Jak unieważnić małżeństwo?





Jak napisać pozew o unieważnienie małżeństwa?

Unieważnienie małżeństwa to stwierdzenie, że nigdy nie zostało ono ważnie zawarte, z przyczyn istniejących już w chwili ślubu. Wymienia je kodeks rodzinny i opiekuńczy (art. 10 do 22).
Unieważnienia małżeństwa można żądać m.in. z powodu:
  • zbyt młodego wieku małżonków lub jednego z nich;
  • choroby psychicznej;
  • ubezwłasnowolnienia;
  • bigamii;
  • zawarcia pod wpływem groźby, błędu lub  wstanie nieświadomości działania;
  • przysposobienia;
  • powinowactwa;
  • pokrewieństwa. 
Uwaga! To ostatnie oznacza pochodzenie od wspólnego przodka. Pokrewieństwo może być w linii prostej (od dziadka do wnuków) lub bocznej, czyli dotyczyć rodzeństwa (także przyrodniego) oraz wstępnych (rodzice i dziadkowie) i zstępnych (dzieci, wnuki) owego rodzeństwa.

Unieważnienie małżeństwa zawartego między krewnymi

O unieważnienie małżeństwa  zawartego między krewnymi może wystąpić każdy z małżonków oraz wszyscy, którzy mają w tym interes prawny (np. dzieci wspólne i z odrębnych związków, rodzice, poprzedni małżonkowie).
Uwaga! Małżeństwo takie można unieważnić tylko w ciągu trzech lat od jego zawarcia.
Pozew o unieważnienie małżeństwa składa się w sądzie okręgowym, właściwym dla ostatniego miejsca zamieszkania. Opłata wynosi 200 zł.

Orzekając unieważnienie małżeństwa, sąd określi także, czy i który z małżonków zawarł związek w złej wierze, czyli w momencie ślubu wiedział, że nie powinno do niego dojść.

Po sądowym unieważnieniu małżeństwa strony powracają do stanu cywilnego (panna, kawaler). Natomiast dzieci z takiego związku są traktowane tak jak małżeńskie - mają wszelkie prawa.




Wzór pozwu o unieważnienie małżeństwa 

............................................... 
Sąd Rejonowy w .............................................. 
Powód: .................................................................                ................................................................                ................................................................                ................................................................ 
Pozwany: ..............................................................                ................................................................                ................................................................                ................................................................ 

 Pozew o unieważnienie małżeństwa 

Niniejszym pismem wnoszę o: 
1. Unieważnienie małżeństwa, zawartego w złej wierze przez pozwanego ……………………. z powódką …………………………., przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego w ……………………….. w dniu ……………………… roku, nr aktu małżeństwa  ………………    
2. Zasądzenie od pozwanego na rzecz powódki kosztów procesu według norm przepisanych.  Nadto wnoszę: 3. Zażądanie z Sądu Rejonowego w ………………….. akt sprawy nr …………………… 4. Wezwanie i przesłuchanie w charakterze świadka nw. osoby: - …………………………………………………….. - ……………………………………………………. - ……………………………………………………. 
Uzasadnienie 
Strony zawarły w dniu …………………….. roku związek małżeński przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego w ……………………… . 
Dowód: akt małżeństwa stron. 
Strony mają jedno dziecko.  
Pozwany w ………………….. roku poznał ………………. nazwisko panieńskie …………………..……. i zawarł z nią związek małżeński. W roku ……………….. urodziła się ich córka ………………….… . Następnie pozwany w roku …………………. porzucił żonę i dziecko. Przeciwko pozwanemu wszczęto postępowanie w Sądzie Rejonowym w ……………… 
Dowód: akta Sądu Rejonowego w ………………………. akt sprawy nr …………….. .  
Powódka w momencie zawarcia związku małżeńskiego z pozwanym nie była świadoma, iż był on już żonaty. Zawarła ten związek w dobrej wierze. 
Dowód: przesłuchanie stron.  
Wobec powyższego wnoszę jak na wstępie. 
 ………………………….. 

Komentarze

Czytaj także...