Leczenie nowotworu prostaty na NFZ
Jak zdiagnozować i leczyć nowotwór prostaty na NFZ?
Jeśli mężczyzna ma jeden z tych objawów:- zwiększenie częstotliwości oddawania moczu oaz trudności z jego oddaniem;
- uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza;
- krew w nasieniu lub moczu;
- ból i pieczenie przy oddawaniu moczu;
Takie badanie powinni jak najszybciej wykonać także mężczyźni, którzy:
- odczuwają dyskomfort w kroczu podczas siedzenia (może to być ucisk guza);
- odczuwają przewlekłe bóle pleców, bioder, ud, ramion (nawet gdy sądzą, ze to z powodu wad postawy).
Jakie prawa mają pacjenci z podejrzeniem nowotworu prostaty?
Jeśli wynik potwierdzi zmiany w obrębie prostaty lub mimo dobrego wyniku niepokojące objawy się utrzymują, lekarz POZ powinien wystawić Ci tzw. kartę DiLO (Diagnostyki i Leczenie Onkologicznego), która jest skierowaniem na szybką ścieżkę onkologiczną.Uwaga! Jeśli lekarz POZ odmówi wystawienia skierowania na badanie PSA lub karty DiLO, może to zrobić dowolny specjalista z kontraktem NFZ (np. urolog). Możesz również zapisać się do onkologa - nie jest wymagane skierowanie.Posiadając kartę DiLO ominiesz kolejki, a wszystkie niezbędne badania i wizyty będą realizowane w krótkich terminach.
Aby skorzystać z tych uprawnień, musisz niezwłocznie zapisać się do jednej z poradni realizujących tzw. szybką terapię onkologiczną. Listę takich placówek uzyskasz w swoim oddziale wojewódzkim NFZ (numer telefonu do oddziału otrzymasz w każdej przychodni).
Jak wygląda leczenie nowotworu prostaty?
W wielu przypadkach wystarcza stałe monitorowanie choroby i stosowanie zaleceń. Pacjenci z zaawansowaną chorobą maja do wyboru leczenie operacyjne, radioterapię lub leczenie hormonami.W przypadku przerzutów leczenie nowotworu prostaty także przynosi efekty i osłabia dolegliwości bólowe oraz znacznie spowalnia rozwój choroby.
Wybór metody zależy m.in. od wieku pacjenta. Lekarz powinien omówić dostępne metody, ich zalety oraz skutki uboczne, i pomóc pacjentowi w podjęciu decyzji.
Nowotwór prostaty: zalecane badania profilaktyczne
W przypadku chorób nowotworowych, także nowotworu prostaty, najważniejsza jest profilaktyka.Uwaga! Wczesne wykrycie choroby daje szansę na pełny powrót do zdrowia.U lekarza POZ:
- w ramach profilaktyki lekarz może zlecić (np. co trzy lata) badanie PSA;
- można wykonać je nawet, gdy pacjent nie ma żadnych objawów - gdyż często właśnie to badanie pozwala wykryć nowotwór prostaty jeszcze przed ich wystąpieniem.
- mężczyźni po 40 r.ż szczególnie mający bliskich, u których stwierdzono nowotwór prostaty, powinni być pod opieką urologa - wymagane jest skierowanie od lekarza POZ;
- urolog bada gruczoł prostaty i zleca w razie potrzeby badania specjalistyczne.
Komentarze