Czy warto posiadać ubezpieczenie wypadkowe?

Ubezpieczenie wypadkowe - czy warto?

Media codziennie pokazują filmy, zdjęcia z wypadków. Najczęściej są to wypadki komunikacyjne. Klasyczna definicja wypadku stanowi, że:




"wypadek to zdarzenie nagłe, niezależne od woli i stanu zdrowia Ubezpieczonego, wywołane przyczyna zewnętrzną o charakterze losowym, które było wyłączna i bezpośrednią przyczyną zaistnienia zdarzenia objętego odpowiedzialnością Ubezpieczyciela i zaistniało w okresie udzielania przez Ubezpieczyciela ochrony ubezpieczeniowej." 
To trochę skomplikowane. Najlepsza definicja wypadku brzmi:
"wypadek to coś czego się obawiamy, czego nie chcemy, czego nie planujemy, zdarzenie, które niesie ze sobą negatywne konsekwencje, a w przypadku osób cierpienie i ból, przynosi też wymierne straty finansowe."

Czy polisa ubezpieczeniowa chroni od wypadku?

Nie.
Polisa ubezpieczeniowa nie może ochronić od wypadku. Jej zadaniem jest złagodzenie konsekwencji finansowych zdarzenia, jeśli ono się pojawi.

W obszarze ubezpieczeń osobowych, ubezpieczenia wypadkowe mają za zadanie pokrycie następujących ryzyk:
  • śmierć w wyniku nieszczęśliwego wypadku;
  • śmierć w wyniku wypadku komunikacyjnego;
  • trwałe inwalidztwo (niemożność wykonywania jakiejkolwiek pracy zarobkowej i samodzielnej egzystencji);
  • uszczerbek na zdrowie, wyrażony w procentach. 

Wypadki komunikacyjne

Co roku na polskich drogach ginie około 4 tys. osób, a ponad 40 tys. ulega poważnym obrażeniom ciała.
Uwaga! Wypadki zdarzają się nie tylko na drogach. Dzieją się w domu, pracy, na urlopie, w nocy, w dzień, w Polsce i na całym świecie.

Składki ubezpieczeń wypadkowych

Są one stosunkowo niskie. Tymczasem kwota ubezpieczenia wypadkowego może być wysoka.
Dla przykładu: składka roczna w wysokości 1500 zł gwarantuje wypłatę świadczenia do 500 000 zł. 
Składki są takie same dla osób w różnym wieku. Osoba młoda, osoba starsza - płaci tyle samo.
Uwaga! To co różnicuje składki to zawód wykonywany, a także niebezpieczne hobby, ale to rzadkie przypadki.
Istotne w ubezpieczeniach wypadkowych jest to, że w momencie otrzymania odszkodowania nasza sytuacja nie pogarsza się, a dzięki temu ubezpieczeniu może się poprawić. Warto wziąć to pod uwagę. 

Czym jest ubezpieczenie na życie i dożycie?

To produkt, który łączy w sobie dwie opcje: ochronną oraz oszczędnościową. Jego celem jest zapewnienie odszkodowania, w przypadku wystąpienia zdarzenia jakim jest przedwczesna śmierć, ale także, a może przede wszystkim zapewnienie kapitału po przejściu na emeryturę. 
Uwaga! W przypadku kiedy ubezpieczony nie dożyje wieku określonego w umowie świadczenie otrzymuje rodzina, jeżeli ten wiek zostanie osiągnięty świadczenie otrzymuje sam zainteresowany.
Ubezpieczenie na życie i dożycie ma ściśle określoną składkę oraz parametry pośrednie, czy wartość wykupu w poszczególnych latach. Ma również (co oczywiste) precyzyjnie określoną wartość końcową, która może się zmienić, zostać powiększona o zysk dodatkowych z inwestycji towarzystwa, które jak pokazuje długoletnia praktyka jest wartością całkiem istotną.

Czy ubezpieczenie jest zwolnione z podatku Belki?

Uwaga! Bardzo ważną cechą ubezpieczeń na życie i dożycie jest fakt, że świadczenia otrzymywane z tego tytułu są zwolnione z podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki).
W przypadku inwestycji i innych rodzajów ubezpieczeń taki podatek się pojawia.

Składka jest bardzo elastyczna. Może być płacona w trybach miesięcznych, kwartalnych, półrocznych, albo rocznych.  Istnieje również możliwość zapłacenia składki jednorazowej.

Umowy dodatkowe przy ubezpieczenia na życie i dożycie

Dużą korzyścią takich ubezpieczeń są readery (umowy dodatkowe), które uwzględniają dodatkowe ryzyka, takie jak:
  • nieszczęśliwy wypadek;
  • choroba;
  • pobyt w szpitalu;
  • operacja. 
Ubezpieczenia na życie i dożycie funkcjonują w Polsce od ponad 20 lat, łącząc w sobie cechy ochrony i oszczędności, zabezpieczając oba te obszary. 

Komentarze

Czytaj także...