Wniosek o rozłożenie długu na raty

Jak napisać wniosek o rozłożenie długu na raty?

Nagłe wydatki albo choroba mogą sprawić, że nie starcza Ci pieniędzy na rachunki czy ratę pożyczki. Po kilku miesiącach powstaje poważny dług. Co wtedy robić?

Przede wszystkim musisz działać racjonalnie. Warto też wiedzieć, jak porozumieć się z wierzycielem i jak napisać pismo, by uniknąć dodatkowych długów.

Skontaktuj się z wierzycielem w sprawie długu

Z bankiem, spółdzielnią mieszkaniową, gazownią itp. i poproś o informację o kwocie zadłużenia oraz wysokości naliczonych już odsetek. Poinformuj o trudnościach w spłacie i powiedz, że wystąpisz z wnioskiem o rozłożenie długu na raty.
Uwaga! Upewnij się, ze masz adres i nazwę wierzyciela - dane znajdują się mp. na wezwaniu do zapłaty. Jeśli nie, zadzwoń i poproś o nie.

Ile miesięcznie jesteś w stanie płacić?

Musisz się na tym zastanowić. Pomyśl nad uzasadnieniem swojego wniosku o rozłożenie długu na raty. Powinieneś podać powód, dla którego nie możesz spłacać obecnego zadłużenia: np. wzrost wydatków spowodowany chorobą lub leczeniem, spadkiem dochodów.
Uwaga! Warto wykazać, że powstanie zadłużenia nie było przez Ciebie zawinione.

Przygotuj wniosek o rozłożenie długu na raty

Pamiętaj o odręcznym podpisie i zachowaniu kopii pisma dla siebie. Pismo nadaj listem poleconym (zachowaj potwierdzenie nadania) lub dostarcz osobiście (weź potwierdzenie na swoje kopii).

Jak napisać wniosek o rozłożenie długu na raty? 

Uwaga! Na odpowiedź nie powinieneś czekać dłużej niż 30 dni. Prawdopodobnie otrzymasz propozycję zawarcia ugody, czyli umowy, w której zobowiązujesz się do spłaty w dogodnych do Ciebie ratach, które będziesz w stanie spłacać.
Czy dług można umorzyć?

Jeśli Twoja sytuacja finansowa jest naprawdę trudna i wynika z poważnych okoliczności losowych (np. ciężka choroba Twoja lub kogoś z rodziny, śmierć jedynego żywiciela rodziny) możesz wnosić o umorzenie części długu oraz u umorzenie kwoty naliczonych odsetek.
Uwaga! Wówczas w uzasadnieniu należy napisać: "Z uwagi na wystąpienie zdarzenia losowego polegającego na  (np. śmierci jedynego żywiciela rodziny) zwracam się również z prośbą o umorzenie części zobowiązania i/lub umorzenie kwoty naliczonych odsetek".

Komentarze

Popularne posty