Orzeczenie o niepełnosprawności dla emeryta

Jak emeryt uzyska orzeczenie o niepełnosprawności?

To się naprawdę opłaci. Można zyskać rożne ulgi i ułatwienia z codziennym życiu. Jeśli będziesz mieć legitymację poświadczającą, że jesteś osobą niepełnosprawną, możesz skorzystać m.in. z:




  • zasiłku pielęgnacyjnego;
  • zniżek na przejazdy międzymiastowe pociągami i autobusami;
  • zwolnienia z abonamentu za RTV;
  • z ulgi rehabilitacyjnej (odliczeń w rozliczeniu z fiskusem);
  • turnusów rehabilitacyjnych. 
Uwaga! Świadczenia, ulgi i uprawnienia zależą od stopnia niepełnosprawności, w niektórych przypadkach również od kodu schorzenia lub szczegółowego wskazania w orzeczeniu. 

Wniosek o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności

Aby uzyskać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności musisz złożyć wniosek do powiatowego/miejskiego zespołu orzekania o niepełnosprawności (właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania). Jego adres uzyskasz w urzędzie gminy, miasta lub ośrodku pomocy społecznej.
Uwaga! Niezbędne druki (wniosek i zaświadczenie lekarskie) otrzymasz w siedzibie Zespołu. Możesz tez je pobrać i wydrukować z internetu. W wyszukiwarce wpisz hasło "Wniosek o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności".
Wraz z wnioskiem należy złożyć:

1. Zaświadczenie lekarskie (na specjalnym druku). Musi być ono wystawione nie wcześniej niż na 30 dni przed złożeniem wniosku o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Z takim zaświadczeniem idź do lekarza rodzinnego lub specjalisty. Lekarz wypełnia go w całości.

2. Dokumentację medyczną: badania diagnostyczne , konsultację specjalistyczne, karty informacyjne ze szpitala.
Uwaga! Dokumenty medyczne należy złożyć w oryginałach lub uwierzytelnionych kopiach. Najprościej będzie, gdy weźmiesz ze sobą oryginały i kserokopię - poświadczy je pracownik urzędu.
Wezwanie przed komisję lekarską wydającą orzeczenia o stopniu niepełnosprawności

Zostaniesz wezwany do stawienia się przed komisją. Zwykle na takie wezwanie czeka się ok. miesiąca. Komisja przeprowadzi wywiad, jej przewodniczący zbada Cię i sprawdzi dostarczoną dokumentację medyczną.
Uwaga! W ciągu 14 dni komisja wyda orzeczenie o przyznaniu (bądź nie) jednego z trzech stopni niepełnosprawności. Orzeczenie może być wydane na pewien okres lub na stałe.
Od decyzji zespołu powiatowego możesz się odwołać do zespołu wojewódzkiego. Instrukcja, jak to zrobić będzie w orzeczeniu.




Nowe legitymacje dla osób niepełnosprawnych

Kilka miesięcy temu zmienił się wygląd legitymacji dla osób niepełnosprawnych. Nie są już one papierowe, tylko plastikowe - podobne do kart płatniczych czy dowodów osobistych.

Wydanie legitymacji nic nie kosztuje.

W legitymacji wpisane są: imię i nazwisko osoby niepełnosprawnej, jej numer PESEL oraz termin ważności. Nie ma już obowiązkowo wpisywanego stopnia niepełnosprawności. Symbol przyczyny i stopień niepełnosprawności zostanie zapisany na karcie tylko, jeśli zaznaczysz to we wniosku. 

Komentarze

Czytaj także...