Jak zmusić do leczenia alkoholika?
W jaki sposób zmusić do leczenia alkoholika?
Alkoholik może być skierowany na obowiązkowe leczenie. Gminna komisja ds. rozwiązywania problemów alkoholowych może skierować sprawę do sądu o zastosowanie obowiązku poddania się leczeniu.Uwaga! Dzieje się tak, jeśli osoba uzależniona np. stale zakłóca spokój i porządek publiczny, demoralizuje małoletnich itp.Przymusowe leczenie odwykowe trwa tak długo, jak tego wymaga terapia, maksymalnie 2 lata od uprawomocnienia się postanowienia sądu.
Uwaga! Podstawa prawna: art. 29 i 34 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
Grupy wsparcia dla alkoholika
Pomoc w leczeniu alkoholizmu oferują:- kluby abstynenta;
- bractwa trzeźwości;
- samopomocowe grupy Anonimowy Alkoholików;
- ośrodki terapii uzależnień.
Uwaga! O adresy takich miejsc w swojej miejscowości należy pytać w urzędzie gminy, w przychodni zdrowia, w parafii. Pełna lista ośrodków leczenia odwykowego znajduje się na stronie internetowej Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Wpływ osób z otoczenia alkoholika na leczenie
Osoba z rodziny (a nawet ktoś ze znajomych, sąsiadów) może złożyć wniosek do gminnej komisji do spraw rozwiązywania problemów alkoholowych o skierowanie na leczenie osoby uzależnionej.Osoba ta zostanie zaproszona na rozmowę i jeśli wyrazi zgodę na badanie, biegły wskaże, w jakim ośrodku może przejść odwyk.
Uwaga! Podstawa prawna: art. 24 i 25 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
Wsparcie dla bliskich alkoholika
Bliscy alkoholika mogą np. uczestniczyć w terapii grupowej Al-Anon. To grupy samopomocowe dla rodzin osób uzależnionych. O takie wsparcie można pytać o ośrodkach leczenia uzależnień i w swojej gminie.Ośrodki leczenia narkomanów
Adresy i telefony takich instytucji najszybciej można ustalić w internecie.Uwaga! Jeśli dziecko, które "bierze" jest niepełnoletnie, rodzice powinni złożyć wniosek do sądu rodzinnego i opiekuńczego o skierowanie go na przymusowe leczenie i rehabilitację. Wniosek może też złożyć rodzeństwo albo osoba, która faktycznie opiekuje się dzieckiem - podstawa prawna: art. 30 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
Jakie warunki musi spełnić osoba, która zgłasza się do ośrodka leczenia narkomanii?
W prywatnym ośrodku leczenia narkomanii jedyne warunki to:- okazanie dokumentu tożsamości i dowodu opłaty oraz
- chęć zmiany swojego życia.
Uwaga! W Polsce leczenie nałogów jest dobrowolne. Ale zdarza się, że sąd może nakazać przymusową terapię. Zawsze jednak, jeśli tylko uzależniony chce rozpocząć odwyk, może mieć to zapewnione bezpłatnie w placówkach ZOZ-u, nawet gdy nie jest ubezpieczony.
Komentarze