Jak dostać dofinansowanie do remontu domu?





Dofinansowanie do remontu domu

Planujesz remont domu? Dowiedz się, czy możesz skorzystać z dofinansowania. Zrób to jak najwcześniej, ponieważ w sezonie remontowym (wiosna i lato) większość dotacji jest już rozdzielona.
Zainteresowani dowiadują się, że środki już się skończyły lub że gmina nie wystąpiła o przystanie dotacji. 

Rodzaje dofinansowań do remontów

Dofinansowanie na usunięcie azbestu

Elementów azbestowych (np. pokrycia dachu wykonanego z eternitu) nie możesz usunąć samodzielnie.

Gmina powinna przyjąć program inwentaryzacji i utylizacji azbestu, a jeśli taki nie powstał, zwróć się o to wspólnie z innymi osobami zainteresowanymi takim dofinansowaniem.

Wniosek o dofinansowanie należy złożyć w gminie, która występuje  z wnioskiem do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Potem wybierana jest specjalistyczna firma wykonawcza.

Dofinansowanie obejmuje demontaż wyrobów, które zawierają azbest, ich transport i utylizację. Dopłata wynosi 75 lub 100% wartości tych prac.

Właściciel budynku ponosi koszt wykonania nowych elementów, np. nowego dachu.
Uwaga! Zgłoś w gminie azbestowe elementy na Twojej posesji. Nie grozi za to kara - na ich usunięcie masz czas do 2032 r.

Dofinansowanie na wymianę pieca

Rodzaj, zasady i wysokość dofinansowania na wymianę pieców węglowych zależą od gminy i od programu, z którego pozyskuje środki.

Dofinansowanie może być kwotowe (np. 8 tys. zł na wymianę pieca i 6 tys. zł na przebudowę instalacji) lub procentowe (np. 80% kosztów).

Koszty zakupu są pokrywane od razu, a nie zwracane mieszkańcom dopiero po poniesieniu wydatków.
Uwaga! Jeśli gmina nie prowadzi programu dotowania pieców, domagaj się od jej urzędników wystąpienia o fundusze na ten cel.

Dofinansowanie na docieplenie budynku

Docieplenie budynku (tzw. termomodernizacja) obejmuje m.in.:
  • wymianę okien i drzwi;
  • docieplenie ścian, podłóg na gruncie oraz dachów;
  • zmianę systemu ogrzewania, w tym wymianę pieca. 
Wsparcia udziela Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) w formie premii termomodernizacyjnej na spłatę części kredytu na remont.  Premia wynosi nie więcej niż 16% poniesionych kosztów.

Bank wymaga wykonania na własny koszt audytu energetycznego budynku (koszt: 2 tys. zł).
Uwaga! Informacje o warunkach otrzymania premii i audycie uzyskasz na infolinii BGK: 801 598 888.
Część gmin finansuje audyty wymagane do uzyskania premii termomodernizacyjnej lub prowadzi własne programy dofinansowania remontów: wymiany okien, dociepleń domów itp.

Kredyty z dofinansowaniem

Gdy gmina nie ma programu dofinansowań lub nie masz wkładu własnego, w niektórych województwach możesz otrzymać tani kredyt z dofinansowaniem na "ekologiczny remont" w Banku Ochrony Środowiska.

Dotacja wynosi 15 lub 30% kosztów. Pozostałe koszty są kredytowane (przykładowe koszty kredytu: 3% jednorazowej prowizji, oprocentowanie roczne 1%, opłata roczna w wysokości 1,5% od środków pozostałych do spłaty).

Informacje, czy w Twoim województwie jest taki program i o zasadach pomocy finansowej uzyskasz na infolinii banku: 801 355 455.

O co zapytać w gminie?

Jeśli Twój dom wymaga remontu, zgłoś się do gminy. Obowiązkiem urzędników jest informowanie mieszkańców o wszystkich realizowanych programach.

Zapytaj o:
  • aktualne programy dofinansowania remontów, do których można się zgłosić oraz o dokładne terminy przyjmowania wniosków;
  • wysokość dofinansowania - w zależności do programu i regionu dopłaty wynoszą od 30 do 100% kosztów inwestycji;
  • rodzaj dofinansowania - niektóre programu wymagają wykonania prac na własny koszt, a dopiero potem (jeśli spełnisz warunki) możesz otrzymać zwrot kosztów, w innych pieniądze otrzymujesz z góry i musisz się z nich rozliczyć. 
Jeśli któryś z programów odpowiada Twoim planom i możliwościom - pobierz formularz. Poproś o instrukcję wypełnienia formularza oraz o listę wymaganych załączników.

Dofinansowania do spółdzielni i wspólnot

Dofinansowanie na usuniecie azbestu, wymianę pieców i montaż paneli słonecznych oraz inne remonty mogą pozyskiwać nie tylko właściciele domów jednorodzinnych, ale także spółdzielni i wspólnot.

Mieszkańcy domów wielorodzinnych sami nie mogą wystąpić o dofinansowanie do gminy, ale mogą wnioskować, aby zrobił to zarząd ich budynku.

Zarząd wspólnoty lub spółdzielni może także wystąpić o uzyskanie korzystnego kredytu na proekologiczny remont lub inwestycję, np. ocieplenie i tzw. poprawę parametrów cieplnych budynku.

Zarządom budynków wielorodzinnych łatwiej także niż indywidualnym osobom uzyskać kredyt i tzw. premię termomodernizacyjną, która wynosi 16%. 

Komentarze

Czytaj także...