Dodatek mieszkaniowy 2018

Dla kogo dodatek mieszkaniowy?

Prawo dodatku mieszkaniowego

Jeśli masz niskie dochody oraz tytuł prawny do zajmowanego lokalu (np. akt własności, przydział, umowę najmu lub dzierżawy, umowę użyczenia), możesz wystąpić o dodatek mieszkaniowy.

Możesz go otrzymać, gdy dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 125%  najniższej emerytury, czyli 1250 zł brutto. W przypadku osób samotnych dochód nie może być wyższy niż 175% najniższej emerytury, czyli 1750 zł brutto. Przy ustalaniu dochodu bierze się pod uwagę średnią z ostatnich trzech miesięcy.




Dodatek mieszkaniowy 2018: ważny metraż

Niskie dochody nie są jednym warunkiem dającym prawo dodatku mieszkaniowego. Aby go otrzymać, lokal, który zajmujesz, nie może być zbyt duży, tzw. normatywna powierzchnia mieszkania nie może przekraczać:
  • 35 m2 dla jednej osoby;
  • 40 m2 dla dwóch osób;
  • 45 m2 dla trzech osób;
  • 55 m2 dla czterech osób. 
Przy większej liczbie domowników powierzchnia normatywna zwiększa się o 5 m2 dla każdej osoby.

Dodatek mieszkaniowy 2018: gdzie skierować wniosek?

Formularz wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego otrzymasz w gminie. Weź tam również formularz deklaracji o dochodach. Wypełnij je, a potem z pierwszym udaj się do administracji domu po potwierdzenie zawartych w nim danych (m.in.: adresu, tytułu prawnego do lokalu, wysokości czynszu).

Wraz z wnioskiem złóż deklarację o wysokości dochodów brutto (z trzech miesięcy poprzedzających złożenie wniosku) wszystkich osób, z którymi mieszkasz.
Uwaga! Decyzję o przyznaniu dodatku mieszkaniowego (lub odmowę) powinieneś otrzymać w ciągu miesiąca od złożenia wniosku.

Dodatek mieszkaniowy 2018: na ile można liczyć?

Dodatek mieszkaniowy nie pokryje całego czynszu. Gmina może go sfinansować najwyżej w 70%. Resztę będziesz musiał dopłacić z własnej kieszeni. Obliczając wysokość dodatku mieszkaniowego, gmina weźmie pod uwagę nie tylko wydatki na czynsz, ale także np. na prąd, gaz i inne.

Od sumy tych opłat odejmie określony procent dochodów rodziny lub osoby samotnej:
  • 15% w przypadku gospodarstwa jednoosobowego;
  • 12% dla domowników składających się z 2-4 osób;
  • 10% dla 5 i więcej osób. 
Uwaga! Gospodarstwo domowe tworzą osoby stale mieszkające razem, nie tylko członkowie rodziny.

Dodatek mieszkaniowy 2018: odwołanie

Jeśli gmina odmówi przyznania świadczenia lub udzieli je w zbyt małej Twoim zdaniem wysokości, możesz się odwołać. Maz na to 14 dni od daty otrzymania decyzji.

Odwołanie należy złożyć w wydziale, który ją wydał. W ciągu 7 dni kierownik wydziału może sam zmienić wydaną wcześniej decyzję lub przesłać odwołanie do samorządowego kolegium odwoławczego.
Uwaga! Odwołanie nic nie da, jeśli przedstawiciel gminy przeprowadzi wywiad środowiskowy i ustali np., że majątek, jaki posiadasz, pozwala na regularne płacenie czynszu. Weźmie wtedy pod uwagę nie tylko zarobki wszystkich domowników, ale także to, co posiadacie.




Przykładowy wniosek o dodatek mieszkaniowy

Komentarze

Czytaj także...