Polisy inwestycyjne





Uwaga na nieuczciwe oferty polis inwestycyjnych

Z ofertą założenia polisy inwestycyjnej możesz spotkać się w banku, w biurze pośrednictwa finansowego lub u agenta ubezpieczeniowego.
Uwaga! Choć sprzedawca ma budzącą zaufanie plakietkę (np. doradca klienta), jego pensja zależy od tego, ile zawrze umów i z tego powodu niektórzy starają się za wszelką cenę przekonać klienta do swojej oferty - nawet gdy nie jest dla niego odpowiednia.
Wiele osób, które zdecydowały się na polisy inwestycyjne w przeszłości, straciło oszczędności, bo nikt ich nie uprzedził, ze ryzykują utratę wpłaconych pieniędzy! Natomiast przy wcześniejszej rezygnacji z umowy, pobierano od nich opłaty likwidacyjne - nawet w wysokości 100% wpłaconych składek.
Uwaga! Polisy inwestycyjne nadal wiążą się z ryzykiem utraty pieniędzy

Polisa inwestycyjna (oszczędnościowa) z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym

Gdy chcesz ubezpieczyć się na życie lub korzystnie ulokować pieniądze, możesz otrzymać ofertę ubezpieczenia na życie, w którym Twoje składki będą inwestowane. Inwestycje mają pomnożyć oszczędności i podwyższyć wypłatę z polisy.
Uwaga! To właśnie polisa inwestycyjna (oszczędnościowa) z UFK, czyli z Ubezpieczeniowym Funduszem Kapitałowym.
Jeśli sprzedawca twierdzi, że polisa jest pewna i nie ryzykujesz utratą pieniędzy - to nieprawda, bo inwestycje zawsze wiążą się z ryzykiem. Wykresy pokazujące przyszłe zyski to tylko przewidywania - mogą się nie spełnić.

Na czym polega ryzyko?
W większosci przypadków to Ty ponosisz w pełni ryzyko inwestycyjne, a to oznacza, że możesz stracić znaczną część wpłaconych składek i już ich nie odzyskać.

Zanim podpiszesz polisę inwestycyjną z UFK

Jeśli rozważasz podpisanie umowy na taką polisę inwestycyjną, nie opieraj się na samych zapewnieniach sprzedawcy. Przeczytaj dokładnie umowę oraz tzw. Dokument Zawierający Kluczowe Informacje - sprzedawca jest zobowiązany Ci je dostarczyć.

Pytaj sprzedawcę o wszystko, co wydaje się niejasne. Przede wszystkim musisz się dowiedzieć:
  • na ile lat przewidziana jest umowa i jakie koszty poniesiesz, rezygnując z niej przed terminem - to ważne, bo jeśli będziesz chciał zrezygnować wcześniej z umowy, koszty mogą okazać się wysokie;
  • czy masz dokonać jednej wpłaty, czy opłacać składki regularnie (np. raz na kwartał, raz w roku) - gdy dokonasz wysokiej wpłaty, sadząc, że jest jednorazowa, a potem okaże się, z etyl samo musisz wpłacać w kolejnych latach, możesz wpaść w kłopoty finansowe;
  • czy będziesz mógł zawiesić opłacanie składek, np. gdy zachorujesz - jeśli tak, pozwoli to uniknąć zamknięcia polisy inwestycyjnej przed czasem, gdy przez jakiś czas będziesz mieć mniejsze dochody;
  • jaka część składki będzie inwestowana, a ile zostanie przeznaczone na różne opłaty - im niższe opłaty, tym więcej możesz zyskać;
  • czy ryzykujesz utratę pieniędzy - w większosci takich umów nie ma gwarancji osiągnięcia zysków, a ryzyko strat ponosi klient;
Uwaga! Osoby w starszym wieku powinny unikać polis inwestycyjnych związanych z dużym ryzykiem, tj. takich, w których pieniądze są inwestowane w akcje, waluty lub tzw. instrumenty pochodne (zapytaj sprzedawcę o rodzaj inwestycji). Dla osoby 30-letniej inwestycja na 20 lat może być korzystna, dla osoby w wieku 60-70 lat już nie.

