Debet na koncie a kredyt odnawialny


Czym różni się debet na koncie od kredytu odnawialnego?

Bardzo często określenia debet czy kredyt odnawialny stosowane są zamiennie, ale wato pamiętać, że nie oznaczają dokładnie tych samych produktów.


Debet na koncie bankowym

Debet na koncie bankowym kojarzony jest najczęściej z byciem pod kreską. I słusznie, bo oznacza ujemne saldo na Twoim rachunku, a dzieje się tak wtedy kiedy wypłacisz z rachunku więcej pieniędzy niż się na nim znajdowało. Debet funkcjonuje podobnie do kredytu. Płacisz oprocentowanie jedynie od faktycznie wykorzystanej kwoty debetu.
Uwaga! Często kwota debetu na koncie przyznanego przez bank jest znacznie niższa niż w przypadku kredytów odnawialnych.
Każda Twoja operacja "wpłata na rachunek" powoduje automatyczną spłatę części debetu.

Kredyt odnawialny

Co raz częściej debet na koncie bankowym jest zastępowany przez kredyt odnawialny. Jest to kredyt powiązany również z rachunkiem w banku. O taki kredyt możesz zawnioskować osobiście w placówce albo poprzez internet, gdy posiadasz jakąś historię kredytową w danym banku.

Taka umowa kredytu zawierana jest zazwyczaj na 12 miesięcy, z możliwością dalszego przedłużenia.
Uwaga! Warto zwrócić uwagę na koszty związane z kredytem odnawialnym.

Koszty kredytu odnawialnego

Bank pobiera prowizję od przyznanej kwoty limitu. Zazwyczaj  w wysokości około 1-1,5%. Nie oznacza to, że trzeba wykorzystać cały limit. Prowizje płaci się bez względu na to, czy będzie się korzystać czy nie z danego limitu.
Dla przykładu: przy 10 000 zł kredytu odnawialnego, prowizja może wynieść około 150 zł rocznie.
Dlatego warto zastanowić się nad tym, o jak wysoki limit będzie się wnioskować, jeśli nie zamierza się w całości z niego korzystać, bo wtedy opłaty za przyznanie limitu będą wyższe.

Zalety i wady debetu na koncie

Zaletą jest niewątpliwie szybkość możliwości otrzymania takiego debetu oraz naliczanie oprocentowania jedynie od wykorzystanej kwoty debetu.

Do wad należy wysokość kwoty debetu (najczęściej do kilku tysięcy) oraz wysokość oprocentowania, bo najczęściej debety są wysoko oprocentowane (blisko maksymalnej możliwej stopy oprocentowania).

Ostatnią wadą jest krótki termin na spłatę. Nie więcej niż 30 dni.
Zalety i wady kredytu odnawialnego

Do zalet kredytu odnawialnego należy niewątpliwie procentowanie, które jest zdecydowanie niższe niż debetu. Do zalet można zaliczyć również brak konieczności podpisywania wielu umów, a także możliwość uzyskania relatywnie wysokich kwot pieniędzy niż w przypadku debetu (nawet do 150 000 zł).

Ostania zaleta to oczywiście oprocentowanie naliczane od faktycznie wykorzystanej kwoty limitu.

Jeśli chodzi zaś o wady, to można tutaj zastanawiać się nad czasem przyznania kredytu odnawialnego, bo zdarza się, że niektóre banki wymagają osobistego stawienia się w oddziale i trzeba oczywiście posiadać zdolność kredytową.
Uwaga! Zarówno debet na koncie i kredyt odnawialny są bardzo przydatnymi produktami w sytuacji kiedy potrzebujesz środków na nieprzewidziane wydatki. Oba jednak wymagają samodyscypliny i monitorowania stanu Twojego konta bankowego, aby nieświadomie nie wydawać więcej środków niż się na nim znajduje.  

Komentarze

Popularne posty