Bankomat nie wypłacił pieniędzy a pobrał z konta

Co zrobić, gdy bankomat nie wypłacił pieniędzy, a pobrał z konta?

Telefon do właściciela bankomatu nie wystarczy. Musisz złożyć reklamację w swoim banku. Możliwe są dwie sytuacje: wypłacisz pieniądze w bankomacie należącym do Twojego banku albo obcym (np. sieci Euronet).

 Uwaga! Gdy bankomat nie wypłaci pieniędzy i w jednym i w drugim przypadku procedura jest taka sama.

Co zrobić, gdy bankomat nie wypłacił pieniędzy?

1. Jeśli na ekranie bankomatu pojawił się jakiś komunikat, koniecznie go zapisz lub udokumentuj zdjęciem.

2. Zadzwoń na infolinię serwisową podaną na bankomacie i zgłoś awarię.

3. Złóż reklamację w swoim banku. Zrób to przez konto internetowe albo w oddziale.

4. W reklamacji opisz cala sytuację. Podaj:
  • dokładną datę i szacunkową godzinę nieudanej wypłaty;
  • kwotę, jaką chciałeś wypłacić;
  • numer, adres bankomatu (np. na rogu ulic X i Y lub przedsionek supermarketu przy ulicy...) i informację, kto jest jego właścicielem;
  • poinformuj o tym, ze telefonowałeś do serwisu;
  • podaj, jaki komunikat pojawił się na monitorze bankomatu
Uwaga! Bank poinformuje Cię, ze na rozpatrzenie reklamacji możesz czekać nawet do 60 dni. Tak długi termin wynika z tego, ze do weryfikacji wypłaty nie wystarczą elektroniczne zapisy operacji w bankomacie. Trzeba też przeliczyć gotówkę. A to nie dzieje się z dnia na dzień.

Jak bezpiecznie korzystać z bankomatu?

Przed umieszczeniem karty w bankomacie, zawsze dokładnie sprawdź urządzenie. Przyjrzyj się dokładnie otworowi do którego wkładasz kartę, a Twoją czujność powinna wzbudzić plastikowa nakładka (w ten sposób przestępcy osłaniają czytnik, który przetwarza zawartość paska magnetycznego).

Szczególną uwagę zwróć na klawiaturę, czy nie jest ona czasem wyższa niż zwykle i czy w jakiś dziwny sposób nie odstaje. Takie odstępstwa może powodować nakładka kopiująca twój PIN.
Uwaga! Z karty korzystaj w oddziałach banków, centrach handlowych oraz w innych uczęszczanych miejscach.  W tych miejscach złodziejom trudniej manipulować przy bankomatach.

Jak bezpiecznie posługiwać się kartą bankomatową? 

Jeżeli chcesz bezpiecznie posługiwać się kartą bankomatową musisz pamiętać:
  • o nauczeniu się kodu PIN na pamięć,
  • gdy masz trudności z zapamiętaniem kodu PIN, zapisz go, ale zrób to w odwrotnej kolejności. Zapisanego kodu PIN nie przechowuj w komórce pod hasłem „PIN” oraz razem z kartą bankomatową,
  • swojej karty bankomatowej nikomu nie udostępniaj,
  • zawsze miej przy sobie numer telefonu, pod który można zadzwonić i zastrzec kartę bankomatową,
  • przed podpisaniem dowodu transakcji, sprawdź czy podana na nim kwota pieniędzy jest właściwa,
  • przechowuj wydruki oraz rachunki, pozwoli Ci to sprawdzić ich zgodność z wyciągiem otrzymanym  z banku,
  • chroń swoja kartę bankomatową przed mechanicznym uszkodzeniem, silnym promieniowaniem słonecznym i polem magnetycznym (nie noś karty blisko telefonu komórkowego oraz nie kładź karty na urządzeniach RTV),
  • zawsze dokładnie wystukuj kod PIN w bankomacie, jeżeli trzy razy zrobisz to z błędem, to stracisz kartę,
  • pobierając pieniądze z bankomatu, masz 30 sekund na wzięcie pieniędzy i karty bankomatowej, gdy ten czas minie bankomat je zabierze,
  • gdy po dokonaniu transakcji przez bankomat, nie masz wypłaconych pieniędzy, natychmiast zgłoś ten fakt w oddziale banku, który prowadzi Twój rachunek,
  • przed wpisaniem kodu PIN, sprawdź, że nikt nie stoi tak blisko, aby mógł odczytać kod, najlepiej zasłoń klawiaturę bankomatu,
  • jeżeli bankomat wygląda podejrzanie, to nie korzystaj z niego, najczęściej złodzieje, aby dokonać nieuprawnionych transakcji, montują nakładkę na otwór do umieszczania w nim karty w celu sczytania paska magnetycznego, gdy masz wątpliwości co do wyglądu bankomatu – nie korzystaj z niego,
  • gdy płacisz kartą bankomatową w punkcie handlowo-usługowym, nie spuszczaj z jej z oka, jeżeli sprzedawca ma terminal na zapleczu to idź tam z nim.

