Kolonie letnie dla dzieci





Bezpieczny wyjazd na kolonie letnie

Wysyłasz swoje dziecko na obóz lub kolonie? Pamiętaj, że organizator takiej imprezy musi spełniać określone warunki. Warto więc wiedzieć, na co musisz zwrócić uwagę, by mieć pewność, że Twoje dziecko nie spotka przykra niespodzianka.

Już wkrótce wakacje. To ostatni dzwonek, by zapewnić wypoczynek swoim dzieciom. Oferta kolonii letnich jest jak co roku bogata i jeśli tylko rodziców stać, mogą wysłać dziecko na super wakacje.
Uwaga! Przed ich wykupieniem, warto sprawdzić, czy ich organizator jest tym, komu można bez obaw powierzyć swoje dziecko.

Biuro musi mieć pozwolenie

Przede wszystkim dowiedz się, czy firma, która organizuje wypoczynek, ma do tego prawo, tzn. czy posiada wszystkie potrzebne pozwolenia. Są to:

Koncesja

O tym, że firma ją posiada, świadczy wpis do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych prowadzony przez wojewodę właściwego dla jej siedziby. Możesz to sprawdzić:
  • w internecie w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych;
  • w urzędzie marszałkowskim (departament kultury fizycznej, sportu i turystyki). 

Zaświadczenie o zgłoszeniu placówki wystawione przez kuratora

Każda firma, która organizuje wypoczynek dla dzieci musi mieć na to pozwolenie kuratorium. Chcąc sprawdzić, czy organizator je ma:
  • skontaktuj się z kuratorem oświaty i wychowania właściwym dla miejsca wypoczynku (telefonicznie lub wchodząc na jego stronę internetową).
Uwaga! Obowiązkiem organizatora imprezy jest zarejestrowanie się w bazie kuratorium nie później niż na 21 dni przed rozpoczęciem turnusu.

Zapoznaj się z dokumentami

Wybrałeś już kolonie letnie dla swojego dziecka? Teraz przeczytaj dokumenty, które organizator powinien Ci dać. Są to:

Umowa (zgłoszenie udziału w imprezie turystycznej organizowanej przez biuro)

Powinna ona określać:

  • dokładny termin wyjazdu i powrotu oraz planowany czas podróży;
  • liczbę noclegów i dni wypoczynku;
  • harmonogram zajęć;
  • liczbę i rodzaj posiłków z informacją czy dziecko dostanie posiłek w dniu przyjazdu i wyjazdu;
  • cenę wyjazdu wraz z informacją czy w jej skład wchodzi ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz koszt zajęć fakultatywnych;
  • lokalizacje ośrodka wypoczynkowego.
Uwaga! Jeśli kolonie kupujesz/kupiłeś przez agenta, umowa powinna mieć pieczątkę biura, które jest bezpośrednim organizatorem wypoczynku. Koniecznie dowiedz się, w jakich warunkach będą mieszkać dzieci - gdzie znajduję się budynek mieszkalny (czy nie ma obok ruchliwej trasy), czy jest wyposażony we wszystkie wymagane media(kanalizacja, ciepła i zimna woda). Obowiązkiem organizatora jest zapewnienie dzieciom bezpiecznych i higienicznych warunków. W razie wątpliwości domagaj się od niego okazania karty kwalifikacyjnej budynku.
Karta kwalifikacyjna uczestnika wypoczynku

Należy ją wypełnić i dostarczyć organizatorowi. W karcie wpisz swoje dane (w tym numer telefonu i miejsce Twojego pobytu w czasie, gdy dziecko będzie na kolonii) oraz informacje na temat zdrowia dziecka:
  • czy przyjmuje stale leki (jakie i w jakich dawkach);
  • czy jest na coś uczulone;
  • czy ma jakieś ograniczenia zdrowotne, które wykluczają udział  w imprezach (np. nosi okulary);
  • jak znosi jazdę samochodem. 
Ponadto karta powinna zawierać informacje od pielęgniarki szkolnej o kalendarzu szczepień dziecka, ewentualnie opinie lekarza o stanie zdrowia dziecka, jeśli ma ono uczestniczyć w specjalistycznym obozie.

Regulamin imprezy

Dostarcza go organizator.




Kwalifikacje kadry

Zapytaj organizatora, jakie kwalifikacje i doświadczenie mają osoby, które będą opiekować się dziećmi (na Twoje żądanie musi okazać Ci odpowiednie dokumenty). Ważne jest także, jak liczne będą grupy.
Uwaga! Jeden wychowawca może mieć pod opieką najwyżej 20 osób, jeśli uczestnicy mają więcej niż 10 lat, a jeśli są młodsze - maksymalnie 15 dzieci.
Kierownikiem obozu może być:
  • nauczyciel;
  • czynny instruktor harcerski od stopnia podharcmistrza lub
  • inna osoba, która posiada co najmniej trzyletni staż pracy wychowawczej.
Uwaga! Każda z tych osób musi mieć zaświadczenie o ukończeniu kursu dla kierowników placówek wypoczynku. 
Natomiast wychowawcami mogą być m.in. nauczyciele, studenci kierunków pedagogicznych, instruktorzy harcerscy od stopnia przewodnika włącznie, przodownicy turystyki kwalifikowanej oraz instruktorzy PTTK, trenerzy i instruktorzy sportowi. Jeśli obóz odbywa się za granicą, kierownik lub co najmniej jeden z wychowawców musi znać jeżyk obcy.
Uwaga! Gdy kolonie lenie organizowane są nad wodą, oprócz wychowawcy na kąpielisku musi być także przynajmniej jeden ratownik wodny. 

Komentarze

Czytaj także...