możesz potwierdzić pod numerem Punktu Informacyjnego: 22 244 26 36 (czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 15.00). Pod tym numerem uzyskasz też informacje, co zrobić, gdy dostawca zawyża rachunki.
Za prąd oraz gaz przepłacasz wtedy, gdy podpisałeś niekorzystną dla siebie umowę.  Na co zwrócić uwagę przy zmianie dostawcy prądu lub gazu, aby później nie przepłacać? 

Jak bezpiecznie zmienić dostawcę prądu lub gazu?

Akwizytorzy często zapewniają nas, że nasze rachunki spadną i z tego powodu wiele osób podejmuje decyzje o zmianie dostawcy prądu lub gazu. Jednak czasem po otrzymaniu pierwszej faktury odkrywają, że płacą więcej niż dotąd - ale nie mogą rozwiązać umowy, bez płacenia wysokiej kary. 
Uwaga! Aby uniknąć przepłacania nawet przez kolejne dwa lub trzy lata, nie wierz w zapewnienia akwizytorów, tylko samodzielnie (lub z pomocą zaufanej osoby) sprawdź, czy umowa będzie dla ciebie korzystna.
Nie możesz dać się namówić na podpisanie umowy od reki ("bo kończy się promocja"). Poproś akwizytora, aby zostawił Ci egzemplarz umowy i komplet regulaminów, taryf, promocji.





Czytając umowę, zwróć uwagę:
  • czy podane ceny zawierają podatek VAT (to jedna ze sztuczek sprzedawców - pomijają VAT, by ich ceny wydały się korzystne);
  • na wysokość opłat stałych (np. opłaty abonamentowej lub handlowej, przesyłowej) oraz wszystkie dodatkowe opłaty;
  • na płatne usługi (np. dodatkowe ubezpieczenie) i wszystkie kary umowne. 
Porównaj wszystkie te opłaty ze stawką umowy, którą masz obecnie. 
Uwaga! Zapoznaj się z Poradnikiem Świadomego Klienta (dotyczącym zasad wyboru dostawcy prądu i gazu). Poradnik dostępny jest na stronie: www.toe.pl/kampania-edukacyjna. 

Komentarze

Czytaj także...