Sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu elektronicznym
Sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu elektronicznym
Chociaż elektroniczny nakaz zapłaty (z e-sądu) wygląda jak zwykły wydruk - nie ma na nim żadnych pieczęci ani podpisów - ma on taką samą moc prawną jak zwykły wyrok sądu. Warto wiedzieć, jak się bronić, gdy to Tobie listonosz dostarczy taki dokument.Jak działa sąd elektroniczny?
E-sad, czyli VI Wydział Cywilny Sądu rejonowego Lublin-Zachód, rozpatruje sprawy o roszczenia pieniężne z terenu całej Polski (np. o zapłatę rachunku lub mandatu ze przejazd bez ważnego biletu, o spłatę pożyczki).Uwaga! Taka procedura powoduje, że elektroniczny nakaz zapłaty może zostać wydany, gdy dług jest przedawniony (i nie trzeba go płacić), a nawet gdy żadnego długu niema lub został już dawno spłacony.Jeśli nic nie zrobisz, komornik będzie mógł podjąć egzekucję kwoty podanej w nakazie zapłaty.
Jak można się odwołać od elektronicznego nakazu zapłaty?
Aby odwołać się od elektronicznego nakazu zapłaty, musisz wnieść sprzeciw. Masz na to dwa tygodnie (liczy się je od chwili otrzymania nakazu e-sądu).Po wniesieniu przez Ciebie sprzeciwu sprawa zostanie przekazana z e-sądu do sądu, w którego okręgu mieszkasz, i będzie rozpatrywana w zwykłym postępowaniu.
Jeśli elektroniczny nakaz zapłaty dotyczy prawdziwego i nieprzedawnionego długu, lepiej dług zapłacić lub wystąpić o rozłożenie go na raty - unikniesz kosztów sądowych.
Uwaga! Wniesienie sprzeciwu od elektronicznego nakazu zapłaty jest bezpłatne. Wystarczy zwykłe pismo. Pismo nadaj pocztą listem poleconym (za potwierdzeniem odbioru). Sprzeciw można też złożyć przez internet.
Kiedy przedawnia się płatność?
Pożyczki, kredytu po 3 latach (termin liczy się dla każdej raty osobno i biegnie od dnia, w którym upływa termin płatności).Rachunku, faktury, innych płatności konsumentów: po 3 latach (od dnia płatności).
Kary za brak biletu: po roku (od dnia w którym upływa termin zapłaty mandatu).
Jak napisać sprzeciw od elektronicznego nakazu zapłaty?
Miejscowość i datasporządzenia pisma
Sąd RejonowyLublin-Zachód w LublinieVI wydział CywilnyUl. Boczna Lubomelskiej 1320-070 LublinImię i nazwisko
Adres do korespondencji
PESEL
Sygnatura akt....
Sprzeciw od elektronicznego nakazu zapłaty
Wnoszę sprzeciw od elektronicznego nakazu zapłaty wydanego w dniu (tu wpisz datę wydania nakazu podaną w nakazie) w postępowaniu o sygnaturze (tu podaj sygnaturę).
Zarzuty wobec wydanego nakazu
Podnoszę, że (wybierz z poniższych, dlaczego nie zgadzasz się z wydanym nakazem zapłaty):
Dowód (wymień posiadane dowody, np.):
- zasądzona w nakazie elektronicznym kwota jest przedawniona;
- zasądzona w nakazie elektronicznym kwota została przeze mnie zapłacona;
- zasądzona kwota jest wyższa niż moje zobowiązanie, wynoszące (wpisz prawdziwą kwotę Twojego długu);
- nie mam zobowiązań odpowiadających zasądzonej kwocie (taki dług nie istnieje...(itp.)
(Gdy powołujesz się na dokonanie zapłaty) pokwitowanie wpłaty (np. odcinek przekazu pocztowego, wydruk przelewu bankowego, potwierdzenie spłaty pożyczki).
(Gdy powołujesz się na przedawnienie) umowa lub inny dokument z którego wynika termin zapłaty.
W załączeniu:
Odpis pisma (szt.1)
Własnoręczny podpiswnoszącego sprzeciw
Uwaga! Gdy wniesiesz sprzeciw od elektronicznego nakazu zapłaty, powołując się na to, ze dług nie istnieje, wtedy osoba (lub firma), która Cię pozwała, musi przedstawić dowody na istnienie długu. Jeśli tego nie zrobi, sąd umorzy postępowanie, a wydany nakaz zapłaty nie będzie ważny.
Komentarze