Pozew o zapłatę wzór

Jak napisać pozew o zapłatę - wzór

Bardzo często banki uzależniają przyznanie pożyczki od poręczenia jej przez dwóch żyrantów (np. emeryturą). Wtedy osoba ubiegająca się o kredyt najczęściej zwraca się do rodziny lub bliskich znajomych. Zapewnia, że "to tylko podpis", który nic nie będzie nas kosztował.
Uwaga! Czasem w wyniku zdarzeń losowych lub po prostu nierzetelności dłużnik nie spłaca rat i wtedy bank żąda ich od żyrantów. Wiele osób musiało w ten sposób spłacić cudze zobowiązania. Bliscy najczęściej zwracają dług, gdy "staną na nogi", a od nierzetelnych osób pieniądze można odzyskać.   

Pozew o zapłatę: kto odpowiada za dług?

Żyrant (poręczyciel) odpowiada za spłatę długu wobec banku. Jeśli osoba, która wzięła kredyt, przestanie go spłacać, bank będzie ściągał pieniądze od żyranta. Najczęściej wybiera tego z żyrantów, od którego łatwiej wyegzekwować spłatę (np. zajmując jego świadczenie z ZUS).





Uwaga! Gdy żyrant spłaci dług, osoba, która wzięła kredyt i go nie spłaciła, staje się dłużnikiem żyranta. Jeśli drugi żyrant nic nie spłacał, żyrant, który spłacił kredyt, ma prawo domagać się od niego połowy zapłaconej przez siebie kwoty. 

Pozew o zapłatę: co zrobić po spłacie?

Gdy jako żyrant dostaniesz wezwanie do zapłaty i zapłacisz, zawiadom o tym pisemnie dłużnika. Podaj wpłaconą kwotę i wyznacz mu termin zwrotu pieniędzy (np. 14 dni).

Napisz, że jeśli nie zwróci Ci pieniędzy, wniesiesz sprawę do sądu.

Żądanie spłaty połowy tego, co już wpłaciłeś, wyślij też drugiemu poręczycielowi.

Oba pisma nadaj listami poleconymi za potwierdzeniem odbioru.

Zachowaj kopie pism i dołącz do nich potwierdzenia odbioru przez dłużnika i drugiego żyranta (przyjdą pocztą) - będą dowodami w sądzie.
Uwaga! Gdy dłużnik i drugi żyrant nie zwrócą Ci pieniędzy dobrowolnie, złóż pozew o zapłatę w sądzie, ale możesz zrobić to dopiero wtedy, gdy bank przestanie żądać od Ciebie spłaty (nie zawsze musi to oznaczać spłaty kredytu do końca). Pozew o zapłatę możesz złożyć w ciągu 10 lat od dnia spłaty cudzego długu.

Pozew o zapłatę: jak ściągnąć dług?

Po uzyskaniu wyroku nakazującego zapłatę opatrzonego klauzulą wykonalności zgłoś się z tym wyrokiem do dowolnego komornika sądowego i wypełnij wniosek o wszczęcie egzekucji. 
Uwaga! Wyrok jest ważny przez 10 lat, więc dłużnik nie będzie mieć spokoju - aż spłaci dług. 

Praktyczny pomocnik procesowy

Nie tylko dla niesłusznie oskarżonych i bezpodstawnie pozwanych przed sąd 

Jak samodzielnie wygrywać rozprawy? W idealnym świecie nikt nie powinien trafić do sądu oskarżony o coś, czego nie zrobił, a już w żadnym wypadku nie powinien zostać za to skazany. Niestety, realia są o wiele brutalniejsze i zapewne nieraz słyszałeś o niesłusznie oskarżonych i skazanych. I mowa tutaj o ludziach naprawdę niesłusznie oskarżonych, a nie o takich, którzy tylko tak mówią.

Kliknij i sprawdź» 

Wzór pozwu o zapłatę 


Koszty:

Opłaty od pozwu o zapłatę wynosi 5% dochodzonej kwoty. Gdy to zbyt dużo, złóż wniosek o zwolnienie z koszów sądowych. Koszty komornika płaci dłużnik. 

Komentarze

Czytaj także...