Prezenty ślubne podatek - jaki podatek?
Podatek od prezentów ślubnych
Coraz częściej urzędy skarbowe szczegółowo wypytują o koszty wesela - ile kosztował fotograf, muzyka albo catering i kto to sfinansował, a przy okazji sprawdzają, czy państwo młodzi nie powinni odprowadzić podatku od otrzymanych prezentów ślubnych.
Uwaga! To nie znaczy, że jest to jakaś nagonka na nowożeńców, a pytania zadawane przez urzędników są konsekwencją innych prowadzonych spraw - o zatajanie dochodów przez osoby związane z branżą ślubną, np. fotografów czy zespoły muzyczne.Drugim przypadkiem, w którym możesz mieć problem związany z prezentami ślubnymi, to postępowanie dotyczące nieujawnionych źródeł przychodów.
Uwaga! Jeśli urząd skarbowy będzie chciał dowiedzieć się, np. skąd miałeś pieniądze na wkład mieszkaniowy albo na drogi samochód, nie wystarczy prosta odpowiedź, że to zsumowane prezenty ślubne w kopertach.Będziesz musiał udowodnić to inaczej, bo inaczej zapłacisz podatek w wysokości 75%. Dlatego warto zawczasu pamiętać o formalnościach związanych z pieniędzmi lub bardzo drogimi prezentami otrzymanymi od gości.
Prezenty ślubne jako darowizny
Tak właśnie prezenty ślubne traktowane są przez fiskus. Prezenty ślubne to darowizny, od których - w określonych przypadkach - trzeba odprowadzić podatek.Uwaga! Na szczęście, według obowiązujących przepisów, mamy prawo otrzymywać prezenty i nie są one opodatkowane - o ile nie przekroczą granicznych wartości.Podatek trzeba zapłacić jedynie od nadwyżki ponad ustawowe limity. Ich wysokość zależy od stopnia pokrewieństwa między darczyńcą a obdarowanym.
Limity nieopodatkowanych prezentów (darowizn)
I grupa podatkowa: małżonek, zstępni (np. dzieci, wnuki), wstępni (np. rodzice, dziadkowie), pasierb, rodzeństwo, ojczym, macoch, zięć, synowa, teściowie.Limit darowizny: 9637 zł
II grupa podatkowa: zstępni rodzeństwa (np. bratanek), rodzeństwo rodziców (np. wuj), zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa (np. mąż siostry) i rodzeństwo małżonków (np. szwagier), małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych (np. maż wnuczki).
Limit darowizn: 7276 zł
III grupa podatkowa: pozostałe osoby.
Limit darowizn: 4902 zł.
Uwaga! Podane sumy dotyczą pieniędzy otrzymanych od jednej osoby w ciągu 5 lat.
Prezenty od dalszej rodziny i przyjaciół
Z takimi prezentami jest najmniejszy problem, bo ich wartość zazwyczaj jest niższa niż limity, a poza tym, by wyjaśnić wątpliwości powinno wystarczyć oświadczenie darczyńcy.Uwaga! Możesz całkowicie uniknąć płacenia podatku nawet od bardzo wartościowych prezentów ślubnych, jeżeli otrzymałeś je od członków najbliższej rodziny należących do tzw. zerowej grupy podatkowej (to nazwa nieformalna).Pokrywa się ona częściowo z I grupą i należą do niej:
- małżonek;
- zstępni (dzieci, wnuki);
- wstępni (rodzice, dziadkowie);
- pasierb;
- rodzeństwo;
- ojczym, macocha.
Komentarze