Dietetyk na NFZ - jak leczyć nadwagę i otyłość?

Dietetyk NFZ

Wiele osób sądzi, że NFZ nie refunduje porad dietetyka. Nie są one zagwarantowane w tzw. koszyku świadczeń, jednak wystarczy wiedzieć, gdzie i jak można je uzyskać.

Gdzie się zgłosić po porady dietetyka?

Masz problemy z utrzymaniem wagi? Zgłoś się najpierw do lekarza pierwszego kontaktu. Gdy opowiesz o problemie, powinien ustalić jego przyczynę i wypisać Ci potrzebne skierowania. 

Koniecznie powiedz lekarzowi:
  • od kiedy zaczęły się  Twoje problemy z utrzymaniem wagi, jakie produkty spożywasz i w jakich ilościach, ile płynów pijesz;
  • czy miewasz silne łaknienie na określone produkty, np. słodycze albo tylko czekoladę;
  • czy występują u Ciebie zaburzenia trawienia lub wydalania, gazy, zgaga;
  • czy w Twojej rodzinie występują choroby takie jak: choroby tarczycy, cukrzyca, zaburzenia hormonalne lub obrzęki limfatyczne;
  • czy zdarzają Ci się napady głodu lub dni, kiedy "nie możesz nic przełknąć".
Na podstawie tych informacji lekarz powinien wystawić Ci skierowanie na badania diagnostyczne, np.w  kierunku niedoborów, cukrzycy lub zaburzeń pracy tarczycy.
Uwaga! W zależności o wyników, otrzymasz skierowanie do Poradni Leczenia Otyłości, Poradni Chorób Metabolicznych lub Diabetologicznej.

Porada dietetyka na NFZ

Zarówno w Poradni Leczenia Otyłości, jak i w Poradni Chorób Metabolicznych, możesz skorzystać z porady dietetyka w ramach NFZ.

Dietetyk pomaga w ułożeniu odpowiedniej diety w zależności od Twojej wagi i schorzenia (np. niedoczynność tarczycy).

Porady dietetycznej powinien udzielić także diabetolog lub gastroenterolog - jeśli jesteś ich stałym pacjentem, ale też podczas jednorazowej konsultacji (kieruje na nią lekarz POZ). 

Leczenie otyłości na NFZ

Każda otyłość powinna być skonsultowana przez lekarza. Często jest objawem poważnych chorób, np. cukrzycy lub zaburzeń pracy tarczycy. Jeśli jednak lekarz POZ je wykluczy, wciąż masz możliwość leczenia.
Uwaga! Zapytaj lekarza, cz w Twoim przypadku to "tylko" nadwaga, czy groźniejsza dla zdrowia otyłość - kryteria zależą m.in. od wieku, wzrostu, budowy, ale przyjmuje się, że jeśli masz w pasie ponad 90 cm, cierpisz na otyłość

Poradnia rehabilitacyjna przy otyłości

Jeżeli cierpisz na niezbyt dużą otyłość poproś lekarza o skierowanie do poradni rehabilitacyjnej. Co prawda dodatkowe kilogramy nie są podstawą, ale towarzyszące im bóle kręgosłupa i stawów tak.

W ramach rehabilitacji prowadzone są m.in. ćwiczenia indywidualne lub grupowe.
Uwaga! Poproś o wpisanie ich do zlecenia, czyli tzw. karty zabiegów.
Jedno skierowanie będzie podstawą do uzyskania dwóch serii zabiegów, które są realizowane w cyklach po 10 dni (od. pon. do pt.).

Ćwiczenia fizyczne przyczyniają się do spadku wagi, ale zwiększają też motywację do zmiany diety - skonsultuj ją z lekarzem.
Uwaga! Walce z otyłością sprzyjają ćwiczenia w wodzie. Takie zajęcia nie są refundowane przez NFZ. Jednak w wielu miejscowościach w sezonie letnim czynne są bezpłatne, strzeżone kąpieliska. Także baseny w ośrodkach sportowych oraz kluby seniora często mają w swojej ofercie zniżki dla osób w podeszłym wieku.

Poradnia Chorób Metabolicznych przy otyłości

Twój problem jest poważniejszy? Mimo wysiłków nie udaje Ci się powrócić do prawidłowej wagi lub Twoja waga systematycznie się zwiększa, albo cierpisz na znaczną otyłość?

Poproś lekarza POZ o skierowanie do Poradni Chorób Metabolicznych.
Uwaga! Przed pierwszą wizytą poproś swojego lekarza o zlecenie Ci badań diagnostycznych, na które mogą kierować lekarze POZ: morfologii krwi, poziomu glukozy, lipidogramu, transaminaz, badania ogólnego moczu, kreatyniny oraz TSH. Przyspieszy to proces diagnozy.
Podczas pierwsze wizyty lekarz specjalista przeprowadza wywiad, badanie lekarskie i zleca niezbędne badania diagnostyczne. Następny etap obejmie ustalenie planu leczenia, dostosowanego do Twoich indywidualnych potrzeb. Może obejmować konsultację dietetyczną lub wizytę u psychologa.
Uwaga! Skorzystaj z proponowanej porady psychologa lub o nią poproś. W leczeniu otyłości ważne jest wsparcie. Psycholog może prowadzić profesjonalną terapię wspierającą, refundowaną przez NFZ.

Operacyjne leczenie otyłości

Czasem z przyczyn medycznych niepodejmowane są nieoperacyjne metody leczenia, tylko od razy pacjent kierowany jest na zabieg.  NFZ refunduje obecnie nowoczesne zabiegi operacyjne (tzw. bariatryczne):
  • bypass żołądkowy;
  • założenie opaski żołądkowej;
  • rękawowa resekcja żołądka. 
Uwaga! Nie wykonuje się ich u osób powyżej 65 r. ż.
Skierowanie na zabieg wystawia lekarz poradni metabolicznej lub POZ.

Operacja proponowana  jest pacjentom również, gdy leczenie otyłości nie przynosi efektów, a tzw. wskaźnik BMI pacjenta przekracza 40 punktów (tzw. otyłość III stopnia).
Uwaga! Adresy placówek specjalizujących się w leczeniu otyłości otrzymasz na wojewódzkich infoliniach NFZ. Ich numery dostępne na stronie internetowej NFZ.

Leczenie nadwagi w sanatorium

Leczenie nadwagi w ramach NFZ prowadzą też sanatoria. Tutaj potrzebne będzie Ci skierowanie od lekarza POZ.

Jeśli chciałbyś pojechać do określonego uzdrowiska, poproś lekarza, żeby wskazał je we wniosku.

Skierowanie dostarczasz do swojego oddziału NFZ. Możesz to zrobić pocztą lub osobiście.

NFZ dokona weryfikacji skierowania, a zawiadomienie o jej wyniku otrzymasz pocztą na podany przez Ciebie adres. Jeśli decyzja będzie pozytywna, zostaniesz zapisany do kolejki oczekujących. Czas oczekiwania sprawdzisz na stronie internetowej NFZ.
Uwaga! Najpóźniej 14 dni przed rozpoczęciem turnusu otrzymasz powiadomienie o dokładnym terminie wyjazdu. 

Marzysz o zrzuceniu nadwagi? Chcesz się zdrowo odżywiać, ale nie wiesz jak?

Bez wyrzeczeń, bez katorżniczej diety, bez potu, łez i przekleństw. Wystarczy jedynie 7 prostych kroków, by wyrobić zgrabną sylwetkę, osiągnąć prawidłową wagę lub po prostu zacząć zdrowo żyć.

Kliknij i sprawdż!» 

Komentarze

Czytaj także...