Jak bezpiecznie pożyczać pieniądze?

Jak pożyczać pieniądze?   

Jeśli musisz pożyczyć pieniądze na wymianę zepsutego sprzętu albo kupić go na raty, rób to z głową. Warto wiedzieć, no co powinieneś zwrócić uwagę.




 Jak pożyczać pieniądze: weź nie więcej, niż musisz

Uwaga! Im niższa rata i dłuższy okres spłaty, tym kredyt droższy. Weź wiec więc tylko tyle, ile rzeczywiście potrzebujesz. Staraj się też jak najszybciej oddać pożyczone pieniądze. Wtedy bank lub firma pożyczkowa zwróci Ci proporcjonalną część dodatkowych opłat (np. prowizji).
Gdyby kredytodawca nie chciał zwrócić części kosztów, złóż wniosek o interwencję do Biura Rzecznika Finansowego, tel. (22) 333 73 26, (22) 333 73 27 lub (22) 333 73 28. Wzór wniosku znajdziesz na stronie: www.rf.gov.pl.

Jak pożyczać pieniądze: porównaj oferty

Niższe oprocentowanie nie zawsze oznacza tańszy kredyt, bo odsetki to nie jedyny koszt, który musisz ponieść. Zwróć uwagę na dodatkowe opłaty, które sprawiają, że oddajesz znacznie więcej, niż pożyczasz.
Uwaga! Porównując oferty banków, przede wszystkim sprawdź RRSO, czyli roczną rzeczywistą stopę oprocentowania, bo to ona określa, ile faktycznie musisz zwrócić pożyczkodawcy.
Ułatwi Ci więc porównanie ofert banków czy spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Możesz też skorzystać z kredytowych porównywarek internetowych.

Jak pożyczać pieniądze: gdy kupujesz na raty

Zamiast brać kredyt gotówkowy, możesz kupić urządzenie na raty, ale pamiętaj, że jest to także kredyt. Nawet gdy sklep oferuje raty zero procent, możesz zapłacić więcej, bo zaproponuje Ci ubezpieczenie.
Uwaga! Jeśli się na nie nie zgodzisz, raty zostaną oprocentowane. Niektóre markety wmuszają równie też kartę kredytową, na którą przelewają środki do sfinansowania rat. Pobierają też za nią opłatę (ok. 5 zł miesięcznie). Pamiętaj, aby po spłaceniu rat odstąpić od umowy dotyczącej karty, bo jeśli o tym zapomnisz i przestaniesz za nią płacić, zostaną naliczone karne odsetki. 

Jak pożyczać pieniądze: uważnie przeczytaj umowę

Zwróć uwagę szczególnie na informację dotyczące zabezpieczenia pożyczki lub kredytu i kosztów związanych z ich obsługą. Nie spiesz się. Przeczytaj uważnie każdy punkt, a także (a może przede wszystkim) to, co zapisano drobnym drukiem.

Nie wstydź się pytać. Jeśli w dokumencie coś jest niezrozumiałe, poproś o wyjaśnienie. Gdy pożyczkodawca nie rozwieje wszystkich Twoich wątpliwości, nie zaciągaj u niego długu. Zwróć się o pożyczkę gdzie indziej.

Jak pożyczać pieniądze: sprawdź firmę pożyczkową

Zanim zaciągniesz dług, sprawdź, czy firma, która ma Ci udzielić pożyczki, została objęta nadzorem finansowym i czy nie ma problemów z prawem.
Uwaga! Możesz to zrobić przez internet na stronie Komisji Nadzoru Finansowego. Znajdziesz tam spis firm (w zakładce lista ostrzeżeń publicznych KNF), od których lepiej nie pożyczać pieniędzy. Zajrzyj również do Krajowego rejestru Sądowego, znajdują się tam informacje dotyczące m.in. statusu prawnego pożyczkodawcy oraz jego dane kontaktowe. Aby sprawdzić wybraną firmę pożyczkową, najlepiej wpisać w wyszukiwarce jej numer KRS. Może też być jej nazwa, NIP albo REGON.

 Jak pożyczać pieniądze: spróbuj w swoim banku 

Porównując oferty banków, nie zapomnij o swoim, w którym masz ROR. W nim bowiem, jak stały klient, możesz liczyć na tańszy kredyt.

Umów się z przedstawicielem placówki i zapytaj, jaką masz szansę na obniżenie oprocentowania lub innych opłat, np. prowizji. Jeśli masz tzw. kredyt odnawialny, skorzystaj z niego. Zwykle jest tańszy od innych gotówkowych i nie będziesz musiał myśleć o spłacie rat, bo bank sam je ściągnie.

Porównywarka kredytów gotówkowych 


Komentarze

Czytaj także...