Dziedziczenie pieniędzy na koncie bankowym

Zasady dziedziczenia pieniędzy na koncie i lokacie bankowej

Po śmierci posiadacza konta bankowego lub lokaty rodzina często ma problemy z odzyskaniem tych środków. Przede wszystkim wypłata pieniędzy z konta dla spadkobierców będzie możliwa dopiero, gdy nabędą oni  spadek (sądownie lub u notariusza), po drugie często nie wiedza oni, w którym banku zmarły miał rachunek i oszczędności (w Polsce jest ok. 600 banków i 50 SKO-ów).

Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci właściciela konta bankowego

Właściciel konta bankowego (lokaty) może złożyć w banku "dyspozycję wkładem na wypadek śmierci" i wówczas bliskie osoby uzyskają cześć środków zmarłego bez zbędnych formalności sądownych lub u notariusza.

Ma on prawo polecić bankowi wypłatę środków ze swojego konta osobistego i z lokaty po swojej śmierci wskazanym przez niego osobom (zgodnie z art. 56 prawa bankowego).
Uwaga! Można wskazać tylko najbliższych. W dyspozycji właściciel konta osobistego (lokaty) ma prawo upoważnić do wypłaty: małżonka, dzieci, wnuki, rodziców, dziadków, rodzeństwo. Gdy bank dowie się o śmierci właściciela konta, musi powiadomić osoby wskazane w dyspozycji, by odebrały pieniądze.
Można podać kwoty, jakie bank ma wypłacić konkretnym osobom.
Uwaga! Łączna kwota jaką bank wypłaci w ramach dyspozycji nie może przekraczać 20-krotności przeciętnego wynagrodzenia (obecnie 80 tys. zł).
Dyspozycja jest płatna. Banki mają różne opłaty za jej złożenie - od 10 do 30 zł (może ona zależeć od rodzaju konta osobistego, ilości lokat itp.).
Uwaga! Należy powiadomić bliskich o złożonej dyspozycji. Podać im nazwę banku i numer oddziału. Trzeba im też przypomnieć, by pamiętali, ze pieniądze z dyspozycji nie wchodzą do spadku. Nie będą też musieli zapłacić podatku, ale pod warunkiem, że powiadomią urząd skarbowy w ciągu 6 miesięcy od dnia wypłaty środków przez bank. Gdy właściciel konta osobistego  wskazał w dyspozycji dalszego krewnego, np. bratanka - taki zapis będzie nieważny i pieniądze z konta wejdą do masy spadkowej.

Czy bank może blokować konto osobiste, gdy umrze jeden ze współwłaścicieli?

Nie. Blokada w takiej sytuacji będzie bezprawna. Ta zasada dotyczy nie tylko wspólnych kont małżonków, ale też rachunków np. osób niespokrewnionych.

Cześć środków z konta osobistego zmarłego współwłaściciela dziedziczy jego małżonek i dzieci (o ile nie złożył on dyspozycji i nie wskazał też innych osób).

Czy pieniądze na bankowych kontach małżeńskich wchodzą do ich majątku wspólnego?

Tak, te środki są wspólne, i w razie rozwodu, separacji lub śmierci jednego - część pieniędzy przypadnie drugiemu.
Uwaga! Jeśli została spisana intercyza o rozdzielności majątkowej, to pieniądze z rachunku bankowego należą wyłącznie do jego właściciela.

Znam PIN i Login.. Czy mogę pobierać pieniądze po śmierci właściciela konta bankowego?

Lepiej tego nie rób (nawet  jeśli jesteś upoważniony do konta osobistego), póki nie uzyskasz w sądzie postanowienia o nabyciu spadku lub aktu poświadczenia dziedziczenia od notariusza.

Dopiero po okazaniu tych dokumentów bank udostępni Ci środki z konta osobistego.

Kilku spadkobierców nabywa spadek po właścicielu konta bankowego

Banki domagają się wtedy dostarczenia np. pisemnej zgody wszystkich spadkobierców na wypłatę środków lub innych dokumentów.

Centralna Informacja Bankowa

Działa od 1.07.2016 r. Ułatwia odnalezienie kont osobistych i lokat zmarłej osoby. Jeśli spadkobiercy chcą ustalić, gdzie miała ona oszczędności, mogą złożyć wniosek w tej sprawie w dowolnym banku lub SKO-u.

Odpowiedź dostaną w ciągu 3 dni.

Co z pieniędzmi na koncie bankowym po śmierci właściciela?

Na"uśpionych" kontach bankowych może być nawet 25 miliardów złotych. Czekają na spadkobierców. 

Zazwyczaj posiadamy wiedzę na temat banku, w który nasi rodzice mają konta osobiste. Ale, gdy jesteśmy spadkobiercami, nie jest to już takie oczywiste. Nawet jeśli w dokumentach po zmarłym znalazłeś informacje na temat jego konta osobistego i tak sprawdź, czy nie miał innego rachunku w banku albo lokat. Dlatego w bankach czekają wciąż na spadkobierców miliardy złotych.

Z pytaniem w jakim banku Twój krewny miał konto osobiste, możesz zwrócić się do dowolnego banku lub SKOK-u, bo umożliwiają to przepisy o tzw. uśpionych rachunkach bankowych. Czyli kontach bankowych po zmarłej osobie, o których nie wiedzieli jej spadkobiercy.

Składając wniosek (druk dostaniesz w banku) o udzielenie takiej informacji, musisz przedstawi dokument potwierdzający, że jesteś spadkodawcą. Czyli prawomocne postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadki lub akt notarialny poświadczający dziedziczenie.

Powinieneś okazać swój dowód.

We wniosku powinieneś podać m.in.: datę śmierci posiadacza rachunku, jego numer PESEL, imię jego ojca, nazwisko panieńskie (w przypadku kobiet).

Bank skorzysta z Centralnej Informacji o rachunkach bankowych. To oznacza, ze dostaniesz dane ze wszystkich banków i SKOK-ów w Polsce. A dokładniej informacje w numerze rachunku z banku, który go prowadzi lub prowadził. Taka procedura trwa 7-14 dni.

Uzyskanie szczegółowych informacji np. o rodzaju rachunku lub o stanie konta będzie możliwe jedynie w placówce banku lub SKOK-u, który dany rachunek bankowy prowadzi. Tam też będziesz musiał przedstawić dokumenty potwierdzające, że jesteś spadkobiercą.
Uwaga! Nie ma jednej obowiązującej opłaty za złożenie wniosku. Każdy bank sam to ustala. Z reguły taka opłata wynosi 10-20 zł. 
Banki mają obowiązek sprawdzić, co dzieje się z właścicielem konta bankowego, który przez 5 lat nie wydał żadnej dyspozycji związanej z rachunkiem (np. nie zrobił żadnego przelewu). Informację, czy właściciel konta bankowego żyje uzyskują w bazie PESEL. jeśli zmarł, bank zamyka rachunek i przekazuje spadkobiercom informacje o tym, ile jest na nim pieniędzy.

W praktyce ten przepis jest często omijany. Bank nie ma żadnego interesu w tym, by wydawać własne pieniądze na skuteczne odszukanie spadkobierców. Dlatego to spadkobiercy powinni się zgłosić do banku.  

Komentarze

Czytaj także...