Od czego zaczać i jak zrobić remont mieszkania w bloku?
Remont mieszkania w bloku
Przed przystąpieniem do prac remontowych w mieszkaniu upewnij się, czy nie wiąże się z nimi konieczność dopełnienia określonych formalności, bo na wykonanie nawet błahych z pozoru zmian, możesz potrzebować zgody spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej.I od tego najlepiej zacząć.
Co zyskujesz? Krótszy czas sprzątania :)
Możesz też mieć inny pomysł na aranżacje wnętrza i kilka płytek ulegnie zniszczeniu. Dlatego zapas płytek jest niezbędny.
Uwaga! Może się okazać, że regularnie widnieje napis o tym, na jaki kolor pomalować stolarkę okienną albo w jaki sposób ułożyć płytki na tarasie, np. tak, aby zapewnić odpowiedni odpływ wody.W niektórych sytuacjach potrzebna jest też zgłoszenie prac remontowych u starosty powiatowego (prezydenta miasta na prawach powiatu), a nawet otrzymanie od niego pozwolenia na budowę (właściwe są wydziały architektury i budownictwa).
Uwaga! Konieczność uzyskania pozwolenia kojarzona jest z budową całego domu, a nie z pracami przeprowadzanymi w istniejącym już mieszkaniu. Jeśli w spółdzielni (wspólnocie mieszkaniowej) nie otrzymasz informacji, czy zakres planowanych przez Ciebie robót remontowych wymaga dodatkowo uzyskania pozwolenia lub zgłoszenia, możesz o to zapytać w starostwie.Warto to zrobić, bo konsekwencje postępowania niezgodnego z prawem budowlanym mogą być surowe - legalizacja samowoli budowlanej jest kosztowna, a może też skończyć się rozbiórką.
Co zalicza się do remontu?
Pojęciem remont potocznie określa się pracę, które są jedynie konserwacją. Do takich zaliczamy wymianę glazury, malowanie i tapetowanie ścian.Uwaga! Pracę te nie wymagają zgłoszenia.O robotach budowlanych, które polegają na instalowaniu na budynku urządzeń (np. anteny, markizy) czy zabudowy balkonu szybami lepiej poinformować spółdzielnie (wspólnotę) - niektóre tego wymagają, inne nie.
Remont "właściwy"
Po tym pojęciem, w świetle prawa budowlanego, kryje się odtworzenie stanu pierwotnego, np. wymiana rur w łazience.Uwaga! Taki remont wymaga zgłoszenia.Ale już na przebudowę (czyli prace, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych, np. wybicie okna, wymiana tradycyjnego ogrzewania na podłogowe, przeniesienie kuchenki gazowej), a także rozbudowę (np. przerobienie balkonu tak, że będzie powiększał mieszkanie) wymagane jest pozwolenie.
Zgłoszenie remontu w urzędzie
W tym celu będziesz musiał sporządzić wniosek, w którym opisujesz planowane prace, dołączasz do niego szkice dotyczące zmian oraz dokument poświadczający, że lokal jest Twoją własnością (lub posiadasz tytuł prawny do dysponowania nim).Uwaga! Jeśli remont mieszkania wymaga pozwolenia musisz przedstawić projekt budowlany przygotowany przez architekta i przejść całe postępowanie administracyjne.
Jak tanio wyremontować mieszkanie?
Większość z nas decyduje się na samodzielny remont mieszkania (domu), by zaoszczędzić na wydatkach, a także z braku zaufania do fachowców o niesprawdzonych kwalifikacjach.
Do tego dochodzi jeszcze strach przed obcymi w mieszkaniu.
Do tego dochodzi jeszcze strach przed obcymi w mieszkaniu.
Oszczędny remont mieszkania - co musisz wiedzieć?
Przed rozpoczęciem remontu mieszkania musisz wpierw pomyśleć o narzędziach. Będziesz potrzebował m.in:- gąbki do czyszczenia ścian,
- papieru ściernego,
- pędzli płaskich i szerokich,
- wałka i kuwety do nabierania farby.
Uwaga! Nie oszczędzaj na narzędziach. Będą jak znalazł przy następnym remoncie :)
Gromadzenie materiałów remontowych na zapas, bo są w okazyjnej cenie
To nie zawsze się opłaca.Uwaga! Farb nie możesz przechowywać dłużej nić rok, a w przypadku farb do podłóg, mebli czy metali też liczy się świeżość. Dlatego sprawdź, jak długo sną oraz jakich rozpuszczalników potrzebują. Zyskasz do 30% trwalsze materiały.
Plan prac remontowych
Mieszkanie sprawnie wyremontujesz, gdy ułożysz plan prac remontowych. Na początku dokonaj pomiarów mieszkania, bo dzięki temu kupisz odpowiednią ilość farb, lakierów, tapet oraz elementów wyposażenia, które będziesz chciał wymienić.Uwaga! Remont mieszkania zacznij od prac glazurniczych, następni skuj ściany i popraw instalacje elektryczną. Następnie cyklinuje się podłogi, maluje okna i drzwi, maluje ściany, maluje podłogi, układa wykładziny podłogowe i PCV oraz układa tapety (nie do malowania).
Dobrze wylicz ilość farb
Ma to duże znaczenie.Uwaga! Nie kupuj najtańszych farb w promocji, bo zwykle ich jakość jest kiepska, a remont mieszkania robisz na lata. Z drugiej strony nie możesz też przepłacać - kup towary o średnich cenach.Zysk: do 30% mniejsze wydatki.
Malowanie framug okien
Przy tej czynności brudzą się lakierem szyby. Co prawda możesz kupić specjalne nożyki do zdrapywania, możesz użyć żyletki, rozpuszczalnika itd., ale lepszym rozwiązaniem będzie staranne oklejenie szyb starymi gazetami, a podłogi specjalna folią, którą kupisz w każdym markecie budowlanym.Co zyskujesz? Krótszy czas sprzątania :)
Gdy wybierasz glazurę...
Pamiętaj, że trzeba kupić jej więcej, bo będzie potrzebna na tzw, docinanie i na zapas.Uwaga! Po wyremontowaniu mieszkania, położeniu nowej glazury może się przecież tak zdarzyć, że po kilku dniach do Twoich drzwi zapuka ekipa, która wymienia w całym budynku rury, instalacje itp.
Jak profesjonalnie przeprowadzić remont, uzyskując piorunujący efekt wizualny?
Komentarze