Badania piersi na NFZ





Jakie badania piersi na NFZ?

Gdy nowotwór piersi zostanie wcześnie wykryty jest w pełni wyleczalny. Dlatego kobiety powinny systematycznie korzystać z badan profilaktycznych.

Warto zatem wiedzieć, jakie jeszcze badania profilaktyczne lub diagnostyczne przysługują na NFZ, jak często należy je wykonywać i do jakiego lekarza trzeba się zgłosić po skierowanie. 

1. Podstawowe badania piersi

USG piersi

Skierowanie wystawia lekarz ginekolog. USG piersi wykonuje się zawsze, gdy wynik mammografii jest uzasadnione:
  • z powodu budowy piersi (gdy są niewielkie lub składają się głównie z tkanki gruczołowatej - to częste u kobiet do 40-45 r.ż. oraz u stosujących hormonalną terapię zastępczą);
  • z powodu nadwrażliwości (gdy piersi reagują silnym bólem na nacisk).

Badanie palpacyjne piersi

Wykonuje je lekarz ginekolog, pielęgniarka lub położna. Badanie palpacyjne powinno być wykonane podczas każdej wizyty u ginekologa, niezależnie od wieku pacjentki.
Uwaga! Pacjentka ma prawo poprosić o instruktaż samobadania piersi - w tym celu można umówić się na wizytę u położnej lub u pielęgniarki środowiskowej (samobadanie należy przeprowadzać raz w miesiącu).

2. Uzupełniające badania piersi

Badanie genetyczne w kierunku mutacji genu BRCA

Jest wykonywane raz w życiu z krwi lub śliny. To badanie przysługuje bezpłatnie kobietom, które są w grupie ryzyka, m.in. gdy kobiety w rodzinie (babcia, mama, siostra) zachorowały na obustronnego raka piersi lub zachorowały przed 50. rokiem życia.

Kieruje na lekarz poradni genetycznej. Skierowanie do tej poradni może wystawić lekarz POZ - dlatego należy go poinformować o zachorowaniach w rodzinie.

Markery raka piersi

M.in. CS 15-3, CEA, TPS. Są oznaczane celem wykrycia choroby nowotworowej, monitorowania ewentualnych nawrotów lub kontrolowania postępów leczenia.

Skierowanie wystawia lekarz ginekolog, onkolog lub inny specjalista, jeśli badanie jest potrzebne do diagnozy.

3. Zabiegi diagnostyczne





Tradycyjna biopsja piersi

To badanie (biopsja cienkoigłowa, gruboigłowa, chirurgiczna) jest wykonywane, gdy zostaną wykryte zmiany (guzki, zgrubienia), po to, by określić ich ich rodzaj.

Skierowanie wystawia ginekolog lub onkolog.

Do poradni onkologicznej nie potrzeba skierowania.
Uwaga! Zapisz się na konsultację, gdy ginekolog odmawia Ci badania, gdy gdy badania profilaktyczne wykażą zmiany lub gdy na raka piersi zachoruje osoba z Twojej rodziny.
Oprócz tradycyjnych biopsji NFZ refunduje równie z biopsje nowej generacji. Kieruje na nie onkolog.

Mammotomiczna biopsja piersi

To badanie pozwala na pobranie materiału nawet w przypadku niewielkich zmian (poniżej 1-2 cm). Wykonywane jest pod kontrolą aparatu USG, jest więc bardzo precyzyjne.

Tereotaktyczna biopsja piersi

Wykonywana jest z zastosowaniem mammografu. Należy o nią poprosić, gdy masz blizny pooperacyjne w obrębie piersi lub stwierdzono u Ciebie obok podejrzanych guzków rozległe zmiany włókniste.

Profilaktyka raka piersi

To nieprawda, że z badań bezpłatnych mogą skorzystać tylko kobiety w wieku 50-69 lat. Młodsze lub starsze kobiety, muszą po prostu poprosić o skierowanie.
Uwaga! Każda pacjentka ma prawo do badania palpacyjnego i skierowania na profilaktyczne USG lun mammografię (nie częściej niż co dwa lata).
Każda zmiana w obrębie piersi lub sutka jest podstawą do dalszych badań diagnostycznych.
Uwaga! Kobiety, u których wykryto mutację BRCA, mają prawo do udziału w specjalnym programie profilaktycznym, który obejmuje coroczne bezpłatne badania profilaktyczne.  Informacje o programie pod numerem informacji dla obywateli: 222 500 146. 

Komentarze

Czytaj także...