Aktualizacja niekorzystnej polisy inwestycyjnej z UFK

Osoby, które mają już polisy inwestycyjne z UFK, otrzymują telefony z propozycją jej "aktualizacji".  Osoba, która dzwoni twierdzi, że pomoże Ci wycofać się z dotychczasowej polisy i zawrzeć nową na lepszych warunkach. Zapewnia też, że pokryje ewentualne opłaty.

Na czym polega ryzyko?


W rzeczywistości żadne opłaty likwidacyjne nie zostaną pokryte przez przedsiębiorcę. Będziesz musiał je zapłacić w całości.

Nieuczciwi pośrednicy namawiający na zmianę lub wycofanie się z polisy inwestycyjnej wprowadzają klienta w błąd także co do wysokości składki, możliwości rezygnacji z ubezpieczenia i okresu obowiązywania nowej umowy.
Uwaga! UOKiK wydał ostrzeżenie dotyczące firmy Goldberg&Sons z Chorzowa, ale firm, które stosują nieuczciwe praktyki jest więcej.

Zanim zamkniesz polisę inwestycyjną

Zanim zmienisz lub zamkniesz polisę inwestycyjną, zadzwoń do swojego ubezpieczyciela i zapytaj, jakie koszty naprawdę musiałbyś ponieść.
Uwaga! Z umowy możesz wycofać się w ciągu 30 dni od jej zawarcia oraz 60 dni od otrzymania tzw. pierwszej rocznej informacji polisowej.

Pomoc w odzyskaniu pieniędzy z polisy inwestycyjnej

Osoby, które straciły pieniądze na polisach inwestycyjnych z UFK, nie wiedzą, jak mogą się starać o ich odzyskanie.

Wykorzystują to oszuści oferujący pomoc w odzyskaniu pieniędzy. często są skuteczni. Jednak z umów, które z nimi podpisujemy, wynika, ze odzyskanie pieniędzy to ich "koszty" i otrzymają je... właśnie oni.




Jak samodzielnie odzyskać pieniądze z polisy inwestycyjnej?

16 firm ubezpieczeniowych podpisało ugodę z prezesem UOKiK i postanowiło dobrowolnie zwrócić klientom część pobranych opłat.

Jeśli Twój ubezpieczyciel nie zawarł porozumienia, złóż na niego pisemną reklamację. Wystarczy, ze opiszesz w niej zastrzeżenia do umowy i swoje oczekiwania (np. zażądaj zwrotu pobranych od Ciebie opłat).

Jeżeli ubezpieczyciel odrzuci reklamacje (ale dopiero wtedy), możesz zwrócić się np. do Rzecznika Finansowego o przeprowadzenie postępowania polubownego.

Napisz na adres: Rzecznik Finansowy, Aleje Jerozolimskie 87, 02-001 Warszawa.

Jakie są zasady zwrotu opłat za likwidację polis inwestycyjnych?

Pobrano od Ciebie wysoką opłatę za likwidację polisy inwestycyjnej? Możesz je odzyskać.  Aby uzyskać zwrot części opłaty likwidacyjnej od firmy, która podpisała ugodę z UOKiK, wystarczy wystąpić do niej na piśmie.

Zwrot mogą otrzymać osoby, które po 1 stycznia 2008 r. zawarły indywidualną umowę z składką regularną lub przystąpiły do ubezpieczeń grupowych:
  • które w dniu podpisania umowy miały więcej niż 61 lat - a następnie rozwiązały ją, mając ukończony 65. rok życia (mają na to czas do 1 stycznia 2020 r.) oraz
  • osoby młodsze - jeśli ich umowy obowiązywały przynajmniej do dnia 1 grudnia 2016 r.
Zwrotu opłaty za likwidacje polisy inwestycyjnej możesz też dochodzić przed sądem.

Komentarze

Czytaj także...