Żywopłot sąsiada zacienia działkę





Co zrobić, gdy żywopłot sąsiada zacienia Twoją działkę?

Zagospodarowując działkę (np. przydomowy ogródek lub działkę rekreacyjną), właściciel jest zobowiązany uwzględnić, jak posadzone żywopłoty, drzewa i pnącza wpłyną na sąsiadujące posesje.
Uwaga! Przede wszystkim nie wolno doprowadzić do nadmiernego zacienienia sąsiedniej działki lub domu. Nie jest więc dozwolone np. odgradzanie się bardzo wysokim żywopłotem. Rośliny nie powinny też przerastać granic działki
Warto zatem widzieć, na jakie regulacje i orzeczenia sądów możesz się powołać, by nakłonić sąsiada do przycięcia zbyt wybujałych roślin, oraz kiedy i jak możesz zwrócić się o pomoc w sporze do sądu.

Żywopłot sąsiada zacienia działkę: przepisy prawne

Powołaj się na art. 144 Kodeksu cywilnego, który nakazuje właścicielom nieruchomości powstrzymywanie się od tzw. niedozwolonych immisji, czyli działań, które zakłócają korzystanie z sąsiednich nieruchomości.
Do szkodliwych działań (immisji) zalicza się m.in. uprawę roślin w taki sposób, że:
  • zacieniają sąsiednie działki w znacznym stopniu, np. powodując słabszy wzrost roślin ozdobnych lub upraw, lub uniemożliwiając korzystanie ze słońca;
  • przerastają granice, np. pnącza porastające rośliny i altanki na sąsiednich działkach, albo gałęzie lub korzenie drzew zagrażają uszkodzeniem ogrodzenia, ściany budynku lub dachu sąsiada;
Uwaga! W przypadku ogródka działkowego powołaj się na regulamin Rodzinnego Ogrodu Działkowego.
  • żywopłot na granicy ogródka działkowego można założyć tylko za pisemną zgodą sąsiada, a nawet wtedy nie może być wyższy niż 1 m;
  • w regulaminie są też podane dozwolone odległości sadzenia roślin przy granicy działki

Żywopłot sąsiada zacienia działkę: orzeczenia sądów 

Sąd Okręgowy w Lublinie wskazał, że dopuszczalna wysokość żywopłotu przy granicy działki wynosi 2,20 metra (sygn. akt II Ca 396/12). W związku z tym Sąd nakazał w wyroku przycięcie tui zacieniających sąsiednią działkę.

Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, że także w przypadku ogrodzeń niższych niż 2,2 m, powodujących zacienienie, można zwrócić się do sądu (sygn. akt II SA/Po936/2000).

Żywopłot sąsiada zacienia działkę: ugoda w sądzie

Gdy rozmowa z sąsiadem i powołanie się na przepisy nic nie dadzą. powinieneś złożyć w sądzie rejonowym (właściwym dla położenia działek) tzw. zawezwanie do próby ugodowej.

To proste pismo - wystarczy podać dane sądu, Twoje, sąsiada oraz krótko opisać sprawę. Opłata sądowa wynosi 40 zł.

Pismo złóż w sądzie lub nadaj listem polecony, za potwierdzeniem odbioru. Zachowaj jego kopię.

Sąd wyznaczy tzw. posiedzenie pojednawcze. Jest duża szansa na to, że autorytet sadu wywrze odpowiedni efekt, a sąsiad dogada się z Tobą i przytnie rośliny.




Kiedy możesz przyciąć rośliny z sąsiedniej działki?

Nie zawsze musisz prosić sąsiada o przycięcie roślin przechodzących od niego na Twoją działkę. Prawo mówi, kiedy możesz je przyciąć sam.

Korzenie: właściciel działki może obciąć i zachować dla siebie korzenie przechodzące z sąsiedniej działki.  Nie jest do tego wymagana zgoda sąsiada ani uprzedzanie go o takich planach.

Warto jednak postarać się, aby usunąć korzenie bez szkody dla rośliny.

Gałęzie: w przypadku gałęzi zwieszających się z sąsiedniej działki nie można ich wyciąć bez wcześniejszego wezwania do ich przycięcia właściciela drzewa lub krzewu. Należy to zrobić na piśmie, wyznaczając odpowiedni termin - czyli taki, w którym wycięcie gałęzi nie zaszkodzi roślinie.

Pismo nadaj listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Dla celów dowodowych zachowaj też kopie pisma.

Dopiero gdy sąsiad w wyznaczonym terminie nie podetnie gałęzi, możesz zrobić to samodzielnie, a wycięte gałęzie możesz zachować dla siebie.

Podstawa prawna: art.150 Ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Tj.: Dz.U. 2017, poz 459).

Komentarze

Czytaj także...