Jakie konto w banku wybrać? 

Jeżeli chcesz otworzyć ROR (rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy), to musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Konto bankowe zwykle zakłada się za darmo. Jednak za prowadzenie rachunku banki pobierają opłatę (nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie). Tylko niektóre banki mają bezpłatne konta osobiste.
Uwaga! Inne banki brak opłat za obsługę rachunku uzależniają od regularnych comiesięcznych wpłat. 
W sytuacji, w której potrzebujemy gotówki, zwykle korzysta się z bankomatu.
Uwaga! Zwróć uwagę ile takich "dziur w ścianie" ma wybrany bank.
Warto też dowiedzieć jaka jest wysokość prowizji, którą pobiera bank za wypłatę z bankomatu. Najczęściej jego bankomaty są darmowe, a za korzystanie z innych bank pobiera wysoka prowizję.

Jeżeli będziesz opłacał rachunki z konta w banku, to musisz sprawdzić, ile to kosztuje w innych bankach.
Uwaga! Nieraz lepszym rozwiązaniem jest wybranie droższego konta osobistego, ale za to z darmowymi przelewami.
Do konta w banku wydawana jest karta. Bank daje ją za darmo, ale trzeba liczyć się z tym, że może być pobrana opłata za jej posiadanie.
Uwaga! Niektóre banki każą sobie także płacić za to, ze nie dość  często używa się karty płatniczej w sklepach.
Wiele banków proponuje swoim klientom specjalne "prezenty" do konta osobistego.
Na przykład: Zwrot części wydatków za zakupy dokonane kartą.
Jest to dodatkowa korzyść Dobrego Konta w Banku Millenium. Posiadacz tego konta osobistego może otrzymać zwrot nawet 50 złotych (600 złotych w skali roku), bowiem bank co miesiąc zwraca 3 % wydatków na zakupy dokonanych kartą do konta w sklepach spożywczych oraz na stacjach benzynowych.
Uwaga! Warunkiem są miesięczne wpływy na konto osobiste w wysokości co najmniej 1000 zł i przynajmniej raz w miesiącu trzeba zapłacić za zakupy kartą do konta.
Poza tym, gdy spełni się ten warunek, nie trzeba będzie płacić za prowadzenie konta osobistego, kartę do konta osobistego oraz wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i przelewy internetowe.

Dlaczego warto wybrać internetowe konto bankowe?

Internetowe konto bankowe to olbrzymia wygoda. Dzięki niemu można spokojnie w domu wykonywać różnego rodzaju operacje, np: zakładać lokaty, składać polecenia przelewów, doładowywać telefon komórkowy.

A największą zaletą jest chyba to że bank internetowy jest czynny przez całą dobę i na dodatek - z każdego miejsca na świecie. 

Internetowe konto bankowe

Założenie internetowego konta bankowego jest bardzo proste. Trzeba spełnić tylko jeden warunek - potrzebny będzie komputer i dostęp do sieci lub telefonu.
Uwaga! Przed podjęciem decyzji warto przejrzeć oferty różnych banków.

Jak wybrać internetowe konto bankowe?

Jeżeli chcesz zdecydować się na interntowe konto bankowe, to warto wziąć pod uwagę przede wszystkim:
  • wysokość oprocentowania środków znajdujących się na koncie;
  • dostęp do pieniędzy, a więc liczbę bankomatów oraz ich rozmieszczenie;
  • wysokość prowizji przy robieniu przelewów, a także podczas wypłaty pieniędzy z bankomatu.

Jak zakłada się internetowe konto bankowe?

Trzeba udać się do banku i podpisać umowę o założenie konta internetowego.

Można to też bez problemu zrobić przez Internet i wtedy bank prześle dokumenty kurierem.

Bank przyznaje unikalny numer klienta i hasło do pierwszego logowania. Wchodząc pierwszy raz na stronę system prosi właściciela konta osobistego o zmianę tego hasła na własne (zwykle nie może przekraczać 8-10 znaków). Od tej pory tym hasłem oraz swoim numerem klienta będzie można posługiwać się przy logowaniu.

Bank wydaje też jeszcze hasła jednorazowe, które będą potrzebne przy każdej operacji. Mogą mieć one postać karty kodów lub SMS-ów przesyłanych na numer właściciela konta osobistego lub generowane przez token (urządzenie elektroniczne, które służy do uwierzytelniania transakcji internetowych). 

Porównywarka kont bankowych (w tym kont internetowych)

Komentarze

Czytaj także...