Zabudowa balkonu

Pozwolenie na zabudowę balkonu

Na zabudowę balkonu musisz mieć zgodę zarządcy budynku - spółdzielni lub wspólnoty. Aby ją uzyskać, musisz złożyć do spółdzielni lub zarządcy wspólnoty wniosek. Opisz w nim zakres prac i dołącz szkic lub projekt zabudowy balkonu.

Firmy, które oferują zabudowy balkonów przygotują taki projekt - w ramach kosztów zlecenia.

Zabudowa balkonu we wspólnocie mieszkaniowej

Jeśli należysz do wspólnoty mieszkaniowej, konieczne będzie podjęcie uchwały przez mieszkańców. W małych wspólnotach (do 7 lokali), na zabudowę balkonu muszą się zgodzić wszyscy właściciele lokali. W większych - większość właścicieli mieszkań.





Gdy spółdzielnia lub wspólnota wyda zgodę na zabudowę balkonu, musisz dopełnić formalności w wydziale architektury w urzędzie gminy lub starostwie.
Uwaga! Jeśli prace będą polegały na zabudowie balkonu z użyciem lekkich konstrukcji z pleksi lub szybami, zazwyczaj wystarczy zgłoszenie.
Należy je złożyć w wydziale architektury. Wraz z nim składasz:
  • oświadczenie, że jesteś właścicielem mieszkania i masz prawo do dysponowania nim na cele budowlane;
  • zgodę spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej;
  • projekt zabudowy balkonu
Urząd ma 30 dni na wyrażenie sprzeciwu lub żądania uzupełnienia dokumentacji. Jeśli tego nie zrobi, możesz przystąpić do prac.

Zabudowa balkonu bez zgody

Jeśli rozpoczniesz prace bez wymaganych zgód, musisz liczyć się z tym, że będziesz musiał zdemontować zabudowę balkonu na własny koszt.

Dlaczego - skoro balkon jest Twoją własnością?

Zabudowa balkonu zmieni wygląd elewacji budynku. A elewacja jest częścią nieruchomości wspólnej. Dlatego właściciel mieszkania, który chce przeprowadzić zabudowę balkonu powinien wystąpić o zgodę wspólnoty lub spółdzielni oraz gminy na takie prace.

Komentarze

Czytaj także...