Korekta zaznania podatkowego





Do kiedy korekta zeznania podatkowego?

Na to, by rozliczyć się z fiskusem za ubiegły rok, miałeś czas do 30 kwietnia. Jeśli niepokoisz się, ze popełniłeś błąd, np. źle wyliczyłeś podatek, możesz to jeszcze naprawić.

Korekta zeznania podatkowego na PIT-37

Jeśli rozliczałeś się na druku PIT-37 (robi to większość podatników), na złożenie korekty zeznania podatkowego masz 5 lat.
Uwaga! Okres ten liczy się nie od dnia, w którym złożyłeś druk w urzędzie skarbowym, ale od zakończenia roku podatkowego, którego dotyczy zeznanie podatkowe. Rok podatkowy 2017 skończył się 30 kwietnia 2018 r., a więc korektę zeznania podatkowego możesz złożyć do 31 grudnia 2023 r.
Korekta anuluje złożony wcześniej PIT, dlatego musisz ją zrobić korzystając z takiego samego formularz PIT-37. Jednak zamiast zaznaczyć rubrykę "złożenie zeznania", zaznacz "korekta zeznania" i dalej wypełniaj cały druk zgodnie z instrukcjami.
Uwaga! Nie możesz złożyć korekty zeznania podatkowego w sytuacji, kiedy trwa w Twojej sprawie kontrola podatkowa (ale możesz, gdy się skończy) oraz kiedy prowadzone jest postępowanie podatkowe (ale tylko w zakresie, którego ono dotyczy).

Nie podpisana deklaracja podatkowa 

Jeżeli nie podpisałeś złożonej deklaracji podatkowej, urząd uzna, że w ogóle go nie dostarczyłeś. W takiej sytuacji powinieneś jak najszybciej wysłać podpisany PIT, zaznaczając jeszcze raz, ze jest to "złożenie zeznania" (nie korekta).

Nie przekazany 1% podatku...

Zapomniałeś przekazać 1% podatku organizacji pożytku publicznego? Na taką korektę w złożonym już do urzędu zeznaniu podatkowym masz tylko miesiąc po upływie terminu na rozliczenie = czyli do końca maja 2018 r.

Zbyt mały podatek...

Jeżeli wcześniej wyliczyłeś sobie za mały podatek, musisz złożyć korektę zeznania podatkowego i zapłacić brakującą sumę wraz z odsetkami.
Uwaga! Im szybciej to zrobisz, tym lepiej. Podstawowa wysokość odsetek to 8%. Gdy jednak sam zorientujesz się, że popełniłeś taki błąd i złożysz korektę zeznania podatkowego nie później niż sześć miesięcy po upływie terminu rozliczenia (czyli przed końcem października 2018 r.), a należny podatek dopłacisz w ciągu siedmiu dni, odsetki wyniosą tylko połowę, czyli 4%. 





Jak obliczyć odsetki za zaległe podatki?

Odsetki za zaległe podatki możesz samodzielnie obliczyć korzystając z kalkulatora na stronie Ministerstwa Finansów.
Uwaga! Wprawdzie na złożenie korekty zeznania podatkowego masz 5 lat, ale im wcześniej to zrobisz, tym lepiej.  

Komentarze

Czytaj także...