Rehabilitacja domowa NFZ





Jak załatwić rehabilitacje domową na NFZ?

Rehabilitacja domowa jest przeznaczona dla osób, które nie poruszają się samodzielnie i nie mają możliwości samodzielnego dotarcia do zakładu rehabilitacyjnego. Jeśli opiekujesz się niepełnosprawnym członkiem rodziny lub sam potrzebujesz pomocy, poproś lekarza prowadzącego o zlecenie. 

Takie skierowanie do przychodni rehabilitacyjnej może wystawić specjalista w określonej dziedzinie (ortopeda, reumatolog, neurolog itp.). A także lekarz rodzinny czy lekarz pierwszego kontaktu.

Gdy otrzymasz skierowanie umawiasz się w przychodni rehabilitacyjnej mającej kontrakt z NFZ na wizytę domową specjalisty i ustalasz terminy zabiegów domowych. Do odebrania skierowania możesz upoważnić np. córkę lub syna albo znajomego. 
Uwaga! Skierowanie jest ważne przez miesiąc i w tym czasie należy je zarejestrować w przychodni. Placówkę możesz wybrać według uznania - w tym przypadku nie obowiązuje rejonizacja. Może to być przychodnia prywatna, jeśli podpisała umowę z NFZ

Najpierw przyjdzie lekarz, potem rehabilitant...

W czasie domowej wizyty lekarz specjalista w dziedzinie rehabilitacji zleca już konkretne zabiegi fizjoterapeutyczne i ustala program leczenia. Fizjoterapeuta przychodzi najczęściej trzy razy w tygodniu (lub - na zlecenie - według potrzeb). W jednym cyklu może być maksymalnie 10 dni zabiegowych. 
Uwaga! Najczęściej w warunkach domowych wykonywane są masaże oraz wszelkiego rodzaju ćwiczenia gimnastyczne. Ale korzystając z przenośnych urządzeń fizjoterapeuta może stosować nawet zabiegi elektrostymulacji, laseroterapii itp.
Pacjent lub jego opiekun potwierdzają podpisem wykonanie każdego zabiegu. To niezbędne ro rozliczenia się przychodni rehabilitacyjnej z NFZ.

Ile dni zabiegowych w rehabilitacji domowej?

Osobom ubezpieczonym, na podstawie skierowania, przysługuje maksymalnie 80 dni zabiegowych w rehabilitacji domowej. W każdym z tych dni może się odbywać do pięciu zabiegów. 
Uwaga! W szczególnych przypadkach, jeśli jest to uzasadnione ze względów medycznych, dyrektor oddziału NFZ może przyznać rehabilitację domową na dłużej. Często pierwsza seria zabiegów nie daje pożądanych rezultatów. Wówczas można ja powtórzyć po upływie dwunastu tygodni.




Kto skorzysta z rehabilitacji domowej?

Z rehabilitacji z domu mogą korzystać osoby cierpiące na zaburzenia narządów ruchu spowodowane m.in.:
  • ogniskowymi uszkodzeniami mózgu (po zatorach mózgowych, udarach, urazach) - przez 12 miesięcy od uszkodzenia;
  • chorobami przewlekle postępującymi (np. choroba parkinsona, RZS);
  • chorobami zwyrodnieniowymi stawów biodrowych lub kolanowych oraz po zabiegach endoprotezoplastyki stawu - do 6 miesięcy po operacji;
  • urazami nóg - przez 6 miesięcy od dnia powstania urazu;
  • osoby w stanie wegetatywnym. 
Podstawa prawna: § 6-6 rozporządzenia ministra zdrowia z 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej (Dz.U. 2018 poz. 465). 

Komentarze

Czytaj także...