Telefonia internetowa VoIP - jak działa i jak korzystać?

Telefonia internetowa VoIP -skuteczny sposób na obniżenie rachunków za telefon

VoIP to technologia, która do przesyłania głosy wykorzystuje istniejącą sieć internet i dlatego nazywana jest również telefonią internetową.


Uwaga! Dzięki temu operatorzy VoIP nie ponoszą kosztów utrzymania łączy telekomunikacyjnych (jak to jest w przypadku telefonii tradycyjnej). Pozwala to im oferować bardzo niskie ceny połączeń w porównaniu ze zwykłymi operatorami.
W VoIP nie musisz płacić abonamentu. Wprawdzie mogą pojawić się niewielkie stałe opłaty miesięczne, ale nie są one zazwyczaj większe niż kilka złotych.
Uwaga! Płacisz tylko za faktycznie wykonane połączenie, a ponadto rozmowy wyłącznie przez internet (np. w ramach jednego operatora) zwykle są zupełnie darmowe.

Jak rozpocząć korzystanie z telefonii internetowej VoIP?

Abyś mógł korzystać z usług operatora VoIP, zarejestruj się na jego stronie internetowej, a następnie doładuj swoje konto przelewem lub przekazem pocztowym.

W ramach oferty VoIP wybierz publiczny numer z wybranej przez siebie strefy numeracyjnej.
Uwaga! Rejestracja u operatora VoIP nie jest trudna. Zwykle sprowadza się do wypełnienia odpowiedniego formularza na stronie internetowej, w którym należy wprowadzić swoje dane osobowe oraz nazwę użytkownika i hasło i dodatkowo jeśli chcesz mieć numer publiczny, wybierasz go z dowolnej strefy numeracyjnej lub za pośrednictwem operatora składasz wniosek o przeniesienie dotychczasowego numeru.
Jeśli chcesz zupełnie zrezygnować z tradycyjnej linii, możesz do operatora VoIP przenieś aktualny numer i korzystać z niego ja dotychczas.

Jak korzystać z telefonii VoIP bez dostępu do internetu?

Z telefonii internetowej VoIP możesz korzystać na wiele sposobów. Co ciekawe z VoIP będziesz mógł korzystać, nawet jeśli nie masz stałego łącza internetowego w domu.
Uwaga! Wprawdzie oszczędności będą przybierały wówczas tylko doraźną formę, ale gdy często dzwonisz za granicę, możesz skutecznie obniżyć swój miesięczny rachunek za telefon.
Nie mając dostępu do internetu, do połączeń VoIP najłatwiej wykorzystać zwykłą linię stacjonarną. Przeważnie wystarczy tylko zadzwonić na darmowy numer, który wskaże Ci operator VoIP, a następnie wprowadzasz na klawiaturze telefonu Twój identyfikator oraz numer docelowy, z którym chcesz się połączyć.

Telefonia internetowa VoIP zamiast linii stacjonarnej

Jeśli jednak chcesz całkowicie zastąpić stacjonarną linię telefonią internetową, wówczas będziesz potrzebował szerokopasmowe łącze, a ponadto, aby z VoIP korzystać równie wygodnie, jak z tradycyjnej linii, musisz dodatkowo zainwestować w odpowiedni sprzęt.

Bramka VoIP

Jest to urządzenie (inna nazwa adapter VoIP), które pozwala wykorzystać zwykły aparat telefoniczny do rozmów przez internet. Bramka VoIP zamienia analogowy sygnał mowy z telefonu na dane VoIP, dzięki temu pozwala na korzystanie z telefonii internetowej bez pośrednictwa komputera.

Najprostsza bramka VoIP ma jeden port RJ-45 do podłączenia internetu oraz gniazdo RJ-11, które umożliwia podłączenie aparatu telefonicznego.

W zależności do przeznaczenia urządzenie może być dodatkowo wyposażone w:
  • port LAN (modele z wbudowanym ruterem lub mostkiem, które możesz wykorzystać, gdy nie masz rutera, a do internetu chcesz tez podłączyć komputer);
  • gniazdo PSTN (pozwala na podłączenie tradycyjnej sieci telekomunikacyjnej i jednoczesne korzystanie z podłączonego aparatu do rozmów tradycyjnych i VoIP);
  • dodatkowe gniazda RJ-11, które umożliwiają podłączenie kilku aparatów telefonicznych i konfiguracji na każdym z nich innego operatora lub numeru.
Bramki VoIP są również wbudowane w niektóre wielofunkcyjne rutery (np. Linksys WRT54G).

Telefon IP

Wyglądem przypomina tradycyjny aparat, ale nie podłączysz go na zwykłej linii telefonicznej. Podobnie jak bramkę VoIP telefon IP należy połączyć bezpośrednio z internetem.

W tym wypadku jednak do przeprowadzenia rozmowy nie będziesz potrzebował niczego więcej - telefon IP jest niezależnym urządzeniem. Na rynku dostępne są zarówno modele stacjonarne, bezprzewodowe DECT, a także telefony, które z internetem łączą się za pośrednictwem sieci WI-FI.

Stacjonarny telefon IP obsługuje się równie wygodnie jak zwykły aparat, a modele bezprzewodowe WI-FI przeważnie przypominają telefon komórkowy (maja podobne gabaryty i kolorowy wyświetlacz).

W zależności od modelu telefon IP konfiguruje się wprost z jego menu lub po podłączeniu do komputera za pomocą przeglądarki internetowej.
Uwaga! Telefony IP nie mają nic wspólnego z telefonami USB, które wymagają podłączenia do komputera i uruchomienia komunikatora.
Telefony IP, podobnie jak bramki VoIP, mogą m.in. obsługiwać kilka linii, co pozwali Ci na skonfigurowanie na jednym urządzeniu kilku kont VoIP. Niektóre modele telefonów wyposażone są w proste rutery, dzięki którym wykorzystasz je także w wypadku wolnego portu RJ045 w ruterze lub przełączniku sieciowym.
Uwaga! Jeśli nie chcesz na razie inwestować w sprzęt do dzwonienia za pośrednictwem operatora VoIP, możesz wykorzystać specjalną aplikację - tzw. softphone. Oczywiście wówczas do prowadzenia rozmów niezbędny będzie komputer oraz słuchawki z mikrofonem.  

Komentarze

Agata Borowska pisze…
Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.
Joanna Zadrożna pisze…
Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

Czytaj także...