Pomoc osobom starszym





6 sposobów na uzyskanie pomocy dla starszych osób

O pomoc dla starszej osoby możesz się zwrócić do ośrodka pomocy społecznej, przychodni lekarskiej i hospicjum. Dofinansowanie uzyskasz ze środków NFZ.


Pomoc starszym osobom: zwolnienie lekarskie

Aby zaopiekować się starszą, niezdolną do samodzielnego funkcjonowania osobą, możesz skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. Masz prawo do 14 dni kalendarzowych (nie roboczych) w orku oraz zasiłku opiekuńczego w wysokości 80% pensji.

Zwolnienie i zasiłek opiekuńczy przysługują jednak tylko wtedy, gdy:

  • poza Tobą nie ma nikogo, kto mógłby zająć się podopiecznym;
  • mieszkasz we wspólnym gospodarstwie domowym  z osobą wymagająca opieki.

Uwaga! Zwolnienie można przedłużyć, ale bez prawa do zasiłku. 

Pomoc starszym osobom: opiekun z OPS

Jeśli zajmujesz się starszą, schorowaną osobą, ale nie możesz zapewnić jej opieki przez cały dzień (np. pracujesz), zwróć się do miejskiego lub gminnego ośrodka pomocy społecznej i zapytaj o możliwość przysłania opiekunki.

Możesz wybrać się do ośrodka osobiście, zatelefonować lub poprosić o taką pomoc listownie. Pracownik OPS odwiedzi Twojego podopiecznego, określi zakres pomocy oraz odpłatność.  Stawki (średnio ok. 18 zł za godzinę) ustalane są w każdej gminie indywidualnie, a odpłatność wynosi od 0 do 100%, w zależności od dochodów, wydatków na leczenie, rehabilitację itp.

Opiekun pomaga (w zależności od potrzeb) w sprzątaniu, przygotowywaniu posiłków, zakupach, spacerach, zabiegach pielęgnacyjnych.

Pomoc starszym osobom: pomoc pielęgniarki

Gdy Twój bliski wymaga długotrwałej opieki pielęgniarskiej w domu, poproś lekarza pierwszego kontaktu o skierowanie i dostarcz je do przychodni. Do skierowania dołącz (wypełnioną przez lekarza)kartę oceny sprawności pacjenta według tzw. skali Barthel. Dzięki niej określany jest rodzaj i zakres pomocy.
Uwaga! Wizyty pielęgniarki (co najmniej 4 razy w tygodniu) są finansowane przez NFZ. Środki higieniczne i opatrunkowe, leki oraz inne wyroby medyczne zlecone przez lekarza, zapewnia rodzina pacjenta. 

Pomoc starszym osobom: rehabilitacja w domu

Jeśli twój podopieczny wymaga rehabilitacji (np. po zawale, udarze), a nie może być na nią dowożony, postaraj się o zabiegi fizjoterapeutyczne w domu.
Uwaga! Chory ma prawo do 80 zabiegów rocznie.
O skierowanie poproś lekarza POZ, neurologa, reumatologa, lekarza rehabilitanta, lub ortopedę (w zależności od schorzenia). Następnie zarejestruj je (w ciągu 30 dni od wystawienia) w poradni rehabilitacyjnej.





Pomoc osobom starszym: domowe hospicjum

W opiece nad nieuleczalnie chora bliską osobą może pomóc domowe hospicjum, finansowane przez NFZ. Poproś lekarza pierwszego kontaktu o skierowanie i przedstaw je w wybranym hospicjum.n

Chory będzie miał zapewnioną specjalistyczną opiekę lekarz, pielęgniarki, psychologa, a w razie potrzeby także socjalna i prawną.
Uwaga! O pomoc hospicjum można się starać, gdy lekarz prowadzący pacjenta stwierdzi, ze wyczerpał już wszystkie metody powstrzymywania postępu choroby.

Pomoc starszym osobom: dopłata do sprzętu

Osoba, którą się opiekujesz, może uzyskać dofinansowanie z NFZ na zakup przedmiotów ułatwiających życie (np. materaca przeciwodleżynowego, pieluchomajtek). Wykaz rzeczy znajdziesz na: www.mz.gov.pl oraz sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym.

Zlecenie wydaje specjalista lub lekarz POZ. Musisz potwierdzić je w wojewódzkim oddziale NFZ właściwym ze względu na miejsce zamieszkania podopiecznego.

Komentarze

Czytaj także...