Wniosek o wypłatę wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych

Jak napisać wniosek o wypłatę wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych?

Pracownik nie może odmówić pracy w godzinach nadliczbowych. Po prostu wystarczy, że pracodawca poprosi go by dłużej został w pracy.
Uwaga! Wyjątek stanowią kobiety, które wychowują dziecko/dzieci do lat 4. One mogą odmówić pracy w godzinach nadliczbowych. W ogóle nie można zlecać pracy w godzinach nadliczbowych kobietom w ciąży.

Dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych

Za pracę w godzinach nadliczbowych przysługuje dodatek:





  • 100 % stawki godzinowej pracownika za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w nocy, a także w niedzielę i święta, które nie są dla niego dniami jego pracy;
  • 50 % stawki godzinowej pracownika za pracę w godzinach nadliczbowych w dni powszednie.
Uwaga! Osoby pracujące na stanowiskach kierowniczych nie mają prawa do dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych.

Ewidencja pracy w godzinach nadliczbowych

Obowiązkiem pracodawcy jest odnotowywanie godzin nadliczbowych (może to robić np. w specjalnym zeszycie).
Uwaga! Jeżeli nie otrzymujesz wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, to powinieneś dokładnie notować, w jakich dniach pracowałeś i ile było to godzin.  Następnie napisz wniosek o zapłatę. Będziesz miał dowód w sądzie, jeśli pracodawca nie będzie Ci chciał zapłacić za pracę w godzinach nadliczbowych.

Jak napisać taki wniosek?

Miejscowość, data – w prawym górnym rogu kartki wpisz nazwę miejscowości i datę złożenia wniosku o wypłatę wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych do pracodawcy,

Dane i stanowisko pracownika – w lewym górnym rogu wniosku o wypłatę wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych podaj swoje imię, nazwisko, a także adres zamieszkania (adres do korespondencji), wpisz też swoje stanowisko w zakładzie pracy.

Nazwa pracodawcy – pod datą należy wpisać nazwę i adres zakładu pracy. Nie musisz podawać nazwiska właściciela.

O co pracownik występuje do pracodawcy – tutaj napisz, że domagasz się zapłaty za pracę w godzinach nadliczbowych, zgodnie z kodeksem pracy (należy się powołać się na art. 1511 k.p., który określa dokładnie zasady obliczania dodatku za pracę, która była wykonana ponad obowiązujące normy czasu pracy).

Wykaz godzin nadliczbowych pracownika – we wniosku napisz ile przepracowałeś godzin nadliczbowych, za które pracodawca Ci nie zapłacił ani nie dał w zamian dnia wolnego. Gdy pracodawca nie prowadził ewidencji czasu pracy, a sprawa będzie rozstrzygana w sądzie pracy, to będzie on musiał udowodnić Tobie, że nie polecił Ci pracy w godzinach nadliczbowych.

Uzasadnienie wniosku –  tutaj należy krótko opisać okoliczności zlecenia Ci pracy w godzinach nadliczbowych (podaj nazwisko przełożonego zlecającego pracę w godzinach nadliczbowych), warto pamiętać, że zlecenie pracy w godzinach nadliczbowych nie wymaga jakieś szczególnej formy, polecenie pracy może zostać przekazane ustnie.

Podpis pracownika – na końcu podpisz wniosek.


Wniosek sporządź w dwóch egzemplarzach.




Wzór wniosku o wypłatę wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych 

Komentarze

Czytaj także...