Czy darowiznę można odebrać?
Umowa
darowizny stanowi akt woli darczyńcy, gdy nieodpłatnie przekazuje swoją własność wybranej osobie, ale ta nieodpłatność nie oznacza, ze darczyńca nie ma prawa oczekiwać pewnego rodzaju wdzięczności ze strony obdarowanego.
Uwaga! Z kolei jego rażąca niewdzięczność stanowi podstawę do odwołania darowizny bez względu na to, kiedy miała ona miejsce.
Co rozumiemy przez pojęcie rażącej niewdzięczności?
Pojęcie rażącej niewdzięczności nie zostało zdefiniowane, ale sądy wskazują, że można rozumieć ją, np. jako istotne zaniedbywanie obowiązków rodzinnych, takich jak opieka w razie choroby. Zachowania te muszą być świadome, umyślne i skierowanie bezpośrednio wobec darczyńcy.
Uwaga! Nie kwalifikują się do nich drobne rodzinne konflikty.
Jak odebrać darowiznę?
Aby odebrać
darowiznę ruchomości, wystarczy złożyć obdarowanemu oświadczenie woli i wezwać do go do zwrotu danego przedmiotu, aby w momencie dostarczenia tego oświadczenia własność przedmiotu przeszła na osobę odwołującą
darowiznę.
Uwaga! W przypadku nieruchomości samo oświadczenie nie powoduje przejścia jej własności, a jedynie stwarza obowiązek zwrotu przedmiotu odwołanej darowizny.
Dlatego trzeba wezwać obdarowanego do wizyty u notariusza w celu podpisania umowy zwrotnego przeniesienia własności na darczyńcę. Dopiero umowa w formie aktu notarialnego pozwoli bowiem skutecznie przywrócić własność i uwzględnić ten fakt w księgach wieczystych.
Dobrowolna rezygnacja z darowizny
Zwykle dobrowolna rezygnacja z przedmiotu
darowizny zdarza się rzadko. Wtedy jedynym wyjściem jest skierowanie sprawy do sądu.
Limit czasowy
Darowiznę można cofnąć w ciągu roku od chwili, w której darczyńca dowiedział się o rażącej niewdzięczności obdarowanego.
Odwołanie darowizny bez notariusza
Mimo że umowy dotyczące nieruchomości muszą być sporządzone jako akty notarialne, oświadczenie od odwołaniu
darowizny można złożyć w dowolnej, pisemnej formie.
Komentarze