Porada prawna online cz. 19

Jak ułatwić życie starszym rodzicom i sobie?

Nawet, gdy mieszkasz z dala od rodziców w podeszłym wieku i nie widujesz ich zbyt często, możesz pomagać im w codziennych sprawach.


Jak pomagać rodzicom: zakupy na odległość

Cięższe zakupy (mąka, cukier, ziemniaki, owoce) możesz zamawiać dla rodziców przez internet. W mniejszych miastach również jest na to szansa.

Jeśli nie radzisz sobie zbyt dobrze z kupowaniem przez internet, poproś o pomoc np. syna lub córkę. Za zakupy możesz zapłacić z góry, np. przelewem z konta rodziców (musisz mieć do niego upoważnienie), albo przy odbiorze.
Uwaga! Jeśli będziesz robił dla nich zakupy rzadziej, ale większe, sklep dostarczy je za darmo. Bezpłatny dowóz oferowany jest zwykle od 200 zł. 

Jak pomagać rodzicom: polecenie przelewu

Gdy rodzice mają problemy z pamięcią i zdarza się, że zapominają o terminach płatności lub trudno im dojść na pocztę, zaproponuj inne rozwiązanie.

Wybierz się z nimi do banku i złóżcie tzw. polecenie przelewu. Jeśli mas upoważnienie do konta bankowego rodziców możesz zrobić to sam. Zapytaj o koszt usługi (bywa różny w rożnych bankach),

Rachunki rodziców możesz też regulować przez internet. Pod warunkiem, że masz wspólne konto z nimi lub upoważnienie do niego.

Jak pomagać rodzicom: lekarstwa na zapas

Jeśli rodzice stale zażywają jakieś leki (np. na cukrzycę, nadciśnienie) i musisz wozić ich do lekarza tylko po receptę, zapytaj go o możliwość wypisania medykamentów na zapas. Powiedz o problemach z dowozem rodziców do przychodni.
Uwaga! Prawo zezwala na takie działanie, ale decyzję zawsze podejmuje lekarz, ponieważ to on wie, jak często pacjent powinien się z nim konsultować osobiście. Gdy lekarz zgodzi się na wypisanie recept na zapas, chory może otrzymać nawet 12 na ten sam lek. Maksymalnie na 360 dni kuracji. Na pojedynczej recepcie ilość leku nie może przekroczyć zapasu na 120 dni.
Receptę odroczoną (czyli z późniejszą data wykupu) możesz zrealizować już w dniu, od którego biegnie jej termin ważności.
Uwaga! Termin ważności zwykłej recepty wynosi 30 dni. 




Jak pomagać rodzicom: zamawianie wizyt

Osoba w podeszłym wieku, która nie jest w stanie sama dotrzeć do lekarza, ma prawo do wizyty domowej.
Uwaga! Nie musisz iść do przychodni, aby ją zamówić dla mamy lub taty, możesz to zrobić przez telefon.
Godziny, w których lekarz odwiedza pacjenta, są ustalone indywidualnie. Zwykle rozpoczynają się po zakończeniu przez niego pracy w przychodni. Jeśli lekarz pracuje na zmianie popołudniowej, może odwiedzić chorego przed rozpoczęciem pracy w poradni.

Jak pomagać rodzicom: bezpieczeństwo

Sędziwy rodzic mieszka sam i boi się, ze może w mieszkaniu upaść, pośliznąć się pod prysznicem? Zainstaluj urządzenia, które temu zapobiegną.

W sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym kupisz specjalne poręcze. Porozmawiaj z mamą lub tatą, czy bezpieczniej czuje się z laską lub balkonikiem.
Uwaga! Lekarz pierwszego kontaktu wypisze zapotrzebowanie ba taki sprzęt, a NFZ zrefunduje go w całości lub części. Zanim zrealizujesz zlecenie, musisz je potwierdzić w oddziale NFZ właściwym dla miejsca zamieszkania rodzica.   

Jak pomagać rodzicom: szybsza pomoc

W opiece może pomóc najnowsza technika. Specjalny zegarek (Senior Watch, ok. 250 zł) wskaże, gdzie znajduje się nosząca go osoba. Jest wyposażony w GPS, umożliwia wykonywanie i odbieranie połączeń, ma przycisk SOS, uruchamiający połączenie z opiekunem.

Przycisk taki mają też telefony komórkowe dla seniorów (od 70 zł). W zależności od ustawień telefon łączy się z opiekunem, lekarzem, ochroną.

Komentarze

Czytaj